Komfortowe home office — jak urządzić domowe biuro?

nowoczesny salon z przestrzenią biurową

Funkcjonalność i komfort

Domowe biuro, czyli home office jest dziś dla wielu z nas codziennością, której musimy sprostać — praca z domu wymaga rzetelności, mobilizacji i dobrej organizacji czasu. Dowiedz się, jak urządzić swój domowy gabinet tak, aby był jak najbardziej funkcjonalny i komfortowy, a przede wszystkim sprzyjał efektywnej pracy.

ściana ceglana, biuro domowe

Wydziel strefę swojej pracy

Praca z domu będzie bardzo trudna, jeśli nie postarasz się wydzielić odrębnej strefy na swoje biuro. Dlatego aranżowanie swojego home office zacznij właśnie od tego — wyznacz oddzielny pokój lub wydziel specjalną strefę. Może być to na przykład kącik w salonie lub wnęka w sypialni. Dzięki temu będziesz mieć poczucie pewnej izolacji w trakcie swojej pracy i nie będziesz się łatwo rozpraszać. Dodatkowo właściwa organizacja sprawi, że będziesz pracować efektywniej i staniesz się bardziej kreatywny!

Jakie meble wybrać?

Dobrze zaprojektowany gabinet to taki, który oprócz tego, że swoim wyglądem zachęca nas do pracy, dodatkowo jest wygodny i komfortowy. Postaw więc na dobrej jakości meble biurowe, które zadbają o stan Twojego kręgosłupa. Biurko dla osoby dorosłej powinno mieć co najmniej 130 cm szerokości i 85 cm głębokości, natomiast jego wysokość powinniśmy dostosować do swojego wzrostu. Dobrze jest, gdy z biurkiem w parze idzie krzesło — powinno być dopasowane tak, aby podłokietniki były na wysokości biurka. Sprawę oczywiście zdecydowanie ułatwi krzesło, które ma regulowaną wysokość — wówczas łatwiej je dopasować do biurka i zadbać o prawidłową pozycję podczas pracy. Idealna postawa to taka, w której nasze plecy są proste, ręce opieramy o blat, a stopy dotykają podłogi.

Organizacja z pomysłem

Dobra organizacja home office to przepis na błyskotliwe i kreatywne spędzenie czasu. Zadbaj więc o szuflady i półki wokół biurka, w których wygodnie będziesz mógł przechowywać swoje rzeczy. Oprócz tego dodaj różne gadżety, które niewątpliwe będą pomocne w organizacji Twoich planów i zadań. Oto kilka propozycji:

  • tablica korkowa lub metalowy nowoczesny organizer z klamerkami, na których możesz zawieszać notatki ze swoimi pomysłami, celami czy przemyśleniami,
  • kalendarz ścienny dla efektywnego planowania,
  • pojemniki na przybory, a także segregatory na dokumenty — zadbają o porządek na biurku,
  • stojak na książki, czasopisma i notatniki.
drewniane biurko, biuro domowe

Zadbaj o oświetlenie

Światło w naszej codziennej pracy jest kwestią niezwykle ważną. Najlepiej jest zadbać o to, by w naszym home office nie brakowało światła dziennego — sprzyja ono nie tylko koncentracji, ale też dobremu samopoczuciu, a dodatkowo jest najzdrowsze dla naszego wzroku. Sprawdź, czy meble nie zasłaniają dostępu do światła i ustaw biurko tak, aby nie zasłaniać sobie światła dłonią.

Do pracy wieczorami, wybierz lampkę biurową o regulowanym ramieniu. Ułatwi ona manewrowanie źródłem światła i pozwoli na ustawienie go w dogodnej dla Ciebie odległości i pozycji. Proponowana przez specjalistów odległość źródła światła od blatu oscyluje w granicach 35-40 cm. A jakie żarówki najlepiej wybrać? Najlepiej te o ciepłej barwie, które będą najbardziej przypominać neutralne światło dzienne. Znakomicie sprawdzą się światła typu LED o temperaturze barwowej 4000-5000k.

Dla efektu estetycznego możesz zawiesić na ścianie sznur mniejszych lampek lub zamontować taśmę LED pod biurkiem. Będzie to ciekawą dekoracją do Twojego domowego biura.

Dekoracje i ozdoby

Ozdoby sprawią, że spersonalizujesz swoje home office i dzięki temu stanie się ono miejscem pełnym motywacji. Na ścianie powieś obrazy lub plakaty, które odpowiadają Twojej estetyce. Możesz wybrać jeden duży obraz lub zaaranżować galerię ścienną.

Na biurku postaw wazon ze świeżymi kwiatami, świece zapachowe lub ulubioną figurkę. Zatroszcz się, aby wokół Ciebie znajdowały się przedmioty, które lubisz i które wprawiają Cię w dobry nastrój.

Świetnym materiałem dekoracyjnym będą też Twoje ulubione książki i czasopisma, które są dla Ciebie źródłem inspiracji. Możesz ułożyć je na półce kolorami lub kategoriami, co dodatkowo wprowadzi harmonię w Twoje miejsce pracy.

biuro domowe, drewniane biurko

Kolorystyka home office

W projektowaniu funkcjonalnych wnętrz niebagatelną rolę odgrywa dobór kolorów. Barwy mogą w różny sposób oddziaływać na nasze samopoczucie, motywację i wydajność, co w aranżowaniu domowego gabinetu jest szczególnie ważne. Postaw na neutralny kolor bazowy, który w głównej mierze będzie wypełniał przestrzeń Twojego biura — najlepiej biel, lub odcienie beżu a do niego dodaj kolor uzupełniający — na przykład zieleń, lub błękit. W ten sposób kolory nie będą Cię nadmiernie rozpraszały czy pobudzały, a z drugiej strony przestrzeń nie będzie monotonna.

Rośliny w domowym gabinecie

Spokojna zieleń roślin domowych wprowadza do wnętrza kojące uczucie spokoju i harmonii. Dodatkowo rośliny są naturalnymi filtrami powietrza — oczyszczają je i jonizują. Udekoruj swoje biuro puszystą paprocią, smukłą draceną lub niezwykle modną i atrakcyjną monsterą. Pamiętaj — jeżeli masz zwierzęta, sprawdź, czy rośliny, które wybierasz, nie będą dla nich szkodliwe.

Dobrze zaprojektowane home office będzie niezwykle pomocne w codziennej pracy i nauce. Takie miejsce w Twoim domu zagwarantuje ci doskonałą organizację i będzie źródłem wielu pomysłów.

Stwórz z nami wnętrze idealne do pracy

Zadbaj o wygląd i funkcjonalność swojego domu razem z profesjonalistami, którzy tworzą firmę NARYSUJEMY. Projektujemy wnętrza na miarę Twoich marzeń!