POMYSŁY NA PROJEKT POKOJU DZIECIĘCEGO

dywan na drewnianej podłodze

WIELOASPEKTOWE PLANOWANIE GWARANCJĄ POWODZENIA ARANŻACJI

Projektowanie pokoju dziecięcego należy dokładnie zaplanować. Pokój ma spełniać określone i funkcje, być dla dziecka oazą bezpieczeństwa i komfortu, dlatego przy planowaniu jego aranżacji należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Najważniejsze z nich to:

  • wielkość i kształt pokoju,
  • kolorystyka,
  • oświetlenie,
  • rodzaj i rozstawienie mebli,
  • dodatki.

WIELKOŚĆ I KSZTAŁT POKOJU

Wielkość pokoju ma duże znaczenie, ponieważ wpływa na sposób jego aranżacji. Za optymalną powierzchnię pomieszczenia, przyjmuje się ok. 11-18 m2, ponieważ pozwala ona na wydzielenie w pokoju dziecka najważniejszych stref. Należy do nich strefa wypoczynkowa, zabawy, przechowywania, nauki oraz strefa do przyjmowania przyjaciół. Każdą ze stref należy odpowiednio rozmieścić, po to, aby dziecko mogło korzystać z pokoju w sposób prosty i wygodny. Jeżeli chodzi o kształt pokoju, to najlepiej, aby był on niestandardowy, ponieważ zwiększyłoby to możliwości aranżacyjne. Elementem takiego rodzaju pomieszczeń są na przykład wnęki ścian, gdzie można umieścić półki przeznaczone na zabawki dziecka. W wysokim pokoju natomiast można stworzyć półpiętro, które zwiększy jego metraż.

STONOWANA KOLORYSTYKA

Jeżeli chodzi o kolorystykę, w pokoju dziecięcym należy unikać stosowania bardzo dużej ilości barw, gdyż może to zaburzyć jego harmonię oraz niekorzystnie wpłynąć relaks i koncentrację dziecka. Najlepiej zastosować jasne i pastelowe kolory współgrające z intensywniejszymi barwami zabawek, mebli czy dodatków. Zapewni to wnętrzu przytulność. Dobrym rozwiązaniem, stosowanym przez niektórych rodziców są kolorowe motywy na ścianach. Dzięki nim wnętrze nabierze indywidualnego charakteru.

ODPOWIEDNIE OŚWIETLENIE

Oświetlenie do pokoju dziecięcego powinno się wybierać, biorąc pod uwagę wielofunkcyjność pomieszczenia. Najlepiej, gdy w poszczególnych strefach umieścimy kilka źródeł światła. Całe pomieszczenie można równomiernie oświetlić lampą sufitową umieszczoną w centralnym punkcie, natomiast miejsca boczne w pokoju, takie jak na przykład kącik do czytania, dodatkowo doświetlić za pomocą lampy stojącej. Bardzo ważne jest też prawidłowe oświetlenie biurka odpowiednią ilością światła dziennego, które musi padać z właściwej strony, w zależności od prawo lub leworęczności dziecka.

MEBLE DO POKOJU DZIECIĘCEGO

Wybierając meble do pokoju dziecięcego, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Pierwszym z nich jest ograniczenie ilości mebli i zostawienie większej ilości miejsca na podłodze, aby dziecko mogło swobodnie się tam bawić. W tym celu można również umieścić w centrum pokoju stolik z krzesełkami. Posłuży on dziecku do rysowania czy przyjmowania przyjaciół. Dobrym rozwiązaniem do przechowywania rzeczy, takich jak książki czy zabawki są szafki, schowki i pudełeczka. Dzięki nim zapobiegniemy również zbytniemu zagraceniu wnętrza. Warto także zwrócić uwagę na wybór i odpowiednie umiejscowienie łóżka. Najlepiej sprawdzą się łóżka piętrowe lub rozsuwane, posiadające szufladę. Powinno się je stawiać w najspokojniejszej części pokoju, zwracając krótszym bokiem w stronę ściany.

Bardzo ważne jest również zapewnienie dziecku odpowiedniego miejsca do nauki. Zaleca się, aby biurko znajdowało się blisko okna, aby dostarczyć dziecku odpowiednią ilość naturalnego światła. Szerokość blatu biurka powinna mieć ok. 100-120 cm, a jego głębokość co najmniej 60 cm. Stworzenie takich warunków zapewni dziecku większy komfort i przyczyni się do efektywniejszej nauki.

DODATKOWE ZABEZPIECZENIA

Jeśli aranżujemy pokój małego dziecka, warto zatroszczyć się o zamontowanie dodatkowych zabezpieczeń, mających zapewnić naszej pociesze bezpieczeństwo. Przykładami takich dodatków są dywaniki antypoślizgowe, nakładki na gniazdka i ostre krawędzie czy też blokady na szafkach i oknach. Również farba, używana do malowania ścian powinna być antyalergiczna i nietoksyczna.

STWORZYMY WYJĄTKOWĄ PRZESTRZEŃ

Projektowanie pokoju dla dziecka to niełatwe zadanie, ale mając odpowiednią wiedzę na ten temat, można wyczarować wyjątkową przestrzeń do nauki, zabawy czy odpoczynku. Jeśli chciałbyś skonsultować swoje plany aranżacyjne z profesjonalnym projektantem lub aranżacja wnętrza po prostu Cię przerasta, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Nasz architekt z NARYSUJEMY chętnie odpowie na nurtujące Cię pytania i pomoże w stworzeniu dla Twojego dziecka pięknego, funkcjonalnego i bezpiecznego wnętrza. Pracujemy na terenie Warszawy oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie funkcje musi spełniać pokój dziecięcy?

Dobrze zaprojektowany pokój dziecięcy powinien być przede wszystkim funkcjonalny, bezpieczny oraz dostosowany do wieku i potrzeb dziecka.

Jakie są strefy pokoju dziecięcego?

W pokoju dziecięcym wyróżniamy pięć podstawowych stref. Należą do nich – strefa wypoczynkowa, przechowywania, zabawy, nauki oraz strefa do przyjmowania przyjaciół.