ARANŻACJA POKOJU DLA CHŁOPCA

pokój dla chłopca

WIEK CHŁOPCA

Urządzając pokój dla syna, musimy brać pod uwagę fakt, iż z czasem zmieniają się nie tylko upodobania naszej pociechy, ale również jej potrzeby i oczekiwania względem pomieszczenia, w którym spędza sporą część swojego życia. To właśnie z tego powodu designerskie meble typu łóżko – rakieta albo regał wykonany z deskorolek, może być hitem dla kilkuletniego chłopca, ale już niekoniecznie najlepszym pomysłem dla nastoletniego syna. Dlatego projektując wnętrze dla chłopca, warto stworzyć wnętrze, które będzie nie tylko atrakcyjne, ale również funkcjonalne i dostosowane do wieku dziecka.

zabawki, czarno biały pokój

PROSTOTA I PRZESTRZEŃ

Wybierając meble do pokoju dla chłopca, postawmy na prostotę. Do takiej uniwersalnej bazy łatwiej jest dobrać dodatki adekwatne do wieku i pasji dziecka. Fototapeta dżungli spodoba się chłopcom zafascynowanym Tarzanem, a dywan przypominający ruchliwą ulicę to idealny gadżet dla małych miłośników motoryzacji. To jednocześnie wyraźne akcenty w pomieszczeniu, które w razie potrzeby łatwo wymienić i przeprowadzić małą metamorfozę. Możliwości jest wiele, dlatego warto wsłuchać się w potrzeby dziecka.

KRÓLESTWO ZABAWY

Pokój kilkulatka to przede wszystkim bawialnia, dlatego też miejsce zabawy powinno zajmować w nim najwięcej miejsca. Jednak to nie wszystko. Pokój dla chłopca, który nie zaczął jeszcze nauki, dobrze jest podzielić na strefę zabawy i odpoczynku. Możemy wydzielić je przy pomocy parawanów lub chociażby kolorów ścian. Obowiązkowym elementem wystroju pokoju dziecięcego jest duży, puszysty dywan, który zagwarantuje bezpieczną i przyjemną zabawę. Warto także pamiętać o odpowiedniej ilości półek i pojemników do przechowywania zabawek. 

WIEK SZKOLNY

Pokój dla chłopca, który rozpoczął już naukę w szkole musimy powiększyć o strefę nauki. Wyjątkowo istotnym elementem wystroju takiego wnętrza będzie funkcjonalne biurko oraz ergonomiczne krzesło. Koniecznie zadbajmy także o odpowiednie oświetlenie tej przestrzeni – światło nie może być ani zbyt słabe, ani zbyt oślepiające. Urządzając pokój pociechy, pamiętajmy, że chłopiec w wieku szkolnym z pewnością czuje się doroślej niż przypuszczamy. Potraktujmy go jak partnera i pozwólmy mu współuczestniczyć w wyborze dekoracji.

niebieskie dodatki, niebieskie ściany

WYRAZ INDYWIDUALNOŚCI

Kiedy nasz syn staje się młodym mężczyzną, zadbajmy o to, aby pokój spełniał wszystkie jego potrzeby i oddawał jego indywidualny styl. Miejsce zabawek zajmą ulubione gadżety, kosmetyki czy sprzęt sportowy. Przydatne okażą się więc duża szafa i regał do przechowywania. W pokoju młodzieżowym niezbędne stanie się również miejsce na komputer i sprzęt audio. Dobrym pomysłem może okazać się także wyciszenie drzwi i części ścian w takim pomieszczeniu – zwłaszcza gdy nasz nastolatek gra na instrumencie muzycznym.

