Image Alt

WNĘTRZE W STYLU ECO

łazienka eko, wanna wolnostojąca

Chroń środowisko we własnym domu, czyli jak urządzić wnętrze w zgodzie z naturą

W ostatnim czasie dużą popularność zyskało pojęcie zrównoważonego rozwoju. Stanowi ono swego rodzaju filozofię, która wyznaje uzależnienie poziomu życia od aktualnego stanu rozwoju cywilizacyjnego. Jak zatem przełożyć to na projektowania wnętrz? Oto kilka wskazówek.

Czym jest ekologiczna architektura?

białe ściany, drewniany stolik, czarne dodatki

Jeden z nagradzanych architektów, Richard Rogers podkreślił istotę zasady “3R – Reduce, Reuce, Recycle”, zgodnie z którą każde z konkretnych pojęć należy interpretować w odniesieniu do projektowania przestrzeni:

  • reduce – zmniejszenie eksploatacji zasobów oraz wszelkich produktów,
  • reuce – stawiania na produkty wielokrotnego użytku,
  • recycle – wybór towarów możliwych do odtworzenia.

Z czasem dodano kolejne zasady, takie jak rethink, według której wszelkie projekty powinny być dobrze przemyślane pod kątem użyteczności oraz jakości wykonania. Warto nie poddawać się chwilowym impulsom i zastanowić się, czy dany przedmiot faktycznie posłuży nam przez lata. Dzięki temu możemy uniknąć problemów związanych z gromadzeniem niepotrzebnych rzeczy. Kolejną zasadą, rozpoczynającą się na literę “r”, jest refuse – odmawiaj. W tym kontekście chodzi o rezygnację z produktów jednorazowych oraz wykonanych w sposób nieprawidłowy. Nie wyrzucaj od razu, jeśli istnieje możliwość naprawienia, zrób to (repair), niechciane rzeczy oddaj w inny ręce (rehome). Ostatnia z zasad odnosi się do produktów naturalnych, które można poddać kompostowaniu (rot). W skrócie – chodzi o aranżację przestrzeni w taki sposób, aby dostosować ją do wymagań oraz gustu klienta. Należy to poprzedzić wnikliwą weryfikacją jego potrzeb.

Pochodzenie i jakość materiałów

Podstawową cechą ekologicznych przestrzeni, jest użycie produktów pochodzących od producentów przywiązujących wagę do ochrony środowiska. Na szczególną uwagę zasługują również te posiadające odpowiednie certyfikaty oraz licencje potwierdzające ich jakość, należytą formę pozyskania czy też możliwości odwzorowania. Warto skłonić się ku zamiennikom materiałów przetworzonych, których pochodzenie jest w pełni naturalne – na przykład drewno, beton bądź szkło. W związku z tym, iż siedziba naszej firmy znajduje się w Warszawie, zależy nam na wykorzystywaniu surowców wyprodukowanych jak najbliżej, dzięki czemu zmniejszamy ślad węglowy związany z ich transportem.

biała ściana, białe biurko, wiklinowe dodatki

Cechy ecodesignu

Przy wyborze produktów należy zwrócić uwagę na wygodę, praktyczność i ergonomię. Połączenie prostoty i wysokiej jakości gwarantuje poczucie piękna. Sposób wykonania powinien zapewnić trwałość produktu, dzięki czemu będzie mógł być użytkowany przez wiele lat. Niezwykle ceniona jest również uniwersalność umożliwiająca modyfikację lub zmianę przeznaczenia przedmiotu, co z pewnością sprawdzi się m.in. na etapie dorastania dzieci. Ta sama zasada tyczy się projektowania wnętrz – jeśli wykonamy to w sposób prawidłowy, z łatwością przearanżujemy daną przestrzeń w zależności od upodobań. W Narysujemy przywiązujemy wagę do tempa życia naszych klientów oraz ich indywidualnych potrzeb. Nasze projekty są wykonywane w taki sposób, aby zapewnić użytkownikom wolność w dostosowaniu ich do swojego stylu życia.

Inwestycja w przyszłość

Niejednokrotnie koszty stworzenia ekologicznych przestrzeni mogą wydawać się wysokie. W tym miejscu podkreślenia wymagają koszty użytkowania tego rodzaju systemów, które są zdecydowanie niższe dzięki zredukowaniu zużycia energii bądź wody. Dobrej jakości produkty nie ulegają częstym awariom, przyczyniają się do niższych opłat oraz posiadają dłuższy okres gwarancji.

Podsumowanie

Nieskomplikowana forma i wysoka jakość, to cechy ponadczasowe. Tyczy się to zarówno przestrzeni, które projektujemy, jak i mebli. Tego rodzaju produkty z łatwością możemy dostosować do różnych aranżacji. Bez cienia wątpliwości polecamy zaufać takiej filozofii – zyskamy nie tylko my, ale również środowisko.

zielone dodatki, wnętrze eko

STWÓRZ IDEALNE MIEJSCE DO ŻYCIA!

Jeśli na co dzień starasz się żyć w zgodzie z naturą lub po prostu chcesz odmienić swoje wnętrze, zespół NARYSUJEMY z przyjemnością udzieli przydatnych porad i wskazówek dotyczących ekologicznej architektury.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym jest ekologiczna architektura?

Jest to styl, który stawia na produkty pochodzące od producentów ceniących sobie ochronę środowiska. Wykorzystuje takie zasady, jak redukcja zużycia energii, wybieranie surowców wielokrotnego użytku oraz tych, które można odtworzyć.

Jak stworzyć ekologiczny dom?

Głównym założeniem jest sięganie po materiały wysokiej jakości, które w perspektywie czasu pomagają nam oszczędzać. Warto wybierać materiały pochodzenia naturalnego, takie jak drewno, szkło czy też beton.

Czy ekologia się opłaca?

Zdecydowanie tak! Mimo iż, na początku możemy zostać obciążeni wyższym kosztem konkretnych instalacji, urządzeń czy też materiałów, to właśnie ich specyfika gwarantuje bezawaryjność, a przede wszystkim mniejsze zużycie prądu czy też wody.