Image Alt

Styl minimalistyczny — jak wprowadzić go w domu?

biała sofa

Wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym wracają do łask. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie są jego główne cechy.

Różne oblicza minimalizmu

Minimalizm to wbrew pozorom styl wymagający. Dlaczego? Ponieważ wymaga od nas pozbycia się wszystkiego, co jest zbędne — dekoracji, kolorów i wszelkiego rodzaju bibelotów. Minimalizm jednak nie kończy się tylko na wnętrzach. Filozofię minimalizmu można wyznawać również poprzez życie w duchu zero waste czy szacunek dla ekologii i przyrody. Z tego artykułu dowiesz się, jak urządzić mieszkanie w minimalistycznym stylu.

biała kuchnia, drewniany blat

Harmonia jako klucz do sukcesu

To zasada, której powinniśmy się trzymać przy urządzaniu mieszkania w duchu minimalizmu. Wszystkie elementy w danym pomieszczeniu muszą do siebie pasować pod każdym aspektem. Kluczową rolę grają tu nie tylko kolory i ich odcienie, ale też wykończenia, jakość oraz funkcjonalność. Dlatego warto postawić na dobrej jakości meble, farby i dodatki, które uszlachetnią nasze mieszkanie i sprawią, że poczujemy się w nim wyjątkowo.

Miłość do prostoty

Minimalistyczne wnętrza od lat zakochane są w prostocie. Kąty proste, regularne kształty, geometryczne wzory są kwintesencją minimalizmu. Taka przestrzeń stanowi świetną podstawę pod dalszą aranżację. Warto więc wybrać meble o prostych frontach, krzesła bez zbędnych zdobień czy łóżka ze zwykłymi ramami. Należy też zainteresować się samą funkcjonalnością danego wyposażenia. W sklepach możemy znaleźć chociażby rozkładane stoliki czy kanapy, które szybko zmienią się w miękkie łóżko. Najważniejsze jest jednak to, aby przy wszelkich zakupach skupić się na tym, co absolutnie niezbędne. Minimalizm stawia kres niepotrzebnym ozdobom, które tylko zbierają kurz. To, co potrzebne, trzymamy na blatach, a to, po co sięgamy rzadziej niż raz w tygodniu, wędruje do szuflady, szafki czy innego schowka.

Nie rezygnuj z dodatków

Ten styl już samą nazwą wskazuje nam kierunek, w którym należy podążać podczas urządzania wnętrz — mniej znaczy więcej. Nowoczesny minimalizm warto jednak przełamać dodatkami. W tej roli idealnie spiszą się różnie duety kolorów. Czerń i biel, czy beż z brązem to nie jedyne rozwiązania, które urozmaicą naszą przestrzeń. Można też pokusić się o dekoracyjne wykorzystanie sprzętów lub zestawienie ze sobą różnych faktur. Jeżeli jednak interesują nas bardziej tradycyjne formy dekoracyjne, to warto pamiętać o dopasowaniu dodatków do reszty wystroju. W przypadku stylu minimalistycznego świetnie sprawdzą się wyraziste grafiki w prostych ramkach, ozdobne tapety oraz rzeźby.

białe łoże małżeńskie

Postaw na jasne barwy

Jasne kolory to podstawa stylu minimalistycznego. W takich aranżacjach sprawdzą się przede wszystkim beże, biele oraz ponadczasowe szarości, które optycznie powiększą przestrzeń i sprawią, że będzie ona rozświetlona, prosta i elegancka. Wielu dekoratorów wnętrz w swoich minimalistycznych projektach wprowadza też pastelowe odcienie. To stosunkowy powiew świeżości w tej stylistyce, dzięki któremu możemy na swoich gościach wywrzeć oszałamiające wrażenie i wciąż pozostać w duchu minimalizmu.

Najlepsze kolory do minimalistycznych wnętrz:

  • biel,
  • beżowy,
  • kremowy,
  • szary.

Gładkie powierzchnie

Gładkie powierzchnie to nieodłączny element minimalistycznych pomieszczeń. Im jest ich więcej, tym lepiej. Jasna, gładka powierzchnia dodaje harmonii i prostoty, jest też miła w odbiorze. Warto wyeksponować tę gładkość, sprawić, że będzie ona przyciągała uwagę. Na podłogach warto położyć duże, proste płytki, a w salonie miękkie, jasne wykładziny lub dywany.

szare meble kuchenne, beżowe krzesła

Odrobina przestrzeni

Przestronność jest wyznacznikiem minimalizmu. Ten styl sprawia, że nawet najmniejszy pokój zmieni się w duży salon, co stanowi cel tego stylu. Minimum dodatków, pozbycie się zbędnych drobiazgów oraz starych, nieużywanych już mebli wprowadzi do naszego pomieszczenia niezbędną dla minimalizmu świeżość.

Minimalizm w Twoim domu

Jeżeli marzy Ci się salon czy sypialnia urządzona w duchu minimalizmu — nie zwlekaj! Nasi dekoratorzy wnętrz z przyjemnością tchną życie w Twoją wizję i swoimi projektami przełożą na rzeczywistość to, co od dawna siedzi w Twojej głowie. Firma NARYSUJEMY oferuje szeroki zakres usług w przystępnych cenach. Napisz do nas i dowiedz się więcej!

Czy w minimalistycznych wnętrzach można wprowadzić kolory?

Styl minimalistyczny wyróżnia się przede wszystkim takimi kolorami jak biel, beż czy szarość. Można jednak przełamać je pastelami lub ciemnymi brązami czy czernią.

Jak łączyć ze sobą wyposażenie w pomieszczeniach urządzonych w duchu minimalizmu?

Wszystkie elementy takiego pomieszczenia muszą do siebie pasować. Najprościej będzie postawić na jednolite faktury oraz wykończenia.

Jakie dodatki będą pasowały do minimalistycznej aranżacji?

Styl minimalistyczny stawia na prostotę. Rolę dodatków pełnią ciekawe wykończenia frontów czy faktura poszewki na poduszce. Jednak, jeśli preferujemy tradycyjne dekoracje, to warto postawić na wyraziste grafiki lub ozdobne tapety.