ODPOWIEDNIE ŁOŻKO

Odpowiednio dobrane łóżko może stać się centralnym punktem w pokoju naszej pociechy. Zwykle zwracamy uwagę jedynie na jego cenę oraz funkcjonalność, spychając na dalszy plan walory dekoracyjne. To błąd, który popełnia wielu rodziców. To oczywiste, że dwa pierwsze czynniki mają decydujące znaczenie, jednak wygląd mebli w pokoju dziecka jest równie istotny. Wybierając łóżko dla chłopca, postarajmy się je dopasować do jego wieku. Młodsze dzieci potrzebują niższych łóżek bez ostrych kantów, z kolei starsze mogą ucieszyć się z rozkładanej sofy, na której będą mieć zdecydowanie więcej miejsca niż na jednoosobowym łóżku.

WYBÓR KOLORÓW

 Tradycyjnie utarło się, że pokoje dziecięce można pomalować wyłącznie na dwa kolory – różowy, jeżeli mamy córkę oraz błękitny, jeśli urządzamy pokój dla chłopca. Współcześnie podział ten mocno się zdezaktualizował, a młodzi rodzice bardzo często przełamują schematy, wybierając z bardzo szerokiej palety barw. Warto wiedzieć, że najmłodsze dzieci najlepiej dostrzegają intensywne, kontrastujące ze sobą barwy. Wyraziste połączenia – takie jak pomarańczowy z niebieskim lub zielony z czerwienią – będą lepiej stymulować malucha i ułatwią jego rozwój. Z tego względu warto zdecydować się na zakup jaskrawej tapety lub kolorowej naklejki na ścianę, która skupi uwagę maluszka. Pamiętajmy, że pokój naszego syna może, a nawet powinien być, najbardziej zwariowanym i fantazyjnym pomieszczeniem w całym mieszkaniu. Dajmy się ponieść wyobraźni i nie bójmy się nietypowych połączeń. Zdecydujmy się na dwie lub trzy barwy przewodnie, które będą powtarzać się w różnych elementach wystroju. Bardzo dobrym wyborem będą jasne odcienie, które rozjaśnią i powiększą optycznie pokój.

kącik do nauki dla chłopca

UTRZYMANIE PORZĄDKU

Jednym z największych problemów wszystkich rodziców jest utrzymanie porządku w pokoiku swojej pociechy. Dzieci posiadają mnóstwo zabawek i przedmiotów codziennego użytku, które w ekspresowym tempie mogą zagracić nawet największą przestrzeń. Na szczęście nad tym chaosem da się w bardzo prosty sposób zapanować. Wystarczy, że zaopatrzymy się w praktyczne meble. Idealnym wyborem będą: 

  • komoda z szufladami, 
  • organizery, 
  • skrzynie, 
  • pufy z wbudowanymi schowkami. 

Wszystkie wymienione meble mają dużą ilością schowków lub sporą przestrzenią do przechowywania. Komoda z głębokimi szufladami ułatwi przechowywanie ubrań oraz skarbów. Podobną funkcję spełni szafa z drzwiami przesuwnymi oraz pufy ze wbudowanymi schowkami.

TWÓJ PROJEKT, NASZA PASJA!

Wszyscy rodzice pragną stworzyć wymarzony pokój dla swojego dziecka. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta wnętrz, by przestrzeń wnętrza dla chłopca stała się wyjątkowym miejscem. Projektanci wnętrz z NARYSUJEMY pomogą spełnić oczekiwania Twojego dziecka. Dzięki profesjonalnemu projektowi zyskasz przestrzeń, która nie tylko będzie pięknie wyglądać, ale także doskonale spełni swoje funkcje. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie meble są odpowiednie do pokoju chłopca?

W pokoju dla chłopca zaleca się wybierać meble o uniwersalnym designie, które można łatwo dostosować do zmieniających się potrzeb i upodobań dziecka. Unikanie dziwnych mebli to klucz do długotrwałego ich wykorzystania.

Jakie kolory są odpowiednie do malowania ścian w pokoju dziecka?

Najmłodsze dzieci najlepiej reagują na intensywne i kontrastujące kolory, które stymulują ich rozwój. Jednak warto wybierać również jasne odcienie, które rozjaśnią pokój i nadadzą mu optycznej przestrzeni.