Dom typu stodoła

loft stodoła kuchnia

Niespotykane możliwości aranżacji przestrzeni

Aranżacja wnętrz często wymaga zestawienia ze sobą naszych pragnień i marzeń i skonfrontowania ich z rzeczywistością. Szukamy idealnych rozwiązań, aby stworzyć doskonałe miejsce, w którym będziemy czuć się jak w domu. Dom w stylu nowoczesnej stodoły daje niespotykane możliwości aranżacji przestrzeni. Styl skandynawski, industrialny, rustykalny — wszystkie sprawdzą się w tego typu zabudowie. Może dom —stodoła będzie idealny właśnie dla Ciebie?

nowoczesna kuchnia w domu typu loft stodoła

Czym jest nowoczesna stodoła?

Myśląc o takim budynku, od razu przychodzi do głowy wygląd prostej bryły z bezokapowym dachem. Dom typu stodoła to coś znacznie więcej, chociaż oczywiście swoim wyglądem nawiązuje do budynków gospodarczych. Taka zabudowa najczęściej nie posiada architektonicznych ozdobników, jak balkony czy okapy. Znajdziemy w niej natomiast kształt zwartej bryły, wykończenia przy użyciu naturalnych materiałów oraz minimalistyczne wnętrza. Kluczowym aspektem jest dążenie do równowagi i uniknięcie nadmiernego wykorzystania zarówno środowiska, jak i portfela. W domie stworzonym na wzór stodoły, nie znajdzie się miejsce dla przeinwestowanych elementów. Budynek w takim stylu będzie stworzony w sposób oszczędny, dzięki czemu więcej nakładów pieniężnych można zainwestować w części budynku, które są prawdziwie ważne. Na przykład, jeśli bardzo cenisz sobie bliskość przyrody, warto szczególny nacisk położyć na wykończenie dużych okien. Budowanie domu w stylu nowoczesnej stodoły to sztuka wyborów i wartościowania priorytetów.

dom stodoła drewniane belki pod sufitem

Zastanów się, czego potrzebujesz

Zaspokojenie potrzeb mieszkańca to podstawa tworzenia domu — stodoły. Celem powinno być stworzenie wnętrza, w którym będzie panować połączenie funkcjonalności z przytulnością. Aby to osiągnąć, ważne jest zbadanie w pierwszej kolejności, jakie są nasze potrzeby i pragnienia. Jeśli planujemy pracować z domu, warto podczas budowy i projektowania wnętrza wyznaczyć gabinet. Natomiast jeśli pragniemy, aby w budynku znalazło się miejsce do ćwiczeń, również należy pomyśleć o tym na jak najwcześniejszym etapie. Planowanie domu powinno wiązać się z badaniem naszych potrzeb i szukaniem rozwiązań w budownictwie i wnętrzarstwie, które je zaspokoją. Równie ważne jest przeanalizowanie wymarzonych pomysłów, które podczas konfrontacji z rzeczywistością, mogą nie okazać się trafione. Projektując dom w stylu stodoły, warto odpowiedzieć sobie najpierw na kilka podstawowych pytań:

  • Czy moje potrzeby zmienią się za kilka lat?
  • Jakie elementy uważam za konieczne w domu?
  • Jakie rozwiązania w domu w tym momencie uważam za sprawdzone?
  • Jakie pomieszczenia są niezbędne dla mojego funkcjonowania?

Wnętrze nowoczesnej stodoły

Gdy odpowiemy na te pytania, będziemy w stanie przejść do dalszego etapu projektowania wnętrza. Podczas planowania domu, warto pomyśleć o funkcjonalnym rozkładzie pomieszczeń w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię. Warto przy tym wyprzedzać swoje obecne potrzeby i zastanowić się, jakie rozwiązania będą najbardziej korzystne za kilka lat, zwłaszcza, gdy planujemy dzieci. Planowanie budynku przy jednoczesnym uwzględnieniu strony południowej, zapewni największą energooszczędność. Kluczowe jest w tym wypadku umiejscowienie najczęściej używanych pomieszczeń od nasłonecznionej strony. Z takiego rozwiązania wynikają dodatkowe korzyści, np. wydłuża się czas, w którym możliwe jest korzystanie z naturalnego światła, a duże okna pozwalają na kojący kontakt z naturą. Wnętrze nowoczesnej stodoły charakteryzuje się otwartą przestrzenią, zwłaszcza w salonie. Widoczna konstrukcja dachowa sprawdzi się w tego typu pomieszczeniach. Oszczędna aranżacja wnętrza zakłada również rozsądny dobór wyposażenia oraz sprzętów elektronicznych. Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie antresoli, która doskonale sprawdzi się dzięki wysokiemu sufitowi. Może to być przestrzeń na biblioteczkę, sypialnię lub miejsce do przechowywania różnych przedmiotów. Planując antresolę, warto rozważyć dobór odpowiednich schodów, które mogą ozdobić wnętrze i nieco je urozmaicić.

