Site stats

WNĘTRZA W KLIMACIE DARK NORDIC

sypialnia w ciemnych barwach

Główne założenia stylu

Styl dark nordic ewoluował z typowego scandi, by stać się bardziej awangardową i buduarową wersją minimalistycznej nowoczesności wnętrza. Sama nazwa trendu wywodzi się od ciemnej tonacji barw, które go cechują i nadają wnętrzom specyficzny, niepowtarzalny design. Dark nordic jest zestawieniem następujących barw: szmaragdowej zieleni, bordo, lazuru, rubinowego, czerni oraz antracytu. Intensywne, głęboko nasycone barwy zapewniają wyrazistość tego stylu. Dzięki detalom w kolorze złota lub miedzi zyskuje on buduarowe oblicze. Styl dark nordic jest dedykowany nie tylko dużym i przestronnym pomieszczeniom, wspaniale sprawdza się w mniejszych mieszkaniach oraz kawalerkach.

czarna ściana i podłoga w sypialni

Meble w stylu dark nordic

Bazujemy na naturalnych surowcach, więc trafnym wyborem jest w tym przypadku naturalne drewno. Idealnym rozwiązaniem są meble w stylu vintage, minimalistyczne i pozbawione nadmiernej finezji. Celowo dobiera się je w taki sposób, by we wnętrzu było dużo takich, które są poddane renowacji. Tapicerkę wybieramy w konwencji kolorystycznej stylu, ale tak, aby nie stwarzać finalnie wrażenia przytłaczającej ciemności. Najlepszym wyborem są wówczas obicia o barwie szmaragdowej zieleni. Na ścianach oraz podłodze można zastosować połyskliwą wersję kamienia jako element wydobywający główne założenia trendu.

Paleta barw

Synergia kolorystyczna wzmacnia estetyczne wrażenie nietuzinkowości, a zarazem elegancji jako kwintesencja dobrego stylu. Zawiera w sobie wszystkie ciemne, lecz eleganckie barwy począwszy od granatu, poprzez odcienie bordowego po sam antracyt, który jest niemalże czarny. Warto kontrastować ciemne ściany i meble z jaśniejszymi odcieniami szarości oraz samą bielą, tak by finalny efekt nie przytłaczał i nie stwarzał wrażenia ponurości. Popularnymi brawami, które również są stosowane jako alternatywa, bądź dopełnienie do granatu są szmaragdowa zieleń lub kobalt, które są energetyzującym akcentem. Styl dark nordic w wersji dedykowanej dla kobiet jest przepełniony ciepłą paletą barw, mianowicie rubinową oraz bordową jako główny kolor ścian. Wspaniałym dopełnieniem dla tej kolorystyki są odcienie granatu, koralowego lub jasnego różu, a nawet miedzi lub złota jako detali.

czarne ściany w łazience

Dodatki w stylu dark nordic

Estetyka dodatków oparta o idee tego trendu ma wręcz buduarowy charakter. Warto wybrać lampy stojące dedykowane stylowi glamour lub po prostu bardziej eleganckie, tak aby były wyróżnikiem standardu mieszkania. Ponadto, wybierzmy tekstylia zdobiące poduszki z błyszczących materiałów tj. satyna, w przypadku zasłon również kierujemy się koncepcją, że mają być one jak najbardziej efektowne. Aby uzyskać przytulne i klimatyczne wnętrza, warto zapewnić dużo ozdobnych, tekstylnych dekoracji w postaci poduszek i koców. Szczególnie polecane jako surowe tekstylne są tkaniny takie jak welur oraz bukla, które dzięki walorom estetycznym podkreślają urok mieszkania i nadadzą mu odpowiedni, przytulny charakter.

Cechy stylu dark nordic

Reasumując, fundamentalne aspekty cechujące styl dark nordic, to:

  • bazowanie na ciemnych i stonowanych barwach (granatowy, antracytowy, butelkowa zieleń, bordowy, rubinowy),
  • eklektyczne połączenie stylu skandynawskiego i glamour,
  • eleganckie dodatki podkreślające wysoki standard mieszkania,
  • naturalne surowce (drewno),
  • meble typu vintage,
  • elegancja detali oraz aranżacji,
  • minimalistyczna nowoczesność w ciemnej tonacji,
  • błyszczące dodatki jako dekoracja sofy,
  • prosta forma mebli, brak wyrafinowanych kształtów oraz zdobień,
  • złote i miedziane akcenty kolorystyczne.
grafitowe ściany w aneksie kuchennym, szafka na wino

PROJEKTOWANIE WNĘTRZ TO NASZA SPECJALNOŚĆ

Zespół NARYSUJEMY jest złożony z prawdziwych profesjonalistów, których pasją jest tworzenie niesamowitych i nietuzinkowych projektów wnętrz. To wszystko sprawia, że nasze pomysły i inspiracje nigdy nie zawiodą Twoich oczekiwań. Potrafimy stworzyć piękne aranżacje, które wyśmienicie pozwolą na podkreślenie Twojego charakteru. Skontaktuj się z nami.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaki jest styl dark nordic?

Minimalistyczny, ale nie monochromatyczny, skupiony na ciemnych kolorach oddających główne założenia stylu. Stonowana wersja, ale z wyrazistym charakterem, która wyewoluowała z typowego scandi i tworzy eklektyczną fuzję ze stylem glamour. Bazuje na naturalnych surowcach i estetycznych tkaninach by nadać aranżacjom niepowtarzalną i przytulną atmosferę.

Jakie meble wybrać?

Głównym założeniem stylu dark nordic jest wykorzystywanie naturalnych surowców, więc wybieramy meble z naturalnego drewna. Tapicerka mebli powinna być dobrana w odpowiedniej tonacji tak, aby tworzyła integralną całość wraz zresztą wnętrza i dobrze komponowała się kolorystycznie. Sugerowaną barwą, będącą najbardziej trafnym wyborem jest szmaragdowa zieleń o głęboko nasyconym kolorze oraz lazur. Aby dodać odpowiedniego akcentu wnętrzu wybieramy np. aksamit jako tkaninę tapicerki.

Jaka paleta kolorów?

Dominantą są ciemne barwy i niezależnie, czy zdecydujemy się na ciepłą, czy typowo zimną tonację, powinniśmy pamiętać, aby występowały w intensywnych odcieniach. Zgodnie z pierwotnym założeniem stylu, preferowane są następujące kolory: antracytowy, burgund, rubinowy, butelkowa zieleń, lazurowy, granatowy oraz bordowy.

Jakie dekoracje w dark nordic?

Esencją stylu w kwestii dekoracji są przede wszystkim tkaniny, niezależnie czy dotyczy to ozdobnych poduszek, czy pledów, należy zadbać, aby było ich odpowiednio dużo. Ten trend cechuje się minimalizmem, więc nie stosujemy przesadnej liczby ozdób.