Site stats

Wystrój futurystyczny — mieszkanie przyszłości

stolik w kształcie „klepsydry”

Futuryzm i technologia

Ludzka wyobraźnia i postęp technologiczny są nierozłącznymi źródłami inspiracji dla futuryzmu. Styl ten ma swoje korzenie w rewolucji technologicznej na początku XX wieku, kiedy to ówcześni artyści pod wpływem nowych odkryć — tworzyw sztucznych, nowych sposobów komunikacji i podróżowania — zaczęli wizualizować, w jaki sposób te zmiany mogą ukształtować naszą przyszłość. Dzięki ich wyobrażeniom w kulturze popularnej zagościły m.in. film „2001: Odyseja kosmiczna” czy serial animowany „Jetsonowie”. A nawet, by nie szukać daleko, nasza polska „Seksmisja”. Wraz z nowymi odkryciami i pędzącym postępem zmienia się też wizja przyszłości, a z nią futurystyczna estetyka. Nie jest to już tylko odległe marzenie artystów, ale możliwa rzeczywistość.

klasyczna, nowoczesna kuchnia

Na pokładzie kosmicznego statku

Futuryzm nieodłącznie kojarzy się z podróżami w kosmos i odzwierciedla to w swoich wnętrzach. Wyobrażamy sobie przyszłe życie na statku kosmicznym, który jest przestronny, nowoczesny i funkcjonalny. Pomieszczenia są jasne, dominuje w nich biel i niemal błyszczą nowością dzięki metalowym elementom i powierzchniom z tworzywa odbijającym chłodne światło. Chrom, srebro i taśmy LED dają wrażenie wręcz sterylnego wnętrza, ale zastosowanie asymetrycznych linii i obłych, ergonomicznych kształtów łagodzi ten efekt, tworząc mieszkanie na miarę człowieka przyszłości.

Forma jako ozdoba

Futurystyczny minimalizm odrzuca tradycyjne dekoracje i nadmiar ozdób. Natomiast geometryczne lampy, fantazyjne meble rodem z filmu science fiction czy przeszklone schody znakomicie wpasują się w nowoczesną estetykę. Tradycyjną kanapę o topornych kształtach można zastąpić owalną, a zamiast standardowego lustra ozdobić ścianę mozaiką lustrzanych kształtów. Futuryzm to przede wszystkim nowe, niekonwencjonalne rozwiązania. W futurystycznym wnętrzu nie może zabraknąć:

  • dużej ilości przestrzeni, tzw. open space,
  • światła, bezpośredniego z chłodnych lamp LED oraz odbijanego przez jasne kolory i metalowe elementy,
  • stonowanej palety kolorów, zdominowanej bielą,
  • połyskujących powierzchni, takich jak metal, chrom, szkło, tworzywa sztuczne,
  • niekonwencjonalnych, obłych kształtów, np. fotela w kształcie kapsuły,
  • nowoczesnych sprzętów czy nawet systemu smart home.
salon z kuchnią

Nowoczesne rozwiązania

Dom przyszłości to więcej niż tylko przestrzeń. Futuryzm tworzy miejsce dla nowych technologii, które stały się nieodzowne w codziennym życiu. Już nie tylko kuchnia i łazienka przepełnione są nowoczesną elektroniką, ale całe wnętrze. Dzięki systemom smart home możemy sterować swoim mieszkaniem na sposoby, które do tej pory możliwe były tylko w filmach. Takie rozwiązania dopełnią futurystyczną aranżację.

Drewno w przyszłości

Dla tych, którzy nie potrafią rozstać się z drewnem w swoim futurystycznym mieszkaniu również są rozwiązania. Choć ten tradycyjny materiał zdaje się nie mieć miejsca w przyszłości, wystarczy nadać mu odpowiednią formę, by wpasował się idealnie w tak zaprojektowane wnętrze. Inspirowany futuryzmem asymetryczny blat świetnie sprawdzi się w kuchni, podobnie jak drewniane meble o nowoczesnych kształtach w salonie czy sypialni. Forma i połysk grają w tym przypadku najważniejszą rolę.

nowoczesny salon z kominkiem

Odkryj potencjał swojego mieszkania

Z pomocą naszych projektantów Ty też możesz zaprosić przyszłość do swojego mieszkania lub domu. Skontaktuj się z nami, a wykonamy dla Ciebie nowoczesny projekt na obszarze Warszawy lub zdalnie – na terenie całej Polski. W NARYSUJEMY znajdziesz pasję, profesjonalizm i elastyczność, która sprawi, że wspólnie stworzymy idealną do życia przestrzeń.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest futuryzm?

Futuryzm to styl inspirowany osiągnięciami technologicznymi i wyobrażeniem życia w przyszłości. Kojarzony jest z estetyką science fiction, ponieważ czerpią z siebie nawzajem inspiracje.

Czym charakteryzuje się futuryzm?

Wnętrza futurystyczne to przede wszystkim otwarta przestrzeń, jasna paleta barw, organiczne kształty i powierzchnie odbijające chłodne światło. Futuryzm odrzuca tradycyjne rozwiązania, stawiając na nowoczesność.

Czy futurystyczna aranżacja nie jest zbyt oziębła?

Minimalizm, biel i chłodne oświetlenie, na których polega futuryzm, mogą kojarzyć się ze sterylnym zakładem nieprzystosowanym do zamieszkania, jednakże przełamanie monotonnych schematów asymetrią i obłymi, organicznymi formami łagodzi ten efekt.

Jakie kolory wybrać do futurystycznego wnętrza?

W tym stylu dominuje biel, najczęściej łączona z czernią lub odcieniami szarości oraz srebrnymi elementami. Świetnie wpasują się też akcenty w kontrastowym kolorze, np. czerwonym. W futuryzmie najważniejsza jest jasna paleta barw otwierająca przestrzeń oraz odbijające światło, połyskliwe powierzchnie.