Image Alt

Dopasuj schody do swojego wnętrza

marmurowe schody

Od czego zacząć?

Wybranie materiału często uzależnione jest od konstrukcji schodów i etapu ich tworzenia, dlatego najlepiej decyzję tę podjąć we wczesnych etapach planowania. Niezależnie czy potrzebujemy schodów na piętro, czy zaledwie kilku stopni prowadzących do podwyższonej kuchni lub wpuszczonego w podłogę salonu, odpowiednio dobrane mają duży wpływ na ogólny wygląd wnętrza.

marmurowe schody ze szklaną balustradą

Konstrukcja i materiały

Materiały wykorzystywane w konstrukcji schodów:

  • beton i żelazobeton,
  • drewno,
  • szkło,
  • metal.

W architekturze najczęściej spotykamy schody z betonu lub żelazobetonu, które powstają już na etapie budowy jako element surowej konstrukcji. Są wytrzymałe i posłużą wielu pokoleniom, ale wizualnie prezentują się ciężko i zajmują dużo przestrzeni. Można nadać im lekkości poprzez dodanie drewnianych elementów, jak drewniane stopnie lub balustrada lub wyłożyć płytkami czy nawet wykładziną, które wkomponują je w docelowy klimat wnętrza.

Jeśli decydujemy się na dodanie schodów w późniejszym etapie, najpopularniejszym rozwiązaniem jest drewno – bardzo elastyczny materiał pod względem formy, wpasuje się do każdego stylu wnętrzarskiego. Przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na trwałość determinowaną rozmieszczeniem słojów i brakiem widocznych skaz.

Gdy zależy nam na bardziej nowoczesnej odsłonie schodów, dostępnym rozwiązaniem jest również szkło. Konstrukcja opiera się na stalowej ramie i wykorzystuje szkło hartowane. W zależności od planowego efektu można pokryć je ozdobnymi warstwami, a nawet podświetlić. Całości dopełnią metalowe elementy, np. balustrada.

Sam metal w konstrukcji schodów wykorzystuje się dość rzadko. Przeważnie są one spiralne, co nie jest wygodne w użytkowaniu, ale oszczędza miejsce. Natomiast głośne dźwięki przy wchodzeniu po nich można wygłuszyć np. wykładziną. Metalowe schody są najczęściej wybierane w industrialnych lub loftowych wnętrzach, ponieważ tam najlepiej pasują.

drewniane nowoczesne schody

Uniwersalność drewna

Schody drewniane są najbardziej uniwersalne, bardzo często wybierane do przeróżnych aranżacji. Mogą być w formie tradycyjnej, spiralnej, jedno lub dwubiegowej, a kształt balustrady ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Do tego są lekkie w porównaniu do betonowych i łatwo dopasować je do każdej koncepcji. W stylach bliższych naturze, np. w boho, rustykalnym czy prowansalskim, najlepiej pozostać przy balustradzie drewnianej, a w bardziej nowoczesnych i industrialnych aranżacjach postawić na metalową.

Warto zauważyć, że w nowoczesnych stylach schody są ważnym elementem wystroju, często usytuowane i zaaranżowane tak, by przyciągać uwagę. Są proste w konstrukcji, ale stawiają na innowacyjne rozwiązania. Do drewnianych stopni można dodać metalową lub szklaną balustradę, a dla bardziej futurystycznego efektu – cienkie, metalowe pręty od podstawy szczytu schodów.

Schody zabudowane

Zabudowa schodów to świetne rozwiązanie w aranżacjach minimalistycznych, a także gdy chcemy zagospodarować przestrzeń pod stopniami. Może ona posłużyć jako schowek lub biblioteczka, a gdy wolnego miejsca jest wystarczająco dużo, warto wstawić tam np. kanapę i zaaranżować przytulną alkowę.

Drewniana zabudowa świetnie sprawdzi się wśród żywych zieleni lub jasnych szarości, charakterystycznych m.in. dla stylu holenderskiego.  Można ją również połączyć z białymi podstopnicami, które wpasują się fantastycznie w minimalistyczne i skandynawskie wnętrza.

drewniane schody ze szklaną balustradą

Wokół schodów

Ściana wzdłuż stopni to świetne miejsce na rodzinną galerię zdjęć lub ciekawą tapetę. Wybierzmy taką w geometryczne wzory, o niespotykanej fakturze lub wyróżniającym się kolorze. Płytki ze starej cegły to również ciekawe rozwiązanie – występują one w szerokiej gamie kolorów, więc bez problemu można wybrać najbardziej pasujący do naszego wnętrza. Od białych lub kremowych do minimalistycznej aranżacji, po ceglane dla industrialnego efektu. Odpowiednio padające światło boczne podkreśli dodatkowo fakturę takiej ściany. O oświetlenie schodów warto zadbać nie tylko dla efektu wizualnego, ale również dla bezpieczeństwa ich użytkowania.

Wnętrza dopasowane do twojego stylu życia

Zastanawiasz się, jakie schody będą pasować do Twojego wnętrza? Może masz już pomysł i potrzebujesz wizualizacji? Nasi architekci z NARYSUJEMY pokonali już niejedne schody, realizując projekty całych domów i mieszkań na terenie Polski – Twój może być następny. Zadzwoń do nas już dzisiaj!

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są plusy drewnianych schodów?

Drewno jest najbardziej uniwersalnym materiałem, jeśli chodzi o schody. Zarówno w kwestii formy — sprawdzi się w wersji tradycyjnej oraz spiralnej, jak i aranżacji – można je zaadaptować do każdego stylu wnętrzarskiego, modyfikując kolorystykę i balustradę.

Jak zagospodarować przestrzeń pod schodami?

Wolną przestrzeń pod schodami można zorganizować jako zamykany schowek lub małą biblioteczkę. Jeśli mamy szerokie stopnie pozostawiające wystarczającą ilość miejsca, warto zaaranżować tam nawet domowe biuro.

Dla kogo są metalowe schody?

Metalowe schody najlepiej wpasują się we wnętrza industrialne i loftowe z uwagi na ich surowość i prostotę. Jeśli mamy mało miejsca w mieszkaniu, to również mogą okazać się dobrym rozwiązaniem, gdyż najczęściej występują w konstrukcji spiralnej, która jest dość kompaktowa i przyjazna małym przestrzeniom.

Jakie schody pasują do nowoczesnych stylów wnętrzarskich?

W nowoczesnych stylach, które czerpią z futuryzmu, świetnie sprawdzą się schody z hartowanego szkła i z metalowymi elementami, w tym minimalistyczną balustradą – dla dodatkowego efektu można je podświetlić. Jeśli wolimy schody drewniane, to również się sprawdzą – szczególnie w minimalistycznej formie i z prostą, metalową balustradą.