Image Alt

Wabi-sabi w Twoim domu 

beżowy salon w stylu wabi-sabi

Charakterystyka stylu wabi-sabi 

Zmęczony ciągłym biegiem i mnogością docierających bodźców, współczesny człowiek coraz częściej ulega fascynacji pradawnymi filozofiami, głoszącymi uznanie dla prostoty i uważności. Styl wabi-sabi, który wywodzi się z przekonań Dalekiego Wschodu, idealnie wpasowuje się w tą charakterystykę. Bazując na filozofii Zen, wabi-sabi niesie ze sobą pochwałę dla skromności, autentyczności i akceptacji niedoskonałości.  

Japończycy bardzo dobrze rozumieją odwieczne zasady rządzące światem – właśnie dlatego ich podejście do czasu i przemijania jest nieco odmienne od kultury Zachodu. Wabi-sabi w szerszym kontekście akceptuje przemijającą naturę świata, człowieka i rzeczy, tym samym podkreślając piękno przedmiotów dalekich od ideału. We wnętrzu urządzonym w tym stylu poczujemy się więc spokojnie i nostalgicznie, a gorączka konsumpcjonizmu zostanie daleko w tyle. Wnętrza urządzone w stylu wabi-sabi to, jak już wiemy, ukłon w stronę szeroko rozumianej szczerości, refleksyjności i akceptacji. Jak więc wyglądają pomieszczenia, w których odznacza się filozofia Dalekiego Wschodu? 

ceramiczna misa wabi-sabi

Barwy, wzory i tworzywa  

Tak, jak i inne style hołdujące prostocie, tak samo wabi-sabi charakteryzuje się występowaniem naturalnych, nieprzekombinowanych barw. W takich wnętrzach odnajdziemy zatem odcienie bieli, beżu, szarości i przygaszonej zieleni – innymi słowy kolory bliskie ziemi. Farba może być również nakładana w taki sposób, aby tekstura oryginalnego surowca przebijała się na światło dzienne – w końcu wabi-sabi nie ma potrzeby szeroko rozumianego maskowania. 

Wszelkie powierzchnie, oprócz wspomnianych wyżej kolorów, mogą również nosić na sobie znamiona czasu – pęknięcia, ubytki i inne niedoskonałości są mile widziane w tym jakże akceptującym upływ czasu stylu. Króluje tu umiłowanie dla wszelkich wzorów, które powstają jako część procesu użytkowania – nie straszny nam więc zarysowany stolik czy pęknięta płytka. Wabi-sabi z dumą ukazuje różnorodną mozaikę naturalnych surowców wypełniających wnętrza w sposób harmonijnie eklektyczny. Najbardziej odpowiednie będą:   

  • cegła, 
  • beton, 
  • drewno, 
  • kamień. 

Jeśli chodzi o charakterystyczne materiały, które mogą dopełnić nam przestrzeń, jest to głównie len, drewno i wełna. Jeszcze jednym sposobem na przemycenie prostoty do wystroju może być pochwała dla gołych, często betonowych lub ceglastych ścian.  

Meble przyjemnie podniszczone 

Japoński wabi-sabi szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom pchlich targów i innych alternatywnych miejsc do nabywania mebli. Aranżacja wnętrza w tej konwencji powinna opierać się na przedmiotach naturalnie nadgryzionych przez ząb czasu. W zgodzie z głoszoną akceptacją dla praw natury, styl ten zachęca do wykorzystywania mebli drewnianych i podstarzałych. Warto pamiętać, że preferowany tu design stawia na proste, naturalne kształty oraz funkcjonalizm.  

salon z dużymi oknami w stylu wabi-sabi

Subtelne dodatki 

Zasady przy dobieraniu dodatków są podobne do tych związanych z meblami – perfekcjonizmowi i pogoni za nowoczesnością mówimy zdecydowane nie! Wabi-sabi, chcąc zachować pożądany umiar, nie potrzebuje nadmiaru dodatków, aby osiągnąć relaksującą i autentyczną przestrzeń. Niemniej jednak aranżację idealnie dopełnią organiczne akcenty – możemy sięgnąć po naturalne pledy, ceramiczne naczynia, wazony z gliny czy obłe lampy. Nie musimy rezygnować też z obrazów czy innych dekoracji ściennych, ale warto, aby przyświecały im zasady prostoty i naturalności. Dobrym rozwiązaniem będą zatem malowidła przedstawiające świat natury lub nienachalne, czarno-białe wzory. Styl wabi-sabi z wdzięcznością przyjmie również proste, szklane akcesoria w postaci np. niewielkich wazonów ustawionych na drewnianym parapecie. 

minimalistyczny, ceramiczny wazon

Wabi-sabi w pigułce

Ta japońska estetyka i filozofia sprawdzi się idealnie w przypadku osób, które cenią sobie minimalizm lub potrzebują zmiany w stronę prostoty i organicznych rozwiązań. Oczywiście posiadanie starych i zniszczonych elementów wystroju nie musi być restrykcyjną zasadą, a raczej łagodnym przypomnieniem. Styl wabi-sabi można również osiągnąć poprzez intencjonalne dobranie odpowiednich barw, materiałów i mebli. Brak perfekcji nie musi przejawiać się w każdym posiadanym przedmiocie, może o nim świadczyć również eklektyczne zestawienia tworzyw, np. różne rodzaje użytego drewna. Pozytywnym faktem jest również to, że cała koncepcja pasuje do modnego i promowanego ostatnio ruchu zero-waste, który podkreśla potrzebę zminimalizowania wytwarzanych przez człowieka odpadów.  

Wabi-sabi w pigułce

Styl wabi-sabi może przyciągać nie tylko niezwykle komfortową i autentyczną estetyką, ale ciekawą i mądrą filozofią. Jeśli Ciebie również zainspirował powiew spokojnej Japonii, pamiętaj o tych cennych radach przy urządzaniu domu lub mieszkania. Zachęcamy również do sięgnięcia po profesjonalną pomoc naszego zespołu projektantów NARYSUJEMY tak, aby Twoja aranżacja była jeszcze bardziej (nie)perfekcyjna! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Co oznacza wabi-sabi?

Termin ten pochodzi z języka japońskiego. Cząstkę wabi” można rozumieć jako bezpretensjonalność i prostotę, natomiast człon „sabi” łączy się z umiłowaniem zasad upływającego czasu. Całość można tłumaczyć więc jako sugestię, aby żyć skromnie, ponieważ wszystko przemija.

Jakie kolory wybrać w stylu wabi-sabi?

Najlepszymi kolorami dla stylu wabi-sabi będą spokojne i stonowane barwy. Możesz sięgnąć po biel, beż, szarość, brąz czy wytartą zieleń. Jeśli chcesz wprowadzić odrobinę kontrastu, najlepiej będzie sięgnąć po ciemniejsze dodatki. 

Jak urządzić wnętrze w stylu wabi-sabi?

Postaw na prostotę i naturalne, kojące barwy. Styl wabi-sabi kocha połączenie drewna z innymi surowcami np. cegłą czy kamieniem. W swoich wyborach kieruj się funkcjonalnością i minimalizmem.