Co musisz wiedzieć o stylu industrialnym?

salon w stylu industrialnym

Nie musi to być opuszczona fabryka

Styl industrialny wielu osobom kojarzy się z surowością połączoną z wyrafinowaniem, a także otwartą przestrzenią i mocno okrojoną paletą barw. Powstały w wymagających latach 60. do dziś wzbudza sympatię zarówno profesjonalnych projektantów oraz ludzi, którzy chcą odświeżyć wnętrza i nadać im charakteru. Styl industrialny nieodłącznie kojarzony jest z artyzmem, swobodą i wyrafinowanym gustem w projektowaniu wnętrz. Przeczytaj, dzięki czemu stał się on tak popularny.

sypialnia w stylu industrialnym, niebieska cegła

Geneza stylu industrialnego

Stany Zjednoczone to miejsce narodzin stylu industrialnego. Lata 50. charakteryzowały się dużą ilością opuszczonych pomieszczeń warsztatowych i fabrycznych na rynku nieruchomości. Sytuacja gospodarcza skłoniła Amerykanów do przekształcenia tych przestrzeni w lokale mieszkalne. Dekadę później takie miejsca były powszechnie kojarzone z artystami, którzy często nielegalnie tworzyli w opuszczonych fabrykach swoje pracownie i sale wystawowe. Przykładem takiego artysty może być chociażby Andy Warhol, który swoje atelier urządził w wytwórni, przed laty zajmującej się produkcją kapeluszy. Do Polski styl industrialny zawędrował w latach 90. również na skutek przemian gospodarczych. To właśnie wtedy zamknięte fabryki zaczęły pełnić funkcję mieszkań.

Must-have stylu industralnego

Styl industrialny posiada kilka charakterystycznych cech, które sprawiają, że jest łatwy do rozpoznania. Na pierwszy plan wysuwa się ogromna przestrzeń, którą podkreślają duże okna. Projektowanie wnętrz w stylu industrialnym stawia sobie za cel przede wszystkim prostotę i kreatywność, która pozwala na najlepsze wykorzystanie surowych materiałów. Duża przestrzeń jest wypełniona niewielką ilością dodatków, co zwiększa poczucie minimalizmu. Najbardziej charakterystycznymi elementami stylu industrialnego są:

  • surowy beton,
  • tynk dekoracyjny,
  • czerwona cegła,
  • różnokolorowy klinkier.

Aranżacja wnętrza w stylu industrialnym będzie najbardziej odpowiednia dla ludzi, którzy cenią sobie wygodę i funkcjonalność, ale jednocześnie są otwarci na oryginalne rozwiązania i niestandardowy wygląd. Pofabryczne pomieszczenia sprawdzą się tutaj najlepiej ze względu na przestrzeń, która pozbawiona jest ścian działowych, a całości dopełnią odsłonięte przewody oraz ściany pokryte cegłą. Charakterystyczne dla stylu industrialnego są też filary, które sprawiają, że wnętrze nabiera bardziej historycznego charakteru.

Industrializm w nowym mieszkaniu

Gdy nie dysponujemy pomieszczeniami, które historycznie były związane z fabrykami czy warsztatami, nie oznacza to, że powinniśmy zamknąć się na styl industrialny. Aranżacja wnętrz nowych mieszkań i domów w duchu pofabrycznego industrializmu jest możliwa, jednak należy pamiętać o kilku kluczowych elementach. Nie możemy zapomnieć o tym, że aby wykreować klimat lat 60. w naszym domu, musimy postawić na przestrzeń. Połączenie salonu i kuchni, wybór dużych okien lub zdecydowanie się na wysoki sufit sprawia, że wnętrze będzie nawiązywać do pofabrycznych przestrzeni. Jeśli jednak zależy nam na wydzieleniu poszczególnych stref w mieszkaniu, to warto użyć delikatnych regałów czy parawanów. Bardziej kreatywne rozwiązania, takie jak wstawienie ściany wykonanej ze szkła lub przesuwnych drzwi sprawdzą się tutaj równie dobrze i pozwolą na podkreślenie dużej przestrzeni oraz uzyskanie jak największej funkcjonalności. Dzięki odpowiedniemu doborowi kolorów, możemy wykreować w naszym nowym mieszkaniu styl industrialny. Projektując wnętrza, powinniśmy operować paletą barw opartą o szarości, czerń i biel. To właśnie te barwy tworzą idealne połączenie z surowym tynkiem, betonem lub cegłą.

mieszkanie w stylu industrialnym, połączona kuchnia i salon

Przełamanie dodatkami

Styl industrialny może wydawać się monotonny, dlatego warto zastanowić się nad doborem odpowiednich dodatków, które urozmaicą wystrój naszego mieszkania. Wybrane przez nas obrazy, dywany czy poduszki mogą wyróżniać się na tle wnętrza ze względu na ciekawy kolor, np. żółty, seledynowy lub czerwony. Jeśli zależy nam, aby pomieszczeniom nadać nieco bardziej przytulnego oblicza, warto zastanowić się nad wykorzystaniem roślin doniczkowych. Obecność zieleni pozytywnie wpływa na człowieka, wyciszając go i relaksując. Dlatego surowe industrialne wnętrze, warto uzupełnić o kilka roślin, które wspaniale będą współgrać z meblami z zieloną tapicerką. Ciekawe dodatki we wnętrzu w stylu industrialnym to również wyeksponowane elementy budynku, które zwykle chcemy schować lub zasłonić. Wystające rury, przewody, stalowe szyny wzmacniające dach to przedmioty, które powinny rzucać się w oczy.

ceglane ściany i betonowy sufit w apartamencie

Industrialne meble

Historia stylu industrialnego pokazuje, że wnętrze można efektywnie urządzić używanymi i często przypadkowo dobranymi meblami. Wiekowe wyposażenie, które często posiada wady, takie jak porysowany blat czy zadrapania na metalu, w industrialnym wnętrzu jest szczególnie pożądane. Jeśli nie boisz się odnawiania wiekowych mebli lub ich poszukiwań na pchlim targu i w Internecie, to wnętrze w stylu industrialnym będzie dla Ciebie idealne. Wybierając wyposażenie domu, kieruj się również funkcjonalnością i praktycznością. Najbardziej pożądanymi materiałami, z których wykonane są industrialne meble, to: metal, drut i deski. Nigdy nie należy jednak zapominać o minimalizmie, który stanowi niezwykle ważny element stylu industrialnego.

Razem stworzymy Twoje wymarzone wnętrze

Projektowanie wnętrz w stylu industrialnym może stanowić wyzwanie. Szczególnie trudne jest tutaj balansowanie między surowością oraz przestrzenią, a kreowaniem domowej atmosfery. W tworzeniu mieszkania łączącego w sobie te elementy, pomogą Ci fachowcy z NARYSUJEMY. Posiadamy duże doświadczenie w projektowaniu wnętrz w Warszawie i z przyjemnością nadamy Twojemu mieszkaniu industrialnego charakteru.