Site stats

BOGACTWO KULTUR W ARANŻACJI WNĘTRZ

biała kuchnia w stylu wiejskim

UROK FOLKLORU

Myśląc o folklorze we wnętrzach, większość z nas wyobraża sobie uroczą chatkę w rustykalnym stylu, fartuszek babci, bądź tematyczne ekspozycje w muzeum. To pojęcie może jednak z powodzeniem wykroczyć poza ramy wspomnień i przenieść się na grunt aranżacji wnętrz, aby zapewnić maksymalny komfort w przytulnym wydaniu. W tym artykule analizujemy następujące zagadnienia: 

  • Skąd wywodzą się folkowe wpływy w designie wnętrz? 
  • Jak z powodzeniem stworzyć ludową aranżację w nowoczesnym mieszkaniu? 
  • Jakie rozwiązania stylu folk wybrać do kuchni, salonu oraz sypialni? 

Folk w Twoim domu 

Folklor w wolnym tłumaczeniu oznacza ,,wiedza ludu” i opiera się na tradycji stworzonej przez daną kulturę. A komu można zaufać bardziej niż mądrości i doświadczeniu przodków? Warto więc przyjrzeć się bliżej inspiracjom w stylu folkowym, które coraz śmielej zaznaczają swoją pozycję na rynku aranżacji wnętrz. Chociaż jest już stałym bywalcem tej dziedziny, w ostatnich latach folklor przeżywa prawdziwy renesans. Coraz częściej sięgamy po folkowe inspiracje celem powrotu do korzeni natury oraz prostoty życia i skutecznie spowolnić pęd współczesności.  

salon inspirowany stylem folk

Niepowtarzalny klimat

Elementy folkloru we wnętrzach wystepują w następujących formach:

Bazowe i dodatkowe kolory Dominacja kolorów podstawowych – czerwieni, żółci, niebieskiego. Często wykorzystywane są beże, brązy oraz biel, a także intensywne fiolety, róże oraz zielenie. 
Materiały Powszechnie używane są naturalne materiały – przede wszystkim odpowiednio zaimpregnowane drewno. Pojawiają się tekstylia wykonane z lnu, bawełny oraz wełny. 
Wzory We wnętrzach folkowych najczęściej widać wzory łowickie, kurpiowskie czy też śląskie. Nie ma ograniczenia co do wyboru nurtu. Najczęściej są to ornamenty kwiatowe, geometryczne oraz motywy roślinne i zwierzęce. 
Przykładowe dekoracje Elementy kojarzące się ze wsią – słomiane, plecione podkładki, koszyki, kolorowe wazony, łąkowe kwiaty i zioła. 

Tradycja i nowoczesność

Polska tradycja folklorystyczna oferuje niezwykłą inspirację dla skomponowania perfekcyjnej aranżacji. Inspiruje nie tylko twórców, ale i designerów wszelkich marek. Folklor to idealna harmonia natury i praktycznych rozwiązań – nie brakuje w nim naturalnych materiałów, elektryzujących połączeń oraz stonowanego motywu barw ziemi.  Styl folkowy to przede wszystkim umiłowanie lokalnej kultury i tradycji. Ciężko zdefiniować jednolity wzorzec, ponieważ jest to niezwykłe pojęcie, łączące w sobie mnogość aspektów. Charakteryzuje go jednak obecność tradycyjnych wzorów (charakterystycznych dla wybranego regionu) oraz motywów, które kojarzą się z określonym obszarem.  Estetyka folkowa ma wielu zwolenników ceniących jej nieprzerysowany wdzięk, przytulność oraz lekkość. Coraz powszechniejsze są aranżacje w stylu góralskiej czy kaszubskiej chaty. Jeżeli więc pragniemy mieć namiastkę piękna ulubionego regionu w swoim domu, zdecydujmy się na metamorfozę wnętrza! 

aranżacja sypialni w opisanym stylu

 
Modern i new folk  

Style modern oraz new folk to dwa odrębne nurty wykreowane na bazie inspiracji motywami folklorystycznymi. Chociaż są bardzo zbliżone do siebie, to właśnie różnice czynią je niezwykle efektownymi. Modern folk to fuzja nowoczesności z motywami ludowymi. Proste formy w połączeniu z elementami typowymi dla polskiej tradycji, pozwalają uzyskać niezwykłą całość. Natomiast new folk jest idealnym rozwiązaniem dla miłośników ubogaconego minimalizmu. Surowość stylu bazowego w połączeniu z delikatnymi nawiązaniami tworzy energetyczne połączenie, lecz nie przytłacza nadmiarem wrażeń. 

