Wymarzona strefa gracza

akcesoria dla gracza na biurku

Podstawy w pokoju gracza

W dzisiejszych czasach, gdy branża gier komputerowych rozwija się w zawrotnym tempie, coraz więcej osób zwraca uwagę na wygodę i funkcjonalność swojego miejsca do grania. Dlatego też coraz częściej projektanci wnętrz poświęcają swoją uwagę temu, jak urządzić tą przestrzeń, aby zapewnić graczowi komfort podczas wielu godzin spędzonych przed komputerem. Istotne jest, żeby skupić się na praktycznych aspektach urządzania pokoju, jak:

  • odpowiednie, wygodne meble,
  • oświetlenie,
  • akcesoria.

Poza tym warto znać trendy i ciekawe rozwiązania, aby nadać własnego i niepowtarzalnego charakteru aranżowanemu wnętrzu. Odkryj z nami, jak stworzyć wymarzone miejsce do grania, które będzie nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne i dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb.

kolorowe panele wygłuszające

Wyposażenie w kąciku gamingowym

Urządzanie pokoju dla gracza to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim ergonomii i wygody. W końcu to miejsce, w którym spędzamy wiele godzin, grając w ulubione gry i relaksując się po ciężkim dniu. Co powinno posiadać w swoim repertuarze wnętrze gamera?

  1. Wygodne krzesło

Dobrze dobrane krzesło, z podłokietnikami, zapewniającymi komfort i swobodę to podstawa. Warto również skupić się na regulacji wysokości oraz pochylenia, jak również na wygodnym oparciu, które zadba o kręgosłup i prawidłową postawę. Nie trzeba porywać się na drogie i futurystyczne modele, wyglądające niczym wnętrze sportowego samochodu, można postawić na spokojniejsze, ale nadal spełniające swoje role krzesła biurowe.

  1. Duże biurko

Bardzo istotne jest wybranie mebla z dużym blatem, aby cały sprzęt, monitory, PC oraz wszelkie gadżety miały swoje miejsce i pozostało sporo przestrzeni dla ruchu gracza. Dobre biurko to nie tylko szerokość, ale i wgłębienie oraz zadbanie o odpowiednią odległość od monitora. Trafnym wyborem będzie biurko z szufladami, można tam trzymać masę potrzebnych drobiazgów, jak ładowarki, dodatkowe baterie do konsoli czy padów.

  1. Szafki

Dodatkowym wyposażeniem do wnętrza prawdziwego gracza mogą być szafki. Warto zadbać, aby meble pozostały mobilne oraz pojemne. Na takie szafki można śmiało stawiać gry, sprzęty, figurki kolekcjonerskie lub inne fantazyjne gadżety. Można z nich również zaprojektować ciekawe konstrukcje, które same w sobie staną się dekoracją aranżacji.

  1. Stolik lub większy stół

Stolik na pewno przyda się jako miejsce na odłożenie niektórych drobnych rzeczy, choćby kubka, by nie stał zbyt blisko elektroniki. Większy stół należy postawić w swoim pokoju, kiedy planuje się sesje planszówek lub odgrywanie RPG na żywo z przyjaciółmi. Do tworzenia wspólnej rozgrywki z przyjaciółmi przyda się sporo miejsca. Taki stolik jest również rozwiązaniem dla graczy konsolowych.

  1. Telewizor i dodatkowe ekrany

Co może być ważniejsze dla gracza, jeśli nie odpowiedni ekran do gry? Nie ważne, czy mowa o rozgrywce na komputerze, czy konsoli – dobry monitor to podstawa. Podczas gdy dla fanów komputerów i laptopów rozwiązaniem jest zakupienie kilku monitorów, tak dla sojuszników konsoli lepszy jest jeden, ale duży obraz z telewizora. Dojście do niego powinno być proste, należy też zadbać, by nic nie zasłaniało ekranu, niech gra główne skrzypce na ścianie.

  1. Dodatkowe kanapy

Ważnym meblem dla osób, które grają na konsolach jest kanapa – najlepiej duża w odpowiednim oddaleniu od ekranu. Powinna być dość szeroka, ponieważ rozgrywki zazwyczaj prowadzone są w gronie przyjaciół, więc taki mebel ma za zadanie pomieścić więcej niż jedną osobę. Poza tym elementem warto wyposażyć się również w fotel.

