Image Alt

OŚWIETLANIE NADAJĄCE KLIMAT I FUNKCJONALNOŚĆ

białe meble kuchenne

DOBRE OŚWIETLENIE, DLACZEGO JEST TAK WAŻNE?

Bardzo często spotykanym problemem, występującym nie tylko w kamienicach, ale również w tzw. nowym budownictwie, jest niedoświetlone mieszkanie. Dlaczego? Między innymi ze względu na porę roku, strony świata, sąsiadujące budynki czy błędy projektowe. Przyczyn może być wiele, ale i tyle samo rozwiązań, które pomogą nam wpuścić do naszego wnętrza odrobinę światła.

Dlaczego dobre oświetlenie jest tak ważne? Po pierwsze, jesteśmy istotami, które żyją w dzień, więc światło jest nam naturalnie potrzebne. Po drugie, nada wnętrzu charakteru, pomoże oświetlić meble oraz dodatki. A po trzecie, stworzy w naszym mieszkaniu odpowiedni klimat do odpoczynku, pracy, zabawy lub nauki.

NAJPROSTSZE ROZWIĄZANIA SĄ NAJLEPSZE

Na ogół sposoby pomagające w doświetlaniu mieszkania są bardzo proste, a umiejętnie wykorzystane pomogą w załagodzeniu wielu mankamentów. Oto kilka z nich:

  • strony świata,
  • rozstawienie okien,
  • kolory,
  • lustra,
  • drzwi,
  • oświetlenie sztuczne.
białe meble kuchenne i beżowe ściany

WSCHÓD, ZACHÓD, PÓŁNOC, POŁUDNIE

Patrząc od strony praktycznej, jest kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować przy doborze kierunków świata dla naszego mieszkania. W Polsce z założenia część dzienną sytuuje się po stronie południowej, ponieważ pozwala nam to uzyskać maksimum światła podczas pobytu w domu po pracy czy szkole. Pomieszczenia mniej użytkowane, m.in. łazienka i kuchnia, mogą być zwrócone na stronę północną, gdyż spędzamy w nich mniej czasu. Aby czerpać przyjemność z rannego wstawania, sypialnia powinna być zwrócona w kierunku wschodnim.

W ten sposób promienie słoneczne dodadzą nam energii na zbliżający się dzień (opcja niezalecana dla weekendowych śpiochów). Są to warunki, które warto spełnić, jeśli tylko jest to wykonalne. W praktyce nie zawsze jednak mamy taką możliwość, np. gdy kupujemy mieszkanie od dewelopera, ale upatrzone wcześniej lokum wykupione zostanie przez kogoś innego. Jeśli nie mamy więc wpływu na dobór kierunków świata, musimy posiłkować się innymi sposobami.

OKNO NA ŚWIAT

Jeśli mamy możliwość ingerencji w projektowanie okien w naszym mieszkaniu, warto zadbać, aby były one duże i było ich jak najwięcej. Pozwoli nam to wpuścić do wnętrza dużą ilość naturalnego światła, które jak wiadomo jest o niebo lepsze od sztucznego. Jeśli takiej możliwości jednak nie mamy, a okna są już zamontowane, jest kilka sposobów na ich dobre wykorzystanie. O tym warto pamiętać:

  • rolety, zasłony i żaluzje – jasne i łatwe do odsunięcia,
  • pusty parapet – im mniej rzeczy, tym więcej światła,
  • jasny parapet – okno wydaje się większe niż jest naprawdę,
  • brak mebli – maksymalnie odsunięte od okna pozwolą strumieniowi światła wpadać do mieszkania.

KOLORYSTYKA WNĘTRZA TAK WAŻNA?

W niedoświetlonym mieszkaniu podstawą jest dobór odpowiednich kolorów. Tyczy się to zarówno ścian, podłóg, mebli, jak i samego oświetlenia. Przede wszystkim warto wybrać jasne barwy. Pomimo że są trudniejsze w utrzymaniu czystości, wprowadzą do wnętrza dużą ilość dodatkowego światła oraz dodadzą mu elegancji.

W przypadku ścian najlepiej sprawdzi się biel, ale można sięgnąć także po beż, kolor cielisty czy kremowy. Podłogi nie muszą być białe. Wystarczy wykonać je z jasnych paneli, płytek bądź rozścielić na nich np. dywan écru. Meble powinny być jasne i lakierowane, aby odbijały jak największą ilość światła – zajmują przecież największą powierzchnię naszego mieszkania.

ściana z cegieł w salonie

OBOWIĄZKOWA OBECNOŚĆ LUSTER

Na samym początku należy wyjaśnić, że lustra i błyszczące powierzchnie same w sobie nie rozświetlają przestrzeni. Przede wszystkim dają optyczne poczucie jej powiększenia, jednakże kilka mądrych zastosowań, może nam pomóc także ją doświetlić. Pierwszą sztuczką jest tzw. dublowanie okien. W tym celu należy prostopadłą do okna ścianę wykończyć lustrami. Ma to niestety zastosowanie tylko w dzień.

Dzięki zwierciadłom możemy nadać wnętrzu klimatu, a stawiając je po ciemniejszej stronie pomieszczenia, stworzymy dodatkowy element dekoracyjny, będący świecącą płaszczyzną. Warto także ustawić lustro naprzeciwko sztucznego światła, które odbijając je, da nam efekt dodatkowej lampy.

ISTOTA DRZWI

W przypadku drzwi warto sięgać po te z dużą ilością przeszkleń. Należy jednak zaznaczyć, że podobnie jak w przypadku lustra, dadzą one tylko wizualny efekt powiększenia przestrzeni, a same w sobie jej nie oświetlą. Można zdecydować się na całkowicie szklane egzemplarze, które z jednej strony zabierają prywatność, ale z drugiej nadają intymności i lekkości oraz w dużym stopniu doświetlają wnętrze.

