Wnętrza w japońskim stylu

biała sofa, drewniana podłoga

Stylistyka japońskich wnętrz

Styl aranżacji mieszkania w stylu japońskim inspirowany jest tradycyjną architekturą i wnętrzami Japonii. Charakteryzuje się prostotą, minimalizmem i harmonią z naturą. W takim mieszkaniu dominują jasne, naturalne kolory jak biel, szarość i beż, a także drewno i bambus.

W japońskim stylu wnętrz często wykorzystuje się tradycyjne elementy dekoracyjne, między innymi jak shoji (drzwi przesuwne), fusuma (składane drzwi) i tatami (materace).

Dużą wagę przykłada się do zachowania porządku, dlatego w aranżacjach w stylu japońskim starannie wybiera się meble i dodatki, które są funkcjonalne i łatwe do utrzymania w czystości.

drewniana podłoga w łazience

Kolorystyka

Barwy mieszkań w stylu japońskim są stonowane i spokojne. Dominują jasne i naturalne odcienie, m.in.:

  • biel,
  • beż,
  • szarość,
  • ciepłe tony drewna.

Są one zestawiane z delikatnymi akcentami w odcieniach zieleni i brązu, które wprowadzają do pomieszczeń świeżość i harmonię z naturą.

Czasami do kolorystyki aranżacji w stylu japońskim dodawane są także odcienie czerwieni i złota, które symbolizują szczęście i pomyślność. Kolor czerwony często występuje w formie głównie tekstylnych dodatków, jak poduszki, narzuty czy obrazy. Złoto jest natomiast często używane do dekoracji w postaci lamp, obrazów czy dekoracji ściennych.

parkiet, wyspa, drewniane szafki kuchenne, japandi

Materiały i faktury

W aranżacji tej stosuje się materiały i faktury, które są naturalne i ekologiczne. Dominują drewno i bambus, używane do wykończenia ścian, podłóg i mebli. Często w takich mieszkaniach spotkać można także materiały jak np.: len, bawełna i jedwab, które są używane do wykończenia tekstyliów, m.in.:

  • zasłon,
  • narzut,
  • poduszek.

Faktury mieszkaniu są gładkie i subtelne. Drewno i bambus są często polerowane lub pokryte bejcą, aby nadać im gładką powierzchnię. Tekstylia jak len, bawełna czy jedwab są miękkie i delikatne w dotyku, co dodaje pomieszczeniu więcej komfortu.

Meble

Użyte w pomieszczeniach są proste i minimalistyczne. Dominują modele drewniane, takie jak ławy, stoły, szafki i regały, które są wykończone jasnymi bejcami lub charakteryzują się naturalnymi odcieniami.

W japandi często stosuje się także meble typu tatami, czyli maty do spania i siedzenia, które są wykonane z bambusa lub ryżowej trawy. Są one zestawiane z poduszkami i kocem, aby stworzyć wygodne i komfortowe miejsce do odpoczynku.

Fotele i sofy w stylu japońskim są również proste i minimalistyczne, często wykonane z bambusa lub drewna, z dodatkiem jasnych i naturalnych tkanin. 

drewniane szafki kuchenne

Oświetlenie

Światło w stylu japandi jest subtelne i delikatne. Dominują źródła światła, w postaci lampionów, świeczników i świeczek, które tworzą ciepłą i przyjazną atmosferę.

Często w takich mieszkaniach stosuje się także tradycyjne japońskie lampy shoji, które są wykonane z papieru i bambusa i służą zarazem jako dekoracja oraz źródło światła.

W pomieszczeniach typu sypialnia czy salon, można zastosować także punktowe źródła światła, takie jak stojące lampy czy kinkiety, które tworzą dodatkowe oświetlenie i dodają pomieszczeniu przytulności.

Dekoracje i dodatki

Elementy dekoracyjne są minimalistyczne i subtelne. Dominują naturalne materiały, między innymi jak drewno, bambus, ryżowa trawa i papier.

W takim mieszkaniu można znaleźć tradycyjne japońskie elementy, jak np.: shoji, czyli przesuwane drzwi wykonane z papieru lub fusuma, czyli mobilne ściany z papieru.

Dodatkowo, można zastosować wiele tradycyjnych japońskich elementów dekoracyjnych, przykładowo: drzewko bonsai, świeczniki, lampiony, zasłony z ryżowej trawy czy japońskie obrazy i druki. Ważne jest, aby dekoracje i dodatki były proste i delikatne.

Projekt łazienki według profesjonalistów

Łazienka w stylu japońskim jest minimalistyczna i czysta. Dominują w niej surowce jak drewno, bambus i kamień, co dodaje pomieszczeniu elegancji i wyrafinowania. Umywalka i wanny są często wykonane z kamienia, a kabiny prysznicowe są maksymalnie proste, często wyposażone w japońskie natryski.

Oświetlenie jest subtelne i ciepłe, a urozmaicenia to japońskie obrazy i druki, które wprowadzają do aranżacji nutę orientu oraz elegancji. Łazienka jest zaprojektowana tak, aby zapewnić użytkownikom spokój i relaks, a także świeżość i czystość, co jest bardzo ważne w tradycyjnej kulturze japońskiej.

Zapraszamy do skorzystania z usług profesjonalnych doradców i projektantów NARYSUJEMY w celu zaaranżowania Twojego wnętrza. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ ARANŻACJA MIESZKANIA W STYLU JAPOŃSKIM?

Aranżacja mieszkania w stylu japońskim cechuje się minimalizmem, prostotą i harmonią z naturą, która jest odzwierciedlona w użyciu naturalnych materiałów i jasnych, stonowanych kolorów.

JAKA PALETA BARW DOMINUJE W JAPOŃSKICH ARANŻACJACH?

W japońskich aranżacjach dominują naturalne i stonowane kolory, takie jak biel, czerń, szarość, beż oraz zielenie. Są one inspirowane kolorystyką japońskiej przyrody: kamieniami, drzewami i roślinami.