duże biurko, krzesło gamingowe

Światło i dźwięk w pokoju

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z ogromnym pokojem, RPG Roomem, czy tylko niewielkim kątem do gier – w każdym z tych miejsc ważne jest odpowiednie nagłośnienie oraz oświetlenie. Na wstępie należy dopilnować, aby wszelkie ekrany telewizorów, komputerów i innych urządzeń umieścić z dala od oświetlenia naturalnego oraz sztucznego. Odbijające się światło powoduje brak poprawnej widoczności i dyskomfort w czasie rozgrywek. Często strefa dla gracza to miejsce zupełnie pozbawione okien, jednak gdy nie można sobie na to pozwolić, warto zakupić rolety lub żaluzje. W zasłonięciu nieprzyjemnego światła pomóc powinno również użycie parawanu. Jednak o ile przyciemnione pomieszczenie poprawia widoczność podczas grania oraz zapewnia odpowiednią atmosferę, może szkodzić na wzrok. Istotną kwestią jest więc zamontowanie blisko ekranów delikatnego źródła światła, które zmniejszy kontrast między ciemnym pokojem a intensywnym obrazem z ekranu. Kluczową sprawą jest również zadbanie o wyraźny dźwięk w grze, jak i o to, by żaden hałas z innych pomieszczeń nie przeszkadzał w zabawie. Co można zrobić, kiedy słuchawki nie spełniają oczekiwań i nie wygłuszają dobrze dźwięków? Najlepiej wyciszyć pomieszczenie przy użyciu paneli akustycznych lub pianki pochłaniającej hałasy. Dzięki temu zapewnimy komfort nie tylko sobie, ale też pozostałym domownikom.

Wyznaczony zakątek do gier

Osobny pokój dla gracza to ambitny i idealny pomysł dla fana emocjonującej rozgrywki i rywalizacji w formie rzeczywistej oraz online, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Powszechniejszą i bardziej znaną praktyką jest natomiast tworzenie kącików, wyznaczonych sektorów przeznaczonych na królestwo gier. Przy niewielkiej przestrzeni bardzo ważne jest, aby zdecydować, na jakim nośniku głównie prowadzimy rozgrywkę. Potrzeby graczy komputerowych różnią się od wymagań osób grających na konsolach, dlatego należy wybrać, w jakim kierunku aranżujemy powierzchnie. Często zwolennicy grania na konsoli wybierają kąt w salonie, ponieważ tam mogą wygodnie usiąść na dużej sofie lub fotelu i zagrać na większym ekranie telewizyjnym. Natomiast gracze komputerowi zazwyczaj wydzielają sobie strefę w sypialni, między innymi dla większej prywatności oraz wygłuszenia.

panele na ścianie, neony

Dodatki i przydatne gadżety

Do swojego królestwa gier, RPG i emocji opłaca się poza podstawowym wyposażeniem i oczywistymi meblami dodać nieco kreatywności i skupić uwagę na wykończeniu ciekawymi wzorami lub dodatkami. Nie muszą to być tylko przedmioty typowo dekoracyjne, jak obrazy czy kwiaty, można zadbać, aby gadżet był zarówno ciekawy, wdzięczny, jak i funkcjonalny. Praktycznymi i kreatywnymi wyborami będą: 

  • organizer do kabli,
  • podświetlane stojaki na gry i pady,
  • podświetlana podkładka pod mysz,
  • stojak na słuchawki,
  • osobny mikrofon,
  • lampki gamingowe i lampki LED,
  • wentylator.

Wnętrza idealnie dopasowane

Aranżacja wnętrza dla graczy to zyskujący na popularności temat  nieustannie zdobywa nowych fanów. Jeżeli zaintrygowała Cię tematyka urządzania przestrzeni dla gamerów i szukasz więcej inspiracji do własnego lokum, skontaktuj się z nami! NARYSUJEMY to profesjonaliści, którzy pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości i znaleźć pomysł na idealne wnętrze. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie dodatki i akcesoria wybrać do pokoju gamingowego?

Nie muszą to być tylko przedmioty dekoracyjne, jak obrazy czy kwiaty, można zadbać, aby gadżet był zarówno ciekawy, wdzięczny, jak i funkcjonalny. Praktycznymi i kreatywnymi wyborami będą np. stojak na słuchawki, osobny mikrofon czy lampki LED.

Jak urządzić małą przestrzeń dla gracza?

Powszechniejszą i bardziej znaną praktyką jest tworzenie kącików, wyznaczonych sektorów przeznaczonych na królestwo gier. Przy niewielkiej przestrzeni bardzo ważne jest, aby zdecydować, na jakim nośniku głównie prowadzimy rozgrywki. Zapotrzebowania dla graczy komputerowych różnią się od potrzeb osób grających na konsolach.

Czym wygłuszyć dźwięk w pokoju dla gracza?

Jeśli słuchawki nie spełniają oczekiwań i nie wygłuszają dobrze hałasów, najlepiej wyciszyć pomieszczenie przy użyciu paneli akustycznych lub pianki pochłaniającej dźwięk. Dzięki temu zapewnimy komfort nie tylko sobie, ale też pozostałym domownikom.

Jakie krzesło wybrać dla gracza?

Dobrze dobrane krzesło, z podłokietnikami, zapewniającymi komfort i swobodę to podstawa. Warto skupić się na regulacji wysokości i pochylenia oraz wygodnym oparciu, które zadba o kręgosłup i prawidłową postawę.