Co należy wiedzieć o szafce nocnej?

szary fotel, drewniana szafka nocna

Co należy wiedzieć o szafce nocnej?

Sypialnia nie składa się jedynie z łóżka i materaca. Aby stworzyć prawdziwy azyl spokoju, który zapewni nam komfortowy sen, warto pomyśleć nad całością aranżacji wnętrza. Oprócz kolorystyki i ozdób, które powinny się tam znaleźć, warto zastanowić się nad pozostałymi meblami. Jednymi z najważniejszych elementów wyposażenia są nocne szafki, które znajdują się zwykle obok łóżka. Taki mebel nie pełni wyłącznie funkcji estetycznej, jest również bardzo praktyczny. Dowiedz się, dlaczego warto go uwzględnić podczas projektowania wnętrza.

biała szafka nocna

Dlaczego nocna szafka?

Dobrze dobrana szafka nocna sprawi, że wnętrze zyska na przytulności oraz funkcjonalności. Największą zaletą posiadania tego mebla jest zwiększenie powierzchni do przechowywania różnych przedmiotów oraz rzeczy osobistych. Szczególnie przydatna będzie w przypadku tych drobiazgów, które chcielibyśmy mieć zawsze pod ręką, wstając z łóżka lub kładąc się spać. Szafka nocna może służyć do przechowywania:

 • niewielkiej lampki,
 • książek czytanych do poduszki,
 • kubków z wodą lub herbatą,
 • ładowarki do telefonu,
 • notatnika,
 • okularów,
 • budzika,
 • telefonu.

Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych modeli szafek nocnych, które z łatwością dopasują się do ogólnego wystroju sypialni. Dobrze dobrana szafka nocna stanowi rónież niezrównaną ozdobę pokoju. Wprowadza do pomieszczenia harmonię, porządek i ład oraz nadaje mu wyjątkowego charakteru.

Wybór nocnej szafki

Aranżacja wnętrza sypialni skupia się głównie na wyborze odpowiedniego łóżka. Jest to zrozumiałe, ponieważ ten pokój służy przede wszystkim do odpoczynku i relaksu po długim i ciężkim dniu. Atmosferę, która sprzyja wyciszeniu się możemy stworzyć za pomocą odpowiedniego stylu, według którego będziemy projektować wnętrze. Szafka nocna doskonale sprawdzi się zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym wystroju. Wykonana z drewna pochodzenia naturalnego i pozostająca w takiej samej kolorystyce, co reszta wyposażenia, będzie elementem, który dopełni wnętrze w stylu klasycznym. Aranżując sypialnię, należy przede wszystkim zachować spójność w kolorach i unikać nadmiernego chaosu. W pokoju urządzonym według zasad stylu klasycznego warto więc dobrać nocną szafkę, która będzie pochodzić z takiej samej kolekcji, co łóżko. Wnętrza nowoczesne i industrialne pozostawiają nieco więcej swobody podczas wybierania odpowiedniej szafki. W takiej sypialni szafki nie muszą być nawet identyczne. Różnorodność kolorów i materiałów podkreśli designerską aranżację pomieszczenia.

drewniana stylowa szafka nocna nowoczesna lampka nocna

Wielkość i wysokość szafki

Projektowanie wnętrza sypialni powinno skupiać się na tym, aby podkreślić przestronność i postawić na wygodę. Dlatego wybór odpowiedniej wielkości szafki nocnej jest kluczowy, jeśli chcemy uzyskać najwyższą funkcjonalność. Jeśli stolik będzie zbyt mały, nie zostanie zauważony w otoczeniu pozostałych mebli. Natomiast jeśli będzie zbyt duży, niepotrzebnie zdominuje cały wystrój sypialni. Wysokość jest tutaj kluczowa, ponieważ to ona stanowi kluczowy aspekt komfortowego korzystania z przedmiotów, które umieścimy na stoliku. Sięganie do zbyt niskich szafki nie jest praktycznym rozwiązaniem. W jaki sposób więc dobrać szafkę tak, by jej wysokość była najbardziej odpowiednia? Najlepszym wyborem będzie stolik, który będzie podobnej wysokości, co łóżko. Równie ważna jest wytrzymałość szafki nocnej, która powinna latami nam służyć w nienagannym stanie. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana i wybrać taki, który nie będzie wymagający w utrzymaniu.

Nocna szafka vs łóżko

Czy ustawione bardzo blisko siebie łóżko i szafki powinny być idealnie do siebie dopasowane? Odpowiedź jest prosta: to zależy od Ciebie i Twojego poczucia estetyki. Jedyne o czym musisz pamiętać to zachowanie spójności z przewodnią stylistyką, według której zachodziło projektowanie wnętrz. Jeśli sypialnia jest klasyczna i tradycyjna, nie warto eksperymentować z kolorami czy materiałami. W takich wnętrzach liczy się spójność i poczucie harmonii. Szafka nocna i łóżko nie muszą pochodzić z takiej samej kolekcji, jednak warto postawić na ich dobre dopasowanie. Podczas zestawienia ze sobą mebli, warto zwrócić uwagę na aspekty, takie jak:

 • kolorystyka,
 • wielkość,
 • kształt,
 • materiał.

Gdy uwzględnimy powyższe parametry, szybko znajdziemy szafkę, która będzie tworzyć razem z łóżkiem udaną kompozycję, a ta jest kluczem do stworzenia spokojnego azylu. Największe wyzwanie stanowi dobór nocnego stolika do tapicerowanego łóżka. Jeśli zależy nam na przytulności, szafka może być również wyściełana materiałem. Natomiast, jeśli łóżko wpisuje się w styl skandynawski, stolik powinien posiadać nogi wykonane z metalu oraz drewniane wstawki.

drewniana szafka nocna, biała pościel

Projekt zgodny z twoimi potrzebami

Projektowanie wnętrza sypialni powinno stawiać sobie za cel stworzenie miejsca, w którym przyjemnie będzie spać i odpoczywać. Aby to osiągnąć rozważamy zakup różnego rodzaju łóżek, szafek i mebli, aby wykreować taką przestrzeń, która będzie spokojnym azylem. Profesjonaliści z NARYSUJEMY specjalizują się w tworzeniu niesamowitych wnętrz, a owoce ich pracy zaskakują wyjątkowością i funkcjonalnością. Od lat projektują wnętrza mieszkań oraz domów w Warszawie oraz całej Polsce. W NARYSUJEMY znajdziesz pasję, profesjonalizm i elastyczność, która sprawi, że wspólnie stworzymy idealne wnętrze.