Wnętrze w stylu marynistycznym

pokój dziecięcy w stylu marynistycznym

Dom w morskim klimacie

Styl marynistyczny powinien nam się kojarzyć z szumem fal, włoskimi wakacjami i gorącym piaskiem znad morza. Jest on relaksujący, spokojny i wprowadza w pozytywny nastrój. Został zapoczątkowany w XIX wieku, gdy syn królowej Wiktorii, książę Edward, pojawił się po raz pierwszy w stroju w stylu marynarskim. Z czasem niebiesko–białe barwy zaczęły pojawiać się w domach i mieszkaniach, a dekoracje kojarzące się z oceanem stały się obowiązkowymi dodatkami nadmorskich posiadłości. Styl marynistyczny wyróżnia świeżość i lekkość, dlatego pomieszczenie urządza się najczęściej w bieli, która jest przerywana kolorami niebieskimi, od głębokiego granatu aż po jasny błękit. Estetycznie w takich wnętrzach prezentują się w fototapety w biało–niebieskie pasy.

Wewnątrz urządzonych tak domów czy mieszkań spotkać możesz również naturalny materiał oraz dekoracje, takie jak kotwicę, koła sterowe czy muszle. Styl marynistyczny jest niezwykle ożywiający, pięknie sprawdza się w letnie i upalne dni.

marynistyczne wnętrze, pokój dziecięcy

Stylistykę tę wyróżnia ciekawa paleta barw, pojawia się wiele klasycznych, jednocześnie niebanalnych rozwiązań i mnóstwo dekoracji. Bez przeszkód można wprowadzić ten styl do kuchni, salonu, łazienki, sypialni, a nawet pokoju dziecka.

Barwy w stylu marynistycznym

Wśród barw, które stosuje się w stylu marynistycznym, króluje biel. Stanowi ona idealną bazę i doskonale przełamuje pozostałe ciemniejsze kolory, takie jak czerwony, brązowy i niebieski. Stawia się często na ich różne odcienie, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Intensywny granat czy ciemny brąz mogą zdominować pomieszczenie, a wnętrze będzie sprawiało wrażenie wizualnie mniejszego. Warto wprowadzić również:

  • szarość,
  • beż,
  • czerń,
  • jasny pomarańcz.

Styl marynistyczny lubi barwy, które są jasne, świeże, lekkie i orzeźwiające. Kojarzą się z kurortami nadmorskimi i urokliwymi plażami. Często obecne są więc odcienie piaskowe. Czasem w takich aranżacjach pojawiają się kontrastowe akcenty dla osób, które nie lubią zbytnio stonowanych wnętrz. Nad morzem występuje również czerwień lub żółć – takie barwy pięknie odcinają się na tle biało-niebieskiej bazy kolorystycznej i dodają całości pięknego charakteru.

wnętrze marynistyczne, drewniane meble, białe ściany

Wykończenia marynistyczne

Jeżeli chcesz pięknie urządzić swoją przestrzeń w stylu marynistycznym, ukłoń się w stronę morskiej estetyki. Osoby, które lubią mocniejsze akcenty, mogą postawić na tapetę w stylu marynarskim. Może to być model w biało–niebieskie pasy, kotwice, motywy kół sterowych lub statków. Innym rozwiązaniem, które warto rozważyć, jest fototapeta w wielu formatach, przedstawiająca urokliwy nadmorski widok. Może to być strzał w dziesiątkę, który z pewnością uczyni Twoją aranżację wyjątkową, a dodatkowo powiększy optycznie wnętrze.

Kolejnym nietuzinkowym wykończeniem w stylu marynistycznym są lampy rybackie z dwiema okrągłymi szybami, przypominającymi modele rodem ze statków wycieczkowych lub fronty meblowe o żaluzjowej strukturze.

