Viva Magenta – kolor roku 2023 

karminowy odcień czerwieni we wnętrzu

Kolor Roku Pantone 2023 – jak wygląda? 

Pantone Color Institute jest amerykańską korporacją, która od lat wyznacza trendy nie tylko w architekturze, ale i modzie. Ustaliła ona wzorzec barw, zwany skalą Pantone, z którego korzystają specjaliści wielu dziedzin. Każdego roku firma ta wybiera jeden kolor, który następnie promowany jest na całym świecie. W 2023 kolorem tym został okrzyknięty Viva Magenta, znany jako głęboki, karminowy odcień czerwieni, zawierający w sobie zimne oraz ciepłe tony.  

Barwa ta została wybrana, rzecz jasna, nie bez powodu. Ma ona za zadanie odzwierciedlać nastroje, jakie panują wśród narodów po dramatycznych wydarzeniach, które miały miejsce w zeszłym roku. Jej intensywny odcień świetnie opisuje i podkreśla żywe emocje i przeżycia ludzi. Viva Magenta jest niezwykle wyrazistym kolorem, który wybierać będą osoby pewne siebie i odważne, bo właśnie te cechy on symbolizuje. Pomagają one w pewien sposób radzić sobie z niełatwą sytuacją, jaka w jeszcze niedawno zaskoczyła nas wszystkich.  

Barwę tę zresztą interpretuje się jako swoiste połączenie świata cyfrowego z tym fizycznym, jednak Pantone przekonuje, że Viva Magenta mocno związana jest z naturą. Dzieje się tak, ponieważ barwnik karminowy, zwany koszenilą, wytwarzają owady z gatunku pluskwiaków, czyli czerwce. Niegdyś charakterystyczny czerwony barwnik, pozyskiwany z owadów, był niezwykle rzadki, a przy tym także i bardzo drogi. Pozwolić sobie na niego mogli jedynie zamożni, dlatego upodobali go sobie zwłaszcza wysocy rangą urzędnicy, królowie czy kapłani. Widujemy więc go w elementach garderoby monarchów oraz głów kościoła. Czerwień stała się więc symbolem władzy, ale również buntu. Nawet w dzisiejszych czasach barwa ta kojarzy nam się z dominacją i siłą, dlatego urządzając swoje wnętrze, musimy pamiętać, by zdecydowanie nie przesadzić z użyciem tego właśnie odcienia. 

Jak wprowadzić go do swojego wnętrza? 

Pantone 2023, czyli Viva Magenta, jest oczywiście niezwykle dominującym odcieniem. Nie poleca się go jako barwę przewodnią, ponieważ tak intensywny kolor zastosowany w nadmiarze mógłby zbyt rozpraszać uwagę domowników, a wręcz niepotrzebnie ich pobudzać czy powodować rozdrażnienie. Chcąc wprowadzić go do swojego mieszkania, musimy dokładnie przemyśleć temat i zrobić to z głową. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie go we wnętrzu w postaci dodatków, lepiej nie decydujmy się malować nim całych ścian.  

Jeżeli pragniemy stworzyć aranżację, wykorzystując do tego kolor Viva Magenta, weźmy najpierw pod uwagę rodzaj pomieszczenia, jaki domyślnie chcemy urządzić. W przestrzeniach przeznaczonych do odpoczynku i regeneracji, czyli chociażby sypialni, nie umieszcza się zbyt wielu elementów wystroju w intensywnych odcieniach, a takim właśnie jest kolor roku 2023. Lepszą opcją jest wykorzystanie go w mało uczęszczanych przez domowników wnętrzach, a nawet instytucjach publicznych czy lokalach. Tym samym świetnie sprawdzi się on choćby w hotelach. Należy pamiętać, że Viva Magenta dobrze czuje się w dużych przestrzeniach, dlatego nie stosujmy go na małym metrażu, gdzie mógłby wzmagać uczucie rozdrażnienia i niepokoju. 

sofa w kolorze Viva Magenta

Z jakimi barwami najlepiej go łączyć? 

