Rozdziały:
Minimalistyczny salon – od czego zacząć?
Aranżacje w duchu minimalizmu wciąż zyskują na popularności. Dzieje się tak dlatego, że dostrzegamy bezsens mnogości wszelkich elementów dekoracyjnych. Wiemy już, że ich nadmiar nie powoduje naszego lepszego samopoczucia, a wręcz przeciwnie – potrafią one przytłoczyć i rozpraszać uwagę. Decydując się na zaprojektowanie salonu według tej konwencji, musimy pamiętać o tym, by stanowczo ograniczyć ilość otaczających nas przedmiotów i tym samym oczyścić przestrzeń.
Jeżeli nie jesteśmy gotowi na radykalne zmiany, możemy wprowadzać je stopniowo. Na początku zacznijmy od pozbycia się pojedynczych rzeczy, z czasem przechodząc do wypełnionych po brzegi kartonów ozdób, które nijak nie pasują już do naszego wnętrza. Co stanie się z nimi po wielkich porządkach, zależy tylko od nas – sprzedamy je, oddamy potrzebującym, a faktycznie zniszczone i nieprzydatne przedmioty po prostu wyrzucimy.
Kolorystyka ograniczona do minimum
Minimalistyczny salon charakteryzuje się przede wszystkim dość oszczędną kolorystyką. Królują tu zdecydowanie czyste biele, czernie czy szarości. W naszej aranżacji możemy zastosować także barwy pastelowe, chociażby subtelny, pudrowy róż. Nikt nie powiedział jednak, że powinniśmy ograniczać się jedynie do tak stonowanej palety barw. Z powodzeniem w tego typu wnętrzu sprawdzą się ciemniejsze i intensywniejsze akcenty, np. w postaci dodatków. Śmiało sięgnijmy po energetyzujące oranże, soczyste czerwienie czy głębokie fiolety. Pamiętajmy jednak, by nie zdominowały one pomieszczenia, w końcu nie na tym polegają reguły stylu minimalistycznego.
Skoro omówiliśmy kolorystykę ścian, warto wspomnieć o aranżacji sufitu oraz podłogi. Sam sufit najlepiej prezentować się będzie w klasycznej bieli, natomiast, jeśli mowa o podłodze, możemy zdecydować się na tradycyjne panele czy deski, a także połyskujące bądź całkowicie matowe kafle, pozbawione jakichkolwiek zdobień.
Proste i praktyczne meble
Projektując salon w duchu omawianego nurtu, miejmy na uwadze to, by meble i inne elementy wyposażenia tworzyły spójną całość i podkreślały przestronność pomieszczenia. Minimalistyczne meble cechuje prostota formy i gładka faktura. Wspaniale, jeżeli będą one wykonane z wysokiej jakości materiału, najlepiej z litego drewna, które zaznaczy elegancki charakter urządzanego wnętrza. Ich fronty powinny być pozbawione zdobień i uchwytów, za to wykończenie może być zarówno matowe, jak i z połyskiem. Pamiętajmy jednak, żeby barwa elementów wystroju nie odbiegała zbyt od ogólnej kolorystyki pomieszczenia. Najczęściej stosuje się tu biel czy neutralny beż.
Oryginalnym pomysłem jest także zastosowanie w minimalistycznym salonie mebli w odcieniu czerni. Urządzając tego typu przestrzeń, ograniczmy ilość mebli do minimum. Dzięki temu każdy pojedynczy model będzie odpowiednio wyeksponowany, dodatkowo łatwiej będzie utrzymać go w czystości. W tak zaaranżowanym salonie, z pewnością sprawdzą się:
- tapicerowana sofa,
- niewielki stolik kawowy ze szklanym blatem,
- szafka RTV,
- drewniana komoda lub meblościanka,
- elementy wyposażenia złożone z modułów.
Oszczędność dekoracji
W minimalistycznym salonie nie potrzebujemy wielu dekoracji i zbędnych bibelotów, które będą zbierać kurz. Sprawdza się tu jak najbardziej zasada „mniej znaczy lepiej”. Pomimo tego, nie chcemy, by nasza przestrzeń była zimna i wręcz muzealna, dlatego wzbogaćmy ją o kilka elementów. W szczególności, zdecydujmy się na dobrej jakości, miękkie tekstylia, które uczynią to pomieszczenie przytulniejszym. Jeżeli salon posiada wysokie okna, nie zastanawiajmy się i zawieśmy w nich materiałowe zasłony. Na sofę rzućmy z fantazją dekoracyjne poduszki i narzutę. Niech będą one jednak w stonowanych kolorach, odpowiadających barwie ścian i mebli.
