Image Alt

Zaproś książki do swojego wnętrza

biblioteka domowa, czarne schody, antresola

Aranżacja miejsca do czytania książek

Czytanie to jeden z najpopularniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu, który jednocześnie bawi i rozwija. Wśród miłośników książek można znaleźć osoby o różnych zainteresowaniach od fascynacji fantastyką do pogrążania się w dziełach o tematyce dokumentalnej. Podobnie jest z miejscem i okolicznościami czytania. Niektórzy wolą zatracić się w książce w drodze do pracy, w pociągu czy autobusie. Inni koniecznie muszą mieć przytulny kąt we własnym domu. Dowiedz się, jak mieszkaniu stworzyć miejsce, które będzie idealne do czytania książek.

drewniana podłoga, biblioteka domowa

Postaw na dobre światło

Podstawą stworzenia idealnych warunków do czytania jest oczywiście zadbanie o oświetlenie. W słabym, nikłym świetle czytanie jest trudne lub czasem wręcz niemożliwe. Ponadto zatracanie się w lekturze bez dobrego oświetlenia może pogłębiać wady wzroku, dlatego nie powinno się bagatelizować tego elementu wystroju. W kąciku bibliofila najlepiej sprawdzi się lampa biurowa lub wysoka lampa stojąca o ciepłym odcieniu światła. Na rynku jest obecnych wiele lamp, które swoim wyglądem nawiązują do świata książkowych bohaterów. Warto zapoznać się z kilkoma opcjami, nim zdecydujemy się na tą najlepszą, która sprawdzi się podczas projektowania wnętrza kącika do czytania.

Gdzie przechowywać książki?

Żaden kącik do czytania nie może obejść się bez porządnego regału, na którym zbiory książek mogą być w odpowiedni sposób wyeksponowane. Najbardziej praktyczne będą takie meble, które będą posiadały jednocześnie otwarte półki oraz zamknięte szuflady. Jeśli chodzi o formę i styl wykonania regału, to warto zachować umiar i powściągliwość. Prosty, klasyczny wygląd i stonowane kolory drewna będą o wiele lepszym wyborem, który pozwoli na wyeksponowanie ulubionych lektur w pełnej okazałości. Półki na książki zawsze warto dostosowywać do ogólnego wystroju mieszkania. Poniżej przedstawiamy propozycje, które będą najbardziej odpowiednie we wnętrzach urządzonych w poszczególnych stylach.

czarna sofa, biblioteka domowa

Półki wiszące

Półki montowane na ścianie sprawiają, że aranżacja wnętrza miłośnika czytania staje się jeszcze ciekawsza. Takie półki wspaniale nadają się do przechowywania książek, zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu mamy zbyt mały regał, który nie jest w stanie pomieścić obfitych zbiorów bibliofila. Dodatkowo, takie wiszące półki pełnią funkcję estetyczną i stanowią interesujący element dekoracji całego pokoju. Są dostępne w rozmaitych kolorach, które można dopasować zarówno do ogólnego wystroju, jak i indywidualnych preferencji czytelnika. Aby stworzyć jeszcze bardziej interesujący efekt, na książki można nałożyć obwolut z kolorowego papieru. Kolory będą prezentować się szczególnie dobrze wtedy, gdy wspólnie stworzą zachwycającą tęczę. Obwoluty są ciekawą i prostą do wykonania dekoracją, która z pewnością przyda się książkoholikowi podczas projektowania wnętrza. Można je wykonać z różnokolorowego papieru, jak i ze stron gazet lub komiksów. Tak udekorowane lektury będą na wiszących półkach prezentować się znakomicie.

Podstawa udanej lektury fotel

Książkoholicy z pewnością przyznają, że wygodna pozycja podczas czytania to podstawa udanego wieczoru z książką. Przy wyborze odpowiedniego siedziska, warto postawić na fotel, który jednocześnie zadba o kondycję pleców oraz nada wnętrzu nieco więcej ciepła i przytulności. Warto obok takiego fotela ustawić dodatkowo niską pufę, na której amator książkowych historii będzie mógł wygodnie ułożyć nogi. Wybierając fotel, warto zwrócić uwagę na obecność szerokich podłokietników, które w znaczny sposób zwiększą komfort podczas oddawania się lekturze. Kolejnymi, ale równie ważnymi elementami jest wygodne siedzisko i miękkie oparcie. Wśród wielbicieli książek książkoholików równie popularne są klasyczne pokojowe fotele, jak i nieco bardziej nowoczesne fotele biurowe, które mają budowę stworzoną do wielogodzinnego siedzenia.

biblioteczka w domu, drewniany stół, biały regał

Nie zapomnij o stoliku

Spora część bibliofilów nie wyobraża sobie wieczoru z książką bez kubka wypełnionego aromatyczną herbatą lub kawą. Dlatego w kąciku do czytania warto pomyśleć o niewielkim kawowym stoliku. Dzięki niemu, w aranżowanym wnętrzu zawsze będziemy mieli pod ręką kubek z ulubionym, gorącym napojem, który umili czas, spędzony nad stronami książki. Najlepszym wyborem będzie mebel, który będzie zbudowany z dwóch poziomów. Nawet niewielkie półeczki w stoliku kawowym pozwolą na odłożenie czytanych aktualnie książek i stworzenie swego rodzaju ,,czytelniczej poczekalni’’. Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko przypadkowego zalania lektury, czego z pewnością wszyscy miłośnicy czytania chcą stanowczo uniknąć.

Wnętrza z duszą i charakterem

Stworzenie idealnego kącika do czytania nie jest proste, zwłaszcza jeśli dysponujemy mieszkaniem o niewielkiej powierzchni. W takim wypadku wymaga sprytnych i przemyślanych rozwiązań, które pozwolą na cieszenie się lekturą w pełni. Z tego powodu, warto skorzystać z rad doświadczonych ekspertów z NARYSUJEMY . Nasz zespół profesjonalistów od lat pomaga mieszkańcom Warszawy i okolic w tworzeniu przytulnych i zaskakujących wnętrz. Twoje wnętrze zasługuje na to, co najlepsze.