Beton architektoniczny – zastosowanie we wnętrzu

płytki imitujące beton

Beton architektoniczny w nowoczesnym stylu

Beton architektoniczny jest odmianą o charakterystycznych cechach estetycznych. Jeżeli chodzi o trwałość i wytrzymałość to materiał nie odstaje od zwykłego betonu, a wyróżnia go wygląd, który charakteryzuje się gładką powierzchnią z widoczną warstwą strukturalną. Materiał ten nie musi być przykryty powłoką wykończeniową oraz tynkiem. Daje efekt minimalizmu oraz surowości, który świetnie wpisuje się w estetykę nowoczesnych wnętrz.

Różne formy betonu na ścianę

Beton zyskuje coraz większą popularność i zainteresowanie wśród klientów i coraz częściej możemy znaleźć go na półkach sklepowych w różnych formach:

  • Płytki imitujące beton architektoniczny – materiał ten jest wytrzymały i odporny na wilgoć. Możemy zamontować je jak każde inne płytki, a końcowy efekt zapewni nam piękny i minimalistyczny wygląd oraz będzie łatwy do utrzymania czystości.
  • Betonowe płyty – jest to materiał, który charakteryzuje się dużą powierzchnią i niepowtarzalną estetyką, ma nieregularne rozłożenie smug i porów, dzięki czemu każda płyta jest unikatowa. Jeżeli chcemy zamontować taką płytę na ścianie to musimy upewnić się, że jest ona do tego odpowiednio przygotowana, ponieważ pojedyncza płyta może ważyć nawet 40 kg.
  • Tynk imitujący beton – jest świetną alternatywą dla płyt betonowych. To materiał cienkowarstwowy, który idealnie pokrywa zarówno sufit, jak i ścian i wizualnie przypomina naturalny beton, a jego atutami są odporność na mechaniczne uszkodzenia oraz paroprzepuszczalność. Dodatkowym atutem jest łatwa aplikacja, ponieważ możemy ozdobić nim ściany samodzielnie. Aplikujemy go pacą wenecką, a po wyschnięciu wygładzamy. Jeżeli chcemy wykonać charakterystyczny dla naturalnego betonu ubytki, to musimy do niezgęstniałej masy przykładać i odrywać packę, a efekt będzie gwarantowany.

Zalety betonu we wnętrzu

betonowe płyty

Beton produkowany jest w specjalnych formach. Możemy uzyskać płyty o różnych wielkościach, wzorach, fakturach oraz kształtach, a użycie odpowiednich barwników pozwoli na stworzenie materiału o różnych odcieniach. Surowiec ten jest bardzo wytrzymały. Nie jest straszna mu zmiana temperatur oraz działanie wody, które powodują, że większość innych materiałów ulega szybszemu zniszczeniu. Bardzo ważną cechą jest również to, że jest trudnopalny i odporny na urazy mechaniczne, a także łatwo go uszczelnić, więc świetnie sprawdzi się w niekorzystnych warunkach. Jest funkcjonalny, ponieważ możemy użyć go na różnych powierzchniach, takich jak:

  • ściany,
  • podłogi,
  • meble.

To wszystko sprawia, że beton jest docenianym materiałem i coraz chętniej wykorzystywanym podczas aranżacji wnętrz.

Do jakiej konwencji pasuje beton?

tynk imitujący beton

Beton architektoniczny sprawdzi się w zasadzie w każdym pomieszczeniu, a najczęściej kojarzy nam się ze stylem industrialnym, który pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Powstał w drugiej połowie XX wieku, kiedy amerykańska bohema musiała przez kryzys adaptować opuszczone przestrzenie przemysłowe na pracownie oraz mieszkania.

Loft to minimalistyczne wnętrze, które charakteryzuje się prostotą. Stawiamy w nim na przewagę oryginalnych materiałów konstrukcyjnych, cegieł, drewna oraz betonu. Idealnie pasuje również we wnętrzach w stylu nowoczesnym, w których królują geometryczne formy, oszczędność wyposażenia, a także duże przestrzenie. Często zdarza się, że projektanci wykorzystują ten materiał tworząc domy lub mieszkania w surowym klimacie skandynawskim.