OŚWIETLENIE

RODZAJ

Lampy to najważniejszy element rozświetlający mieszkanie. Trzeba wiedzieć jednak, jakie wybrać i jak je usytuować. Coraz powszechniejsze stają się modele metalowe oraz drewniane. Lepiej unikać abażurowych, chyba że utrzymane zostaną w kolorze bieli. Dla naturalnie ciemnych czy ciemno pomalowanych pomieszczeń dobrze sprawdzą się odsłonięte kinkiety lub plafony na suficie czy ścianach. W ich najbliższym otoczeniu, tak jak w przypadku okna, powinno znajdować się jak najmniej przedmiotów.

LOKALIZACJA

Niemniej ważne od rodzaju oświetlenia jest jego umiejscowienie. Należy bezwzględnie wyzbyć się projektowania jednego centralnego źródła światła, które ani dobrze nie rozświetla pomieszczenia, ani nie nadaje klimatu. Jest go w takim przypadku po prostu za mało lub za dużo.

W sypialni wystarczające jest pozostawianie półmroku, stosując lampy stojące lub wcześniej wspominane klinkiety. Nie potrzebujemy dużo światła, wstając rano lub kładąc się spać. To samo tyczy się pomieszczeń takich jak kuchnia i łazienka. W kuchni światło powinno świecić na blat, a nie na nas. Dodatkowo należy usytuować je tak, aby go nie zasłaniać. W łazience natomiast powinno być rozproszone, by równomiernie rozświetlało naszą twarz.

MOC

Przechodząc do samego oświetlenia, najpopularniejszym jest to o mocy 3000 Kelwinów. Jest to ciepły odcień zapewniający wypoczynek, a dodatkowo nasza skóra wygląda w nim ładniej i zdrowiej. Światło wykorzystywane w biurach, które ma wydłużać dzień i ułatwiać pracę, a przy tym jest najbliższe dziennemu, ma moc 5000 Kelwinów, dlatego jego dobór jest kwestią bardzo indywidualną.

Najważniejsze jest jednak to, aby nie mieszać jego różnych odcieni w jednym pomieszczeniu. Konsekwencja kolorystyczna zapewnia nam równomierne oświetlenie faktur, które świetnie wtedy wyglądają.

OPRAWA OŚWIETLENIA

Zamiast odsłoniętej żarówki warto zastosować klosze, które lepiej rozświetlają przestrzeń. Trzeba zadbać o dwie sceny oświetleniowe. Jedna w tzw. półmroku, który pozwoli nam odpoczywać, druga z pełnym oświetleniem zapewniająca nam dogodne warunki do pracy, zabawy z dziećmi czy sprzątania. Warto zadbać o dodatkowe mniejsze lampy stołowe bądź dekoracyjne, które dopełnią światło górne.

Ostatnią wskazówką jest fakt, że nasz organizm lepiej reaguje, gdy wchodzimy do mieszkania całkowicie oświetlonego. Należy więc na etapie projektowania zadbać o włącznik, który uruchamiać będzie główne światła w kilku pomieszczeniach, aby doświetlać je już tylko dodatkowymi lampkami.

czarne meble kuchenne

OŚWIETLENIE WEDŁUG NARYSUJEMY

Jest to niezwykle ekonomiczna wersja oświetlenia, która zużywa średnio o 30% mniej energii od standardowej żarówki. Jego niepodważalnym autem jest możliwość zamontowania lampek LED prawie wszędzie, np. w podwieszanym suficie pomiędzy płytami, nad blatem kuchennym, w jego wnętrzu lub na ramach obrazów. Najczęściej mają funkcję dekoracyjną, gdyż umożliwiają sterowanie natężeniem światła oraz kolorami.

Wieloletnie doświadczenie zespołu NARYSUJEMY w projektowaniu wnętrz, sprawia, że potrafimy elastycznie operować światłem i dodatkami, co jest nieocenione podczas tworzenia aranżacji domu lub mieszkania. Wybierając odpowiedni styl, warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia architektów, którzy nieustannie obserwują panujące trendy.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak doświetlić mieszkanie?

Sposobów jest naprawdę dużo i są one z pozoru łatwe w zastosowaniu. Po pierwsze, jeśli mamy możliwość ingerencji w projektowanie mieszkania, należy zadbać o odpowiednie kierunki świata dla poszczególnych pomieszczeń oraz rozstawienie i ilość okien. Jeśli nie mamy takiej możliwość, możemy zastosować w mieszkaniu jasne kolory ścian, podłóg i mebli oraz lustra, przeszklone drzwi, oświetlenie sztuczne.

Jakie kierunki świata wybrać dla poszczególnych pomieszczeń?

Dla pokoju dziennego najkorzystniejsze będzie wybranie strony południowej, aby zapewnić w nim jak najwięcej światła po naszym powrocie do domu. Pomieszczenia mniej użytkowane, tj. łazienka czy kuchnia, mogą być zwrócone w stronę zachodnią. Jeśli energii na cały dzień dodają nam promienie słoneczne o poranku, sypialnię warto skierować w stronę wschodnią.

Czy rozstawienie oświetlenia ma znaczenie?

Rozstawienie oświetlenia ma kluczowe znaczenie. Po pierwsze, należy wyzbyć się umiejscawiania jednego centralnego światła. W sypialni, kuchni i łazience zaleca się utrzymać tzw. Półmrok, pozwalający nam odpoczywać. Mocne światło powinno być umieszczone np. w salonie. W każdym przypadku należy zadbać o mniejsze lampki, np. stołowe, dekoracyjne, które pozwolą nam doświetlić wnętrze.