Wnętrza w stylu eklektycznym

niebieskie ściany, granatowa sofa

Na czym polega styl eklektyczny?

Myślisz nad wprowadzeniem tej stylistyki do własnego wnętrza, natomiast zastanawiasz się, jak zrobić to prawidłowo? W tym artykule przybliżymy zasady dotyczące projektowania wnętrz w stylu eklektycznym, aby powstała oryginalna, niebanalna przestrzeń zamiast chaosu i miszmaszu wzorów.

Wnętrze eklektyczne – czyli jakie?

W dzisiejszych czasach wnętrza łączące ze sobą kilka stylów otrzymują miano przestrzeni eklektycznej. Nie oznacza to jednak, że panuje tutaj totalny brak reguł i zasad. Wprowadzenie przypadkowych przedmiotów i kolorów może spowodować chaos i uczucie przytłoczenia zamiast stworzyć przyjemną dla oka, kolorową przestrzeń.

Eklektyzm to połączenia mebli retro z nowoczesnymi. Różnorodne faktury na pozór niepasujące do siebie razem tworzą wspólną całość. Mieszkania w tym stylu są przede wszystkim niepowtarzalne, więc jeśli zależy nam na posiadaniu niecodziennego wnętrza, ten styl będzie idealnym wyborem.

granatowa sofa, biała podłoga i ściany

Reguły dotyczące tworzenia eklektycznej przestrzeni

Przedstawiamy kilka praktycznych porad, jakie kolory, faktury, meble czy wspólne motywy wprowadzić, aby uzyskać spójną całość.

Kolory

W tym stylu panuje totalna dowolność, jeśli chodzi o dobór kolorów. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić. Najlepiej postawić na stonowane, jednolite tło, czyli ściany i sufit, a do tego dobrać maksymalnie 2–3 inne dominujące kolory, które podkreślą charakterystyczne akcenty w domu. Tworząc przestrzeń w konkretnej kolorystyce, pomoże nam to połączyć znajdujące się w niej elementy w jedną całość.

Wzory

Eklektyzm uwielbia wzory: pepitka, szachownica, wzory orientalne, motywy natury. 

Dla niezdecydowanych jest to idealne rozwiązanie, ponieważ możemy wprowadzić ich kilka, pamiętając jednak o tym, że jeśli łączymy różne wzory to stawiajmy na podobne kolory, aby wszystko ze sobą połączyć.

Dekoracje i dodatki

Obowiązkowy punkt, jeśli chodzi o wykończenie wnętrz. Pamiątki z wakacji, zdjęcia, figurki czy wazony. Wszystkie elementy “z historią”, jak również dzieła sztuki, czyli: obrazy, rzeźby, oryginalne fototapety czy gliniane lalki. Dużą rolę odgrywają dekoracje okien: ekskluzywne zasłony z aksamitu czy jedwabiu. Wszystkie nieoczywiste lampy czy żyrandole z elementami drewna, kryształami lub plecionkami także są mile widziane. Przytulnego klimatu nadadzą również koce i ozdobne poduszki.

czarne ściany, meble retro

Meble

Królują tu dwie epoki: nowoczesna i vintage. Jeśli masz stare meble, możesz pomyśleć o ich renowacji, pomalowaniu na kolor przewodni Twojego mieszkania i postawieniu ich obok lekkiej, nowoczesnej zabudowy. Łączenie szklanego stolika z drewnianymi krzesłami, czy ustawienie ławy z PRL obok pikowanej kanapy to elementy, które są często spotykane wśród mieszkań urządzonych w tym stylu. Jak ze wszystkim, trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzić. Postawmy na jeden motyw przewodni, czyli kolor, fakturę lub kształt mebli.

Wskazówki ułatwiające projektowanie

Aby zaplanowanie przestrzeni nie przysporzyło nam problemu, powinniśmy opierać się na kilku zasadach:

  • Kontrast – łączmy ze sobą przedmioty z różnych epok. Meble z PRL pasują do szklanych czy metalowych dodatków.
  • Styl i proporcje – eklektyzm to połączenie stylów, natomiast pamiętajmy o umiarze. Wybierzmy dwa lub trzy nurty przewodnie i stosujmy je w odpowiednich proporcjach.
  • Wspólny mianownik – znajdź coś, co połączy wszystkie elementy. Mogą to być kolory, wzory, faktury czy kształty. Ważne, aby na pozór różne rzeczy w pomieszczeniu tworzyły zgraną całość.
szare ściany, meble retro

Wnętrza, które będą idealnie dopasowane do Twojego stylu życia

Wnętrza w stylu eklektycznym pozwalają nam wyrażać siebie, jest w nich miejsce na eksperymenty, szaleństwo i kreatywność. Pamiątki z wakacji oraz własnoręcznie robione dekoracje sprawią, że przestrzeń będzie z nami współgrać, a odwiedzający nas goście po samym wyglądzie mieszkania będą mogli się o nas sporo dowiedzieć. Mimo iż ta stylistyka robi wrażenie, jest jedną z trudniejszych do wprowadzenia, dlatego nasz zespół NARYSUJEMY chętnie służy pomocą w zaprojektowaniu idealnego wnętrza.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest styl eklektyczny?

Styl eklektyczny to połączenie kilku epok – najczęściej vintage i nowoczesności. Jest to technika tworzenia przestrzeni nieoczywistych i bardzo kolorowych.

Jakie wzory dominują w stylu eklektycznym?

Styl eklektyczny to przede wszystkim dowolność, możemy łączyć ze sobą różne wzory i kolory. Najczęściej jednak występuje: pepitka, szachownica, motywy orientalne lub naturalne.

Jakie wybrać dodatki do mieszkania w stylu eklektycznym?

Wszystkie pamiątki z wakacji, akcesoria, które nas wyrażają, oryginalne figurki czy dzieła sztuki to dodatki, które podkreślą styl eklektyczny.