Image Alt

OŚWIETLENIE SALONU – NIEZBĘDNE WSKAZÓWKI

nowoczesny salon

Dlaczego odpowiednie oświetlenie salonu jest aż tak ważne?

Salon jest pomieszczeniem, które pełni wiele funkcji, to w nim spędzamy większość czasu: pracujemy, czytamy książki, oglądamy filmy oraz spędzamy czas z rodziną, czasami spożywamy tutaj również posiłki, a przede wszystkim przyjmujemy w nim gości. Salon jest częścią reprezentacyjną domu, dlatego należy zadbać o jego prawidłowe oświetlenie. W przypadku pokoju dziennego o małej powierzchni idealnym rozwiązaniem będzie umieszczenie wiszącej lampy sufitowej na środku centralnej części salonu. Takie rozmieszczenie umożliwi rozświetlenie małej przestrzeni, tym samym optycznie ją powiększając. W salonach o dużym metrażu należy pomyśleć o większej ilości oświetlenia. Oprócz kilku wiszących lamp sufitowych rozmieszczonych w sposób równomierny warto dodać na przykład:

  • oświetlenie podłogowe,
  • kinkiety,
  • taśmy LED,
  • lampy stojące.

Dzięki wachlarzowi praktycznych rozwiązań świetlnych będziesz mógł wyeksponować miejsca w swoim salonie, które potrzebują większego natężenia światła, a także urozmaicić wnętrze salonu, dzięki wielu różnym kombinacją świetlnym. Wybór odpowiedniego oświetlenia umożliwia nam także korygowanie proporcji pomieszczenia. Jeżeli wnętrze Twojego salonu ma kształt prostokąta, możesz poprawić jego proporcje, montując oświetlenie na jego krótszych ścianach. Wybierając elementy świetlne, należy pamiętać o tym, aby pasowało ono do motywu przewodniego salonu.

Rozmieszczenie oświetlenia salonu, lamele ścienne

Sprawdzone pomysły na oświetlenie salonu

Oświetlenie powinno idealnie współgrać z całą aranżacją pokoju dziennego oraz eksponować wszystkie jego najważniejsze części. Aby wnętrze nie zostało przytłoczone, należy dobrać rozmiar i budowę oprawy pod kątem metrażu salonu. W przypadku ograniczonego metrażu świetnie odnajdą się małe lampy sufitowe, LED bądź nowoczesne oświetlenie szynowe. Z kolei w salonie o dużej powierzchni zachwycająco prezentować będą się metalowe zwisy w kolorze złota lub srebra, posiadające wiele źródeł światła. Jeśli pragniesz nadać swojemu salonowi odrobinę nowoczesności i elegancji, postaw na oświetlenie o kształtach metalowych obręczy bądź złote wiszące kule. A może Twoim marzeniem jest posiadanie wnętrza w stylu glamour? Jeśli tak, koniecznie wypełnij swój salon kryształowymi lampami bądź kloszami. Jeśli jesteś jednak miłośnikiem klasyki, rozświetl swój salon fikuśnymi, kilkuramiennymi żyrandolami pokrytymi abażurami, które zapewnią delikatne, klimatyczne światło. Jeśli chodzi o oświetlenie w stylu skandynawskim, wybierz proste lampy o białym bądź naturalnym świetle, jeśli jednak chcesz wzmocnić akcent, wyposaż salon w czarne lampy.

Rozmieszczenie oświetlenia w salonie

Podczas rozmieszczenia oświetlenia należy pamiętać o podziale na strefy, bowiem każda strefa wymaga innego natężenia czy koloru światła. Oprócz tego strefy powinny być oświetlone różnego rodzaju oprawami świetlnymi o zróżnicowanej budowie. Oświetlenie w salonie powinno emitować miękkie, ciepłe i delikatne światło, które ułatwi wypoczynek i wyciszenie. Strefa jadalna oraz strefa do pracy powinny posiadać oświetlenie emitujące chłodną, bądź neutralną barwę przypominającą światło dzienne, umożliwia to lepsze skupienie i nie podrażnia oczu podczas długotrwałej pracy.

drewniana podłoga, belki sufitowe

Oświetlenie strefy przeznaczonej do pracy w salonie

Samo oświetlenie sufitowe w salonie może okazać się niewystarczające podczas pracy, dlatego warto pomyśleć o lampach stołowych, posiadających funkcję sterowania kierunkiem światła oraz funkcję zapewniającą regulację intensywności emitowanego światła. Warto również zadbać o prawidłowe oświetlenie strefy przeznaczonej do spożywania posiłków, bowiem blaty mebli i stołu powinny być dobrze oświetlone. Idealnie sprawdzą się tutaj zwisy zamontowane na odpowiedniej wysokości.

Oświetlenie w strefie wypoczynku

Najważniejszą strefą salonu jest oczywiście strefa relaksu i wypoczynku, wyposażona w dużą sofę i stoik kawowy, to właśnie tutaj przyjmujemy gości i spędzamy najwięcej wolnego czasu. Aby jeszcze bardziej umilić spędzany czas, należy zadbać o dobre oświetlenie. Jeśli Twoje meble wypoczynkowe znajdują się pod ścianą, zamocuj na niej ozdobne kinkiety imitujące rozproszone światło. Jeżeli w Twoim salonie znajdują się ramki z rodzinnymi zdjęciami, bądź obrazy powieszone na ścianie, wyeksponuj je przy pomocy małych reflektorków imitujących światło. W przypadku posiadania wysoko metrażowego salonu warto zainwestować w lampy podłogowe. Oprócz dodatkowego oświetlenia podkreślą i urozmaicą styl przewodni Twojego wnętrza.

nowoczesny salon, białe ściany

WSPÓŁPRACA Z NAMI TO INWESTYCJA W KOMFORT

Wybranie odpowiedniego oświetlenia do salonu spędza Ci sen z powiek? A może nie wiesz, w jaki sposób rozmieścić oświetlenie w swojej przestrzeni? Jeśli tak, nie trać czasu. Skontaktuj się z naszymi ekspertami z NARYSUJEMY i rozświetl swoje wnętrze!