Szara barwa kojarzy nam się z chłodnym, nieprzyjemnym wnętrzem, jednak dzięki dobrze dobranym połączeniom z innymi barwami oraz zastosowaniu odpowiednich dodatków, beton nada naszemu wnętrzu unikalnego charakteru.

Z czym najlepiej połączyć beton?

Bardzo dobrym połączeniem jest beton z naturalnym drewnem. Te materiały idealnie będą wyglądały w sąsiedztwie drewnianych mebli czy podłogi, dzięki którym wnętrze będzie wydawało nam się bardziej przytulne. Chłód szarego materiału idealnie zrównoważą żywe i ciepłe barwy. Warto postawić na łamanie surowego klimatu czerwonym dywanem lub poduszkami.

Dobrym rozwiązaniem będzie również wybranie dodatków metalowych, a najlepiej miedzianych, mosiężnych lub złotych, które nadadzą pomieszczeniu niepowtarzalny klimat. Dobrze w takim wnętrzu również będzie wyglądała naturalna cegła.

Świetnym połączeniem będzie kombinacja betonu z elementami utrzymanymi w stylu folklorystycznym lub orientalnym. Akcenty te sprawią, że pomieszczenie będzie bardziej nastrojowe, a całość dopełni odpowiednio dobrane oświetlenie o ciepłej barwie, które będzie wprowadzało do wnętrza aurę tajemniczości. Dodatkiem, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, będą wszelkiego rodzaju rośliny.

Beton w salonie

betonowa ściana w salonie

Salon jest sercem domu i warto zadbać, aby czuć się w nim jak najlepiej. Jeżeli uwielbiasz minimalistyczne rozwiązania to beton architektoniczny jest świetnym materiałem do aranżacji Twojego salonu. Możemy położyć go na całej ścianie lub na części, która będzie stanowiła element dekoracyjny całego wnętrza. W sklepach znajdziemy różne wersje betonowych tynków czy płyt i dlatego bez problemu wkomponujemy je w posiadane już wyposażenie mieszkania czy domu. 

Beton na ścianę w kuchni?

W kuchni, gdzie panuje wilgoć, idealnym rozwiązaniem będą płytki, które imitują beton, ale nie wykluczamy stosowania betonowych płyt, które możemy odpowiednio zaimpregnować. Surowiec ten jest materiałem odpornym na intensywne użycie, więc bardzo dobrze sprawdzi się w warunkach kuchennych, a dodatkową cechą, która je wyróżnia jest izolacja akustyczna. Może ona stanowić duży plus w przypadku małych mieszkań, gdzie kuchnia znajduje się blisko pokoi.

Zaprojektuj swoje wymarzone wnętrze z nami!

NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów, których połączyła pasja do wnętrz! Podpowiemy, jak wyeksponować walory pomieszczenia, posługując się najnowszymi i najpopularniejszymi trendami! Spełniaj wnętrzarskie marzenia z nami! Działamy w Warszawie i okolicach, a także online na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie elementy wyposażenia wnętrz można wykonać z betonu architektonicznego?

Z betonu architektonicznego można wykonać wiele elementów wyposażenia wnętrz, takich jak blaty kuchenne, blaty łazienkowe, schody, kominki czy też dekoracyjne panele ścienne. 

Jakie są zalety stosowania betonu architektonicznego we wnętrzach? 

Zalety stosowania betonu architektonicznego we wnętrzach to przede wszystkim wytrzymałość i trwałość materiału, łatwość utrzymania czystości, nowoczesny wygląd oraz niezwykła uniwersalność. 

Czy beton architektoniczny można stosować tylko w nowoczesnych wnętrzach? 

Nie, beton architektoniczny można stosować w różnego rodzaju wnętrzach, zarówno nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych. W zależności od aranżacji, beton architektoniczny może stanowić świetny kontrast lub uzupełnienie stylu wnętrza.