Pantone 2023 nie tylko ustalił tegoroczny kolorystyczny trend wnętrzarski, jakim jest barwa Viva Magenta, ale jeszcze przedstawił paletę kolorów, które doskonale się z nią łączą. Według Pantone ten niezwykle intensywny odcień warto zestawić z jakimś jasnym, najlepiej bardzo stonowanym, żeby w aranżowanym wnętrzu mogła zapanować harmonia, ale i przytulny klimat. Świetnym pomysłem będzie dobranie do karminowej czerwieni delikatnych, pastelowych tonów. Najbardziej polecane są ciepłe, neutralne beże, pudrowy róż czy liliowa szarość. Dzięki takiemu zabiegowi, głęboki odcień Viva Magenta zostanie stłumiony i nieco przygaszony, a to niewątpliwie dobrze wypłynie na ogólny odbiór przestrzeni.  

Najpopularniejszy kolor 2023 roku wspaniale łączy się również z butelkową zielenią czy błękitem. Jeżeli chcemy, by nasze wnętrze nabrało charakteru, możemy postawić na mocniejsze barwy i dodać do nich akcenty w tonach magenta, np. na bordo czy głęboki granat. Tak ozdobione pomieszczenie będzie prezentować się wytwornie i luksusowo. Opcjonalnie efekt ten możemy wzmocnić za pomocą dodatków w kolorze srebra. 

biblioteczka w kolorze Viva Magenta

Viva Magenta w meblach i dekoracjach 

Jak już wspominaliśmy, z niezwykle intensywnym kolorem Viva Magenta nie możemy przesadzić, by nie zaburzyć charakteru wnętrza i ze spokojnego oraz harmonijnego, zmienić w przeładowane, nieestetyczne i wręcz drażniące. Aby uniknąć takiego efektu, najlepiej jest zdecydować się jedynie na drobne dodatki i akcenty w tym odcieniu. Świetnym pomysłem jest zastosowanie wszelkich dekoracji ściennych, nawiązujących do koloru roku 2023. Kolorowe obrazy spektakularnie prezentować się będą zarówno na ścianie w salonie, tuż nad wygodną sofą, jak i nad łóżkiem w sypialni. Barwę Viva Magenta możemy wprowadzić do pomieszczenia także w postaci: 

  • stylowej lampy stolikowej,  
  • zasłon i narzuty na łóżko,  
  • dekoracyjnych poduszek,  
  • mięsistego fotela o soczystej barwie, 
  • biblioteczki i półek na książki,  
  • welurowej sofy,  
  • plisowanej pufy. 
narzuta i poduszki w kolorze Viva Magenta

Zaprojektuj wnętrze razem z nami!

Jeśli marzysz o pięknie urządzonym mieszkaniu, które będzie zachwycać już od progu, to nasz zespół profesjonalnych projektantów wnętrz NARYSUJEMY jest właśnie dla Ciebie! Realizujemy projekty głównie w Warszawie i okolicach, ale podejmujemy również współpracę w formie zdalnej. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu stworzymy dla Ciebie przestrzeń, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale i piękna w każdym calu. Skontaktuj się z nami już dziś! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Z jakimi kolorami najlepiej łączyć barwę Viva Magenta?

Barwę tę najlepiej łączyć z jasnymi, stonowanymi kolorami, takimi jak ciepłe beże, pudrowy róż czy liliowa szarość. Można również zestawić ją z butelkową zielenią lub błękitem. Aby wzmocnić efekt luksusowego wystroju, warto dodać akcenty w tonach bordo lub głębokiego granatu oraz użyć dodatków w kolorze srebra. 

Jakie meble i ozdoby w odcieniu Viva Magenta wybrać?

Aby zachować harmonię w pomieszczeniu, najlepiej zastosować w nim jedynie drobne dodatki i akcenty w tym odcieniu. Świetnym pomysłem jest umieszczenie we wnętrzu dekoracji ściennych. Warto wykorzystać także karminowe zasłony, narzutę na łóżko, mięsisty fotel w tym żywym kolorze czy welurową sofę w salonie