POKÓJ DZIECIĘCY — WYBÓR KOLORU ŚCIAN

pokój dziecięcy z grafitową ścianą

CO JEST WAŻNE?

Kolor ścian stanowi ważny element aranżacji każdego z pomieszczeń w naszych domach. Rozwaga jest cechą niezbędną przy wyborze odpowiedniej barwy. Udowodniono, iż mają one wpływ na ludzkie samopoczucie, nastrój oraz emocje. Jest to bardzo ważne w związku z aranżacją wnętrza dziecięcego pokoju. Podczas wykonywania tego zadania należy zapomnieć o spontaniczności. Ważne jest w pierwszej kolejności skupienie się na kwestiach związanych z wiekiem oraz osobowością dziecka. Dzieci obdarzone są niesamowitą wyobraźnią oraz ciekawością świata. Jaki kolor wybrać, by w dalszym stopniu rozwijać dziecięcą kreatywność? Już podpowiadamy!

jasny pokój dziecięcy z niebieskimi elementami ozdobnymi

ZNACZENIE WIEKU

Wiek dziecka  stanowi ważny aspekt przy wyborze koloru pokoju. Ze względu na szybko zmieniające się preferencje dzieci, zawsze warto być przygotowanym na częste przekształcanie wnętrza, a zwłaszcza koloru ścian. W takich przypadkach ważny jest odpowiedni wybór barw, odpowiadających wiekowi dziecka. Kolory ze względu na wiek możemy podzielić na:

  • kolory odpowiednie dla niemowlaków — sypialnia niemowlaka powinna charakteryzować się spokojnymi, relaksacyjnymi barwami. Warto w takim przypadku postawić na naturalne, stonowane kolory. Są nimi m.in: beż oraz biel;
  • kolory odpowiednie dla przedszkolaków — im dziecko jest starsze, tym bardziej rozwija się jego kreatywność. Odpowiednimi kolorami, które wspierają twórcze myślenie są żółty oraz pomarańczowy. Należy również pamiętać o wypoczynku, któremu bardziej sprzyjają odcienie błękitu, zieleni oraz fioletu;
  • kolory pokojów dziecięcych — mając do czynienia z uczniem zerówki oraz podstawówki, zdecydowanie należy uwzględnić jego zdanie odnośnie wyboru kolorów ścian. Umożliwienie podjęcia samodzielnej decyzji poprawia nastrój dziecka oraz wpływa na jego lepsze samopoczucie we własnym pokoju.

PROJEKTOWANIE WNĘTRZA — DZIEWCZYNKA I CHŁOPIEC

Niegdyś dominującym trendem było urządzanie pokoju dziewczynki na różowo oraz dobieranie niebieskiego koloru ścian dla chłopca. To już przeszłość. Warto postawić na jasne, neutralne kolory. Przykładem może być beż, biel, zielenie oraz błękity, a także wiele innych, pastelowych barw.

pokój dziewczynki z różową tapetą

ILE KOLORÓW?

W dziecięcym pokoju sprawdzi się również mieszanie odcieni. Jasne oraz ciemne idealnie będą współgrały np. z bielą. Należy pamiętać, by nie łączyć ze sobą wielu barw. Spowoduje to chaotyczny wygląd pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie maksymalnie trzech kolorów:

  • tego samego w różnych odcieniach;
  • przeciwstawnych, np. białego z czarnym;
  • pokrewnych, znajdujących się blisko siebie na kole barw, np. żółtego z pomarańczowym i czerwonym.

BARWY I ICH ZNACZENIE

Jasne odcienie zieleni oraz błękitów są bardzo dobrym wyborem dla wnętrza dziecięcego pokoju. Posiadają one właściwości wyciszające oraz relaksujące. Ze względu na swoją uniwersalność nadają się one do pokoju tak samo przedszkolaka, jak i licealisty.

Oprócz zieleni i błękitu zalecane są również: czerwień, żółć oraz pomarańcz. Wspierają one kreatywność oraz twórcze myślenie. Są to jednak kolory ciepłe, bardzo wyraziste. W związku z tym warto zaakcentować tylko jedną ścianę. W przypadku pozostałej części pokoju idealnie sprawdzi się kolor czarny lub biały.

Należy wspomnieć osobno o bieli. Podkreśla ona intensywność znajdujących się obok niej barw, jest uniwersalna i wprowadza wrażenie czystości. W aranżacjach wnętrz niemożliwe jest „przesadzenie” z bielą. Idealnie nada się do dziecięcych pokoi w połączeniu z innymi kolorami.

Znaczenie mają tonacje kolorów oraz ich oddziaływanie na nastrój. Posiadając wiedzę na temat właściwości danych barw, wybór tych najodpowiedniejszych dla dziecięcego pokoju staje się łatwiejszy. Istnieją kolory, które działają energetyzująco, ale również takie, które uspokajają i pomagają w skupieniu.

pokój dziecka z regałem i obrazkiem na ścianie

CO ROBIĆ? PODPOWIADAMY!

Podejmując ostateczną decyzję należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Ważny jest wiek dziecka, ilość kolorów, a także ich znaczenie. Zawsze w takiej sytuacji istnieje możliwość sięgnięcia po pomoc. Projektanci wnętrz z NARYSUJEMY pomogą Ci wybrać odpowiedniej barwy, zdobiącej pokój pociechy. Działamy na terenie Warszawy, ale realizujemy projekty w całej Polsce!