Materiały w aranżacji marynistycznej

W projektowaniu wnętrz w stylu marynistycznym nie warto szukać udziwnień. Tekstylia zwykle są wykonane z bawełny, a dekoracyjne poduszki lub pościele mają morskie wzory. Należy nadać pomieszczeniu lekkości. Zdecyduj się więc na skórę w białym lub beżowym kolorze, monochromatyczną cegłę albo drewniany parkiet. Te wspomniane materiały perfekcyjnie pasują do błękitnych ścian i dekoracji, zarówno tych ciemniejszych, jak i jaśniejszych. Możesz zdecydować się również na welurowe obicia mebli.

szara ściana, szara sofa, biała komoda

 
Styl marynistyczny – do jakich wnętrz?

W stylu marynistycznym salon nie zawsze musi mieć duży metraż, a dekoracje w kolorach kojarzących się z morzem sprawdzą się również w łazience i kuchni. Staraj się uważać na zbyt ciemne barwy w meblach i na ścianach. Całość nie może być zbyt przytłaczająca. Jeśli jednak pokój nie jest duży, możesz kombinować z większą ilością ciekawych dodatków i kolorów farb. Aranżowanie pomieszczenia w tym stylu nie zawsze wiąże się z dużymi kosztami. Klimat morski możesz wprowadzić za pomocą nietuzinkowych dekoracji, naturalnych materiałów i prostego wyposażenia. Warto również samodzielnie przerobić meble tak, aby bardziej wpisywały się w nadmorską estetykę.

Styl hampton, a styl marynistyczny

Nurt marynistyczny ma kilka nazw. Jego bardziej luksusowa odmiana to styl hampton, który można spotkać na Long Island. Używa się w nim luksusowych materiałów i mebli z marynistycznymi akcentami, które nie są zbyt rzucając się w oczy. Aranżacje w kolorach złota i beżu wzbogacają odcienie niebieskiego. Styl Hampton, pomimo przepychu, zachęca do odpoczynku. Jasne, naturalne materiały i subtelne dekoracje tworzą spójną całość, sprawiając, że całe pomieszczenie staje się jasne i niezwykle przytulne.

Nasz zespół NARYSUJEMY pomoże Ci zaaranżować Twoje mieszkanie lub dom w stylu marynistycznym. Działamy na terenie Warszawy i okolic, a online na obszarze całego kraju. Skontaktuj się z nami, aby ustalić szczegóły współpracy. Nasz zespół to najlepsi specjaliści., których połączyła pasja do projektowania wyjątkowych wnętrz.

Pytania i odpowiedzi

Jakie materiały wykorzystuje się w stylu marynistycznym?

W stylu marynistycznym wykorzystuje się przede wszystkim naturalne materiały takie jak drewno, bawełna, len czy juta. Ważne są także elementy metalowe, szklane oraz wiklinowe. Często spotyka się motywy związane z morzem, np. muszle i kamienie.

W jakie wnętrza wpisuje się styl marynistyczny?

Styl marynistyczny idealnie wpisuje się w przestrzenie związane z wypoczynkiem, takie jak sypialnia, salon czy łazienka. Jednak dzięki swojej orzeźwiającej estetyce, może być stosowany również w innych pomieszczeniach, w tym w kuchniach, jadalniach czy pokojach dziecięcych. Wnętrza często kojarzą się z kurortami nadmorskimi i wakacyjnymi domkami dzięki zastosowaniu marynistycznych dodatków oraz rattanowych czy jutowych elementów wyposażenia.

Jakie barwy wykorzystać w stylu marynistycznym?

W stylu marynistycznym często wykorzystuje się kolory kojarzące się z morzem, takie jak błękit, biel, szarość i beż. Pojawiają się również kontrastowe elementy w czerwieni lub żółci. Ważne, aby kolorystyka była jasna, świeża i orzeźwiająca, tworząca wrażenie przestronności i lekkości.

Co to jest styl marynistyczny?

Styl marynistyczny to estetyka inspirowana życiem nadmorskim, która odwołuje się do kolorów, materiałów i motywów związanych z morzem, plażą i statkami. Charakterystyczne cechy to błękitne i białe barwy, materiały takie jak drewno, len czy bawełna oraz motywy w postaci kotwic, ryb oraz muszli.