 
Kuchnia w stylu folklorystycznym 

Kuchnia jest stosunkowo łatwym do zaaranżowania pomieszczeniem – szczególnie jeśli pragniemy stworzyć rustykalną kompozycję o barwnym wydźwięku. Postarajmy się wkomponować folkową wizję już na etapie projektowania mebli. Świetnie sprawdzą się rzeźbione elementy udekorowane specyficznymi żłobieniami w drzwiczkach. Skuśmy się na kredens z witrynkami – genialnie wyeksponuje wcześniej nabytą, ręcznie dekorowaną ceramikę. Folkowa kuchnia lubi drewno, nie bójmy się więc o przesadne użycie tego materiału na blacie kuchennym czy nawet części ściany. Pamiętajmy jednak, że odpowiednia konserwacja to klucz do zachwycającego efektu.  Dodatki są niezwykle istotne dla stworzenia folkowego klimatu. Ściereczki czy zasłonki z motywami folklorystycznymi nadadzą niezwykłej przytulności wnętrzu. Jeżeli w swoim otoczeniu mamy zaprzyjaźnionych rękodzielników lub sami zgłębiamy z przyjemnością techniki manualne, wykonaj ozdobne wieńce z naturalnych ziół lub kwiatów. Obwieśmy kuchnię warkoczami czosnku, ustawmy świeże owoce w głębokiej misie, zawieśmy na ścianie ozdobne talerze w rustykalne wzory. Ma być klimatycznie, ale i funkcjonalnie – zupełnie jak w domu ukochanych dziadków! 

kuchnia w stylu wiejskim

 
Salon rodem z bajki ludowej 

Ludowe opowieści w wydaniu designerskim można śmiało przenieść do swojego salonu. Podobnie jak i w kuchni, wybierzmy drewniane elementy oraz meble, które wprowadzą do wnętrza powiew naturalnej świeżości. Duży stół i masywne krzesła? Uzupełnijmy je o dodające lekkości dodatki – siedziska w kwiaty czy ręcznie haftowany obrus lub bieżnik. Zgłębiając tajniki wybranej kultury zdecydujmy się na barwny, wzorzysty dywan umieszczony na samym środku pomieszczenia. Taki akcent jest nie tylko estetyczny i spójny z koncepcją, ale także łatwo wymienić go na inny dodatek, gdy zamarzą nam się zmiany. Jeśli zaś jesteśmy zwolennikami wyeksponowanej podłogi, postawmy na barwne zasłony! Światło słoneczne sprawi, że ich kolory będą jeszcze mocniejsze, a wnętrze wypełni się feerią rozmaitych barw.

 
Ludowa kołysanka

Czy styl folkowy sprawdzi się również w sypialni? Jesteśmy o tym przekonani! Jeżeli nie planujemy generalnego remontu, świetnie sprawdzą się oryginalne dodatki i akcesoria nawiązujące do tej koncepcji. Postawmy na pościel w ludowe wzory, oczywiście wykonaną z naturalnych materiałów takich jak bawełna czy przewiewny len. Wspaniale będzie prezentować się w zestawieniu z pasującą narzutą oraz koronkowymi firankami w oknach. Jeżeli mamy do zagospodarowania nieco wolnego miejsca, zainwestujmy w drewnianą toaletkę. Na ścianach zawieśmy klimatyczne zdjęcia – poszukajmy rodzinnych ujęć ze starego albumu! Z pewnością będą nie tylko stylowym elementem, ale i świetnym nawiązaniem do indywidualnej historii rodu.  

TWOJE WNĘTRZE, NASZA WIZJA!

Nasi architekci wnętrz z NARYSUJEMY pomogą Ci wykreowac wnętrze charakteryzujące się bogactwem folkloru – jeśli tylko o tym marzysz. Nasz zespół projektantów stworzy dla Ciebie unikalną aranżację, która ożywi każde pomieszczenie. Dzięki ich doświadczeniu i wyczuciu estetycznemu każdy projekt stanie się wyjątkowym dziełem sztuki, w którym tradycja i nowoczesność splatają się w harmonijną całość. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy elementy folkowe można dopasować do innych stylów?

Elementy folkowe świetnie wkomponują się we wszystkie minimalistyczne i rustykalne stylizacje.

Jak stworzyć kuchnię z elementami folku?

Kuchnię z elementami folkloru łatwo wykreować wykorzystując elementy drewna w dodatkach i meblach oraz rękodzieło.