Rozdziały:
CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJĄ?
Toskania to skąpany w słońcu region położony w Apeninach Północnych, znany z malowniczych krajobrazów, wyśmienitej kuchni, zachwycającej architektury i niezwykle sympatycznych mieszkańców. Toskańskie miasteczka sprawiają wrażenie, jakby czas dosłownie zatrzymał się tam w miejscu. Pozostałości antycznych budowli w tym rejonie, dotrzymują kroku nowoczesnym domom, charakteryzującym się kamiennymi murami, wysokimi stropami czy terakotowymi płytkami na podłogach. W Toskanii tradycja oraz pamięć o historycznych wydarzeniach, zdają się mieszać ze współczesnością i aktualnym stylem życia mieszkańców tej części Włoch, którzy preferują zamieszkiwanie pięknych, sielskich domów na prowincji, z dala od gwaru miasta.
KOLORY MALOWNICZEJ TOSKANII
Styl toskański kojarzy się z ciepłymi, nadającymi wnętrzu przytulności barwami. Kolorystyka tych przestrzeni opiera się głównie na:
- delikatnych pastelach,
- waniliowych i złocistych żółciach,
- oliwkowej i szałwiowej zieleni,
- subtelnych beżach,
- rdzawych i nieco żywszych oranżach,
- soczystych czerwieniach,
- głębokich burgundach,
- piaskowych brązach.
Znakiem rozpoznawczym tego nurtu są także charakterystyczne, miedziane odcienie oraz kolor niebarwionej gliny, z której wykonuje się dekoracyjne naczynia. Paleta barw nawiązuje więc do kolorystyki ziemi, letnich promieni słońca, roślin, cegieł wyzierających spod tynku czy wytrawnego wina, w którym rozsmakowali się mieszkańcy tego malowniczego regionu.
PRZYJAZNE DLA ŚRODOWISKA MATERIAŁY
W sielskich i przestronnych pomieszczeniach, zaprojektowanych w stylu toskańskim, dominują naturalne, dobrej jakości materiały. Wszechobecne jest tutaj przede wszystkim drewno, z którego wytwarza się solidne meble, wpisujące się idealnie w estetykę stylu. Surowe drewno wykorzystuje się również do tworzenia mocnych belek stropowych, nadających wnętrzu rustykalny klimat. Nie można zapomnieć także o szlachetnym kamieniu, jakim wykłada się podłogi czy ściany. Stanowi on nie tylko niezwykle zjawiskowy element dekoracyjny – charakterystyczny chłód kamienia przynosi domownikom ukojenie w wyjątkowo upalne dni, o jakie nietrudno w tej części Włoch.
Kolejnym, naturalnym materiałem, który często pojawia się w toskańskich przestrzeniach, jest oczywiście glina. Można ją spotkać najczęściej pod postacią własnoręcznie zrobionych dzbanów, naczyń czy wazonów. Swoistą przytulność pomieszczeń zaprojektowanych w stylu toskańskim przełamuje surowość cegły, którą zazwyczaj ozdabia się mury.
Istotną cechą wnętrz wywodzących się z półwyspu Apenińskiego, jest niedoskonałość form oraz chropowatość faktur. W tego typu aranżacjach nie może zabraknąć przyjaznych dla środowiska tkanin i tekstyliów. Widuje się tu:
- płócienne pledy,
- bawełniane narzuty czy poduszki,
- lniane obrusy i ściereczki,
- żakardowe zasłony,
- haftowane czy koronkowe serwety.
SOLIDNIE WYKONANE MEBLE
Wystrój toskańskich wnętrz opiera się głównie na wysokiej jakości meblach, najlepiej nadgryzionych zębem czasu i pochodzących z odzysku – takie elementy wyposażenia mają duszę i świetnie nawiązują do stylu rustykalnego, jakim wciąż inspirują się miłośnicy nurtu pochodzącego ze słonecznej Toskanii. Wybierając meble do urządzonego tak domu lub mieszkania, postaw na te wykonane ręcznie i najlepiej dodatkowo zdobione lub przecierane. Występują one głównie w ciemnych kolorach, zwłaszcza te stworzone z drewna. Sprawdzą się tu:
- ciężkie, solidne szafy z litego drewna, z tłoczonymi frontami,
- toporne komody z dekoracyjnymi uchwytami,
- stół jadalniany z fornirowanym blatem i tapicerowanymi krzesłami,
- narożnik lub wygodna sofa z podłokietnikami,
- miedziane okapy,
- kute balustrady,
- łóżka z metalowymi stelażami.
NIEPOWTARZALNE DODATKI
Wszelkie dekoracje i dodatki stanowią ważną część aranżacji w stylu toskańskim. To one wprowadzają do wnętrza ciepły, przytulny klimat i pomagają stworzyć spokojną, domową atmosferę. Tym sposobem, w zaaranżowanej w duchu tego nurtu kuchni, z pewnością spotkamy miedziane garnki i piękną ceramikę. W oknach zawisną delikatne firanki, na ścianach plakaty z motywami roślinnymi, a na stole pojawią się haftowane obrusy. W toskańskim salonie jest za to pełno aksamitnych poduszek, metalowych doniczek, wiklinowych koszyczków i porcelanowych wazonów. Stylowe wnętrze nie może obejść się także bez designerskiego, dużego lustra, dlatego i ten element wyposażenia znajdziemy w rozświetlonych przestrzeniach prosto z Toskanii.
PROJEKTOWANIE WNĘTRZ Z PASJĄ I DOŚWIADCZENIEM
Przepełnione słońcem, toskańskie przestrzenie zaskakują nas elegancją, spokojem i przytulnością. Chciałbyś poczuć ten niepowtarzalny, włoski klimat w swoim mieszkaniu? Brzmi świetnie! Projektanci z NARYSUJEMY podzielą się z Tobą swoją pasją i doświadczeniem, aby móc stworzyć razem wnętrze Twoich marzeń! Zadzwoń do nas już dziś i umów się na indywidualną konsultację. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Jakiego typu meble są idealne do toskańskiego salonu?
Świetnym pomysłem na aranżację salonu w stylu toskańskim, będzie swoiste połączenie nowoczesnych rozwiązań z bardziej tradycyjnym podejściem. Aby nadać wnętrzu przytulności, postaw na masywne, drewniane meble, najlepiej pochodzące z drugiej ręki. Nawiążą one subtelnie do stylu rustykalnego, odpowiadając jednocześnie na aktualnie królujące trendy. Szafa z ciemnego, litego drewna, będzie doskonale współgrać z wygodnym narożnikiem i ułożonym na nim stosem aksamitnych poduszek.
Jakie materiały przeważają w stylu toskańskim?
Dominują tu przede wszystkim naturalne materiały. Niezastąpione w tym nurcie okazuje się być surowe lub lite drewno, którego wykonuje się większość elementów wystroju. W toskańskich pomieszczeniach zobaczymy także przyjazne środowisku tekstylia i tkaniny, np. bawełnę czy len. Niezwykle popularnym tworzywem w tego typu wnętrzach jest także naturalny kamień, którym wykłada się ściany czy podłogi, dzięki czemu podczas upalnego lata w środku panuje przyjemny chłód.