Specyficzny klimat wnętrza podkreślą świece, dając naturalne, kojące światło. Na ścianach umieśćmy za to minimalistyczne plakaty, które nieco ożywią przestrzeń, ale jednocześnie jej nie przytłoczą. Naturalnym dodatkiem, który świetnie wpisze się w estetykę stylu minimalistycznego i jaki niewątpliwie warto umieścić w salonie, są kwiaty doniczkowe. Wiele gatunków doskonale sprawdzi się w tego typu pomieszczeniu. Wymienia się tu chociażby monsterę, palmę czy dracenę. Możemy urozmaicić nieco ich wygląd i ulokować je w ciekawych osłonkach, np. wiklinowych, ceramicznych czy drewnianych.
Odpowiednie oświetlenie
Wnętrza zaprojektowane w duchu stylu minimalistycznego zachwycają przestronnością i dobrym oświetleniem. Nie ulega wątpliwości, że najlepszym źródłem światła jest to naturalne, jednak nie zawsze mamy możliwość posiadania w salonie wysokich okien. W takiej sytuacji postawmy na sztuczne oświetlenie. Będąc na etapie wybierania kloszy czy żyrandoli, zdecydujmy się na proste formy. Nieważne, czy zastanawiamy się nad niewielką lampką nocną, czy dużą wolnostojącą, powinny być one gładkie i w jednolitym kolorze. Do minimalistycznych wnętrz idealnie pasować będą lampy wykonane z metalu oraz szkła. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie oświetlenia punktowego, np. w postaci lampek LED. Pewne uzupełnienie aranżacji może stanowić również klimatyczny kominek.
Jak urządzić minimalistyczny salon w bloku?
Gustowny, minimalistyczny salon możemy zaaranżować nawet na niewielkim metrażu, np. w bloku. Nie jest to pomysł zarezerwowany jedynie dla bardzo przestronnych wnętrz. Można wręcz rzec, że minimalizm jest wprost stworzony do małych pomieszczeń, bo dodatkowo optycznie je powiększa. Chcąc zaprojektować taką przestrzeń, ograniczmy rzecz jasna liczbę elementów wyposażenia. Nie możemy pozwolić przecież na to, by była ona zagracona. Postawmy także na jasną kolorystykę i lakierowane fronty mebli. Iluzję optycznego powiększenia pomagają stworzyć również minimalistyczne fototapety 3D czy duże lustro w prostej ramie, odbijające wpadające do środka, naturalne światło.
Stwórz z nami idealną przestrzeń
Marzysz o pięknym i funkcjonalnym wnętrzu, ale nie wiesz, jak je zaprojektować? Zapraszamy do skorzystania z usług naszego zespołu projektowego Narysujemy.pl! Działamy w Warszawie i okolicach, ale dzięki współpracy online, realizujemy projekty dla klientów z całego kraju. Nasi projektanci posiadają niezbędne kwalifikacje i doświadczenie, które gwarantują wysoką jakość i satysfakcję z efektów naszej pracy. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci stworzyć wymarzone wnętrze, które spełni Twoje oczekiwania i potrzeby!
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Jakie meble sprawdzą się w minimalistycznym salonie?
W minimalistycznym salonie warto postawić na meble o prostej formie i gładkiej fakturze, wykonane z wysokiej jakości materiału, najlepiej z litego drewna. W tak zaaranżowanym wnętrzu, sprawdzi się tapicerowana sofa, niewielki stolik kawowy ze szklanym blatem czy szafka RTV. Wspaniale prezentować się tu będzie również drewniana komoda lub meblościanka.
Jaką kolorystykę wybrać do minimalistycznego salonu?
Do minimalistycznego salonu, warto wybrać stonowaną kolorystykę, czyli czyste biele, czernie czy szarości. W aranżacji można również zastosować subtelne, pastelowe barwy, na przykład pudrowy róż. W celu wprowadzenia kontrastu, można zdecydować się na ciemniejsze i intensywniejsze akcenty, czyli energetyzujące oranże, czerwienie czy fiolety.