ceglana ściana w salonie loftowym

Paleta barw w domu stodole

Dom w stylu nowoczesnej stodoły zakłada połączenie minimalizmu z sielskim folklorem. W aranżacji wnętrza taki efekt można uzyskać dzięki kontrastowi materiałów pochodzenia naturalnego z elementami industrialnymi, takimi jak beton architektoniczny, malowany metal czy wszędobylska czerń. Kolorami, które dominują w nowoczesnej stodole są beże, szarości i biele, jednak każda z barw ma szansę wybrzmieć tylko wtedy, gdy jest połączona z drewnem. Jego użycie w różnych strukturach i odcieniach daje poczucie przytulności i ciepła. Nic więc dziwnego, że jest najczęściej używanym materiałem podczas wykańczania wnętrz w domu — stodole. Dobór odpowiednich kolorów jest uzależniony od tego, jaki styl wybierzemy podczas aranżacji wnętrza. Najbardziej popularny jest motyw skandynawski, który doskonale sprawdza się przy wysokich sufitach stodoły, dzięki połączeniu przytulności i eleganckiej prostoty. W takim wypadku, podstawą wystroju będą kolory ziemi, naturalne materiały, dobrze dobrane oświetlenie oraz funkcjonalność. Jasna kolorystyka pozwoli nadać wnętrzu nieco więcej klasy i elegancji. Delikatne kolory, charakterystyczne dla stylu skandynawskiego, warto przełamać za pomocą mocnych, czerwonych lub czarnych elementów dekoracyjnych. Motyw ten, nieodłącznie związany jest z naturą, dlatego drewniane deski podłogowe oraz elementy konstrukcyjne dachu, są jak najbardziej pożądane.

Industrialna stodoła

Pozornie niepasujące do siebie motywy stodoły oraz loftu, mogą dać całkiem nieoczywiste połączenie. Oba style wnętrzarskie uwielbiają przestrzeń, która pozwala na wyeksponowanie elementów konstrukcyjnych. Widoczne na suficie obelkowania idealnie łączą się z ogromnymi oknami, które można podzielić za pomocą czarnych szpros. Takie rozwiązanie jeszcze bardziej podkreśli industrialny wystrój wnętrza. Aby w stodole stworzyć jeszcze bardziej loftową atmosferę, nie warto dzielić przestrzeni na mniejsze pomieszczenia. Przenikanie się różnych sfer i ich ewentualne oddzielenie dzięki szklanym przegrodom będzie o wiele bardziej trafionym rozwiązaniem. W domu o tak wysokim suficie, można bezpiecznie wybrać masywne i ciężkie meble, które nie przytłoczą całości wystroju. W stodole w stylu loft powinny się znaleźć drewniane stoły, półki wykonane z metalu czy skórzane kanapy. Oczywiście całości wystroju dopełnią dodatki, nawiązujące do industrialnej fabryki, takie jak wiszące żarówki, widoczne przewody, skrzynki, druciane koszyki czy lampy przypominające reflektory.

Nietuzinkowy projekt wnętrza

Projektowanie wnętrza w domu — stodole jest trudnym zadaniem, ponieważ wymaga znajomości wielu technik i estetyk w taki sposób, by stworzyć ciekawą przestrzeń. Znacznym ułatwieniem może okazać się wizualizacja wnętrz, która pozwoli nam czerpać jak najwięcej korzyści, przy jednoczesnym uniknięciu niepotrzebnych błędów. Specjaliści z NARYSUJEMY to doświadczeni fachowcy, których największą pasją jest aranżacja wnętrz dla klientów z Warszawy i całej Polski. Z przyjemnością pomogą Ci stworzyć przestrzeń, która będzie dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb.