Egzotyka tajska w aranżacji Twojego domu

drewniany regał tajski w salonie

Tajska aranżacja wnętrz 

Styl tajski zyskuje na popularności dzięki zainteresowaniu wielu osób kulturą i egzotyką tego kraju. Piękne wnętrza w tej stylistyce są pełne kunsztu i uroku wywodzącego się z tradycyjnych dodatków i klasyki azjatyckiego kontynentu.   

Istnieje wiele sposobów na urządzenia wnętrza w stylu tajskim, jednak w tym artykule skupimy się na tym, co jest wspólne dla większości – czyli na wszechobecnej harmonii. Wynika ona ze sposobu życia mieszkańców tego kraju. Tajowie w swoich domach starają się utrzymywać nienaganny porządek. Ma to wpływ także na odbiór pomieszczenia – schludne pokoje wyglądają na znacznie bardziej przestronne. Spodziewajmy się cudownej jakości dodatków, takich jak kamienne rzeźby, drewniane wykończenia i niezwykle miękkich tkanin! 

Detale znane z Tajlandii 

Obowiązkowo, w egzotycznym wnętrzu muszą znaleźć się rośliny – koniecznie monstrualnych rozmiarów. Tajowie starają się wykorzystać je w każdym miejscu, zarówno w wewnątrz domów, jak i przed nimi, w wielkich donicach, na balkonach i tarasie. Idealnie sprawdzą się rośliny takie jak: 

  • hekonia, 
  • paprotka, 
  • palma, 
  • bananowiec, 
  • frizea.  
tajskie lampiony

Spróbuj wykorzystać motywy roślinne nie tylko w klasycznej formie, ale również jako wykończenie, jakim może być fototapeta przedstawiająca obraz dżungli i jej mieszkańców. Dodatki takie jak jedwabne poduszki czy bawełniane koce, również wykorzystują wzory kwiatów, jednak częściej spotkamy się z prostszym rozwiązaniem, czyli z jednokolorowymi tkaninami dekoracyjnymi z tradycyjnym haftem. 

Cenne są akcesoria wykonane przez miejscową ludność. Jeżeli nigdy nie miałeś możliwości odbyć podróży do tego kraju, poszukaj ich w dedykowanych sklepach z azjatyckim wyposażeniem. Bez trudu znajdziesz w nich figury, rzeźby, obrazy, ozdobne naczynia, które pokazują niecodzienne postacie bóstw wedyjskich. Znawcy stylu tajskiego zauważają tendencję łączenia klasycznego wnętrza z akcesoriami w stylu retro. Z tego powodu zachęcamy do zaaranżowania starych walizek, kolorowych lampionów, porcelany oraz wiekowych ozdób stworzonych ze sznura bambusowego.  

Skupiając się na posadzce, która jest ważną częścią każdej tajskiej nieruchomości, puśćmy wodze fantazji. W tej kulturze rzadkością jest klasyczna, drewniana podłoga, z wyjątkiem pomieszczeń sypialnianych, w których dopuszcza się egzotyczne gatunki, jakim jest choćby czerwona odmiana drzewa Merbau. W pozostałych pokojach najczęściej występuje posadzka wyłożona ozdobnymi kaflami. Chłód w dotyku surowca, sprawia, że jest on idealnym budulcem dla nieruchomości wybudowanych na terenach, w których temperatury są naprawdę uciążliwe.  

Wyposażenie domu tajskiego 

ciemny salon, złote dodatki

Analizując kulturę Tajlandii, a szczególnie sposób aranżowania wnętrz, szybko zorientujemy się, jaka filozofia jest ważna dla projektantów tego stylu. Istotna jest energia, która panuje w pomieszczeniach – powinna zagwarantować wewnętrzną swobodę oraz bezwzględny komfort domowników. To, co wpływa pozytywnie na takie odczucia, ma bezpośrednie przełożenie na wielkość i jakość mebli, które wykorzystamy w naszym projekcie. Stąd w wielu tajskich domostwach (szczególnie należących do tych najbogatszych) natrafimy na pokaźne wyposażenie wykonane z kosztownego drewna, do jakich zalicza się m.in. kempas. Łóżka, szafy, regały i stoliki nocne stylizowane są na wysoki połysk, dzięki czemu wydają się niezwykle ekskluzywne. W salonie wstawmy elegancką, ale unikatową sofę tapicerowaną, obok której warto postawić niski stolik kawowy wykonany z rattanu. 

Zwykle niespotykane elementy w europejskiej kulturze, są codziennością dla wielu krajów Azji. Takim elementem może być chociażby postawiony w centrum ołtarz, poświęcony wierze buddyjskiej. W tym miejscu zauważymy liczne, tradycyjne symbole, takie jak złoty posąg Buddy.   

Wybierając wyposażenie do naszego apartamentu lub biura, starajmy się dopasować je do kolorystyki znanej dla tego kraju. Barwy, które najczęściej goszczą w tajskich domach są energiczne i radosne, dlatego kolory przedstawione w liście poniżej spiszą się na medal: 

  • szmaragdowy, 
  • morski, 
  • biały,  
  • brązowy, 
  • a także intensywny czerwony. 
figurka Buddy

Styl tajski w Twoim wnętrzu

Ważnym aspektem podczas tworzenia takiego wnętrza jest sięganie po rozmaite detale, które razem świetnie współgrają. Nasz kontynent raczej skłania się do minimalizmu, jednak w Tajlandii powszechnie uważa się, że każda rzecz jest uduchowiona i wpływa na skumulowaną energię wewnątrz domu. Jeżeli jednak przesyt różnych akcesoriów nie jest Ci straszny i marzysz o egzotycznym wnętrzu, skontaktuj się z naszym zespołem projektantów NARYSUJEMY, a gwarantujemy, że Twoja nieruchomość zostanie wykonana perfekcyjnie.  

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak ciekawie zaaranżować wnętrze w stylu tajskim?

Stylistyka tajska współcześnie ma wiele odmian, jednak nowoczesnym sposobem na projekt takiego wnętrza jest połączenie dodatków retro z nowoczesnymi, monstrualnymi meblami.

Jakie meble pasują do stylu tajskiego?

Meble, które zawsze wpiszą się w kanał stylu tajskiego, to te wykonane z wysokiej jakości drewna, np. Merbau.

Jakie rośliny wybrać dla stylu tajskiego w aranżacji wnętrz?

Podstawowe rośliny stylu tajskiego w aranżacji wnętrz to przede wszystkim hekonia, paprotka, palma, bananowiec czy frizea.