Trendy wnętrzarskie w 2023 roku

schowek pod schodami, biała sofa

Jakie innowacje są obecne w 2023 roku?

Rok 2023 jest istną mieszanką kolorów, stylów oraz materiałów ukazujących naszą ekspresję. Możemy spodziewać się również aranżacji, które pozytywnie będą wpływały na nasz komfort psychiczny. W poniższym tekście przedstawiamy wam 7 głównych motywów, które podbiją obecny rok.

1. Powrót do przeszłości

W tym roku ogarnie nas melancholia za stylistyką poprzednich lat. Połączenie współczesnej aranżacji wraz ze stylami art deco, mid–century, retro bądź vintage wprowadzi do naszego mieszkania ciepło, a także pewną nostalgiczność. Wyróżnionymi elementami, które będą popularne w tym roku są:

 • strop kasetonowy,
 • boazeria,
 • tapeta ścienna,
 • meble wykonane z ciemnego drewna,
 • alkowa bądź skrytki.

Cenionym wyborem okaże się również rekonstrukcja starych mebli. W trosce o środowisko, a także zaoszczędzenie budżetu – taka opcja wydaje się świetną alternatywą.

biuro domowe z regałem na książki

2. Wielofunkcyjne pokoje

Przez ostatnie dwa lata musieliśmy odczuwać skutki pandemii, zostawaliśmy sami w mieszkaniu bez możliwości przyjmowania do siebie gości. Dlatego niezwykle ważne okażą się pokoje łączące kilka funkcji – mowa tu o np. kuchni z jadalnią, sypialni z biurem czy korytarza z przedsionkiem. Powyższe pomieszczenia mają to do siebie, że z łatwością pozwalają na bliższą integrację, a także rozszerzają zastosowanie poszczególnych przestrzeni.

Kolejną, niezwykle praktyczną cechą są różnego rodzaju schowki: wnęki, alkowa, zabudowa pod schodami. Z wykorzystaniem tych dodatkowych przestrzeni, każdy przedmiot będzie miał swoje miejsce, a mieszkanie zostanie oazą porządku.

3. Zaokrąglone kształty

W 2023 roku króluje opływowy kształt. Meble w postaci zaokrąglonych krańców kanap, foteli czy stołów wpływją na zmiękczenie pomieszczenia i nadają mu łagodniejszy wygląd. Równie popularnym motywem jest również zastosowanie łuków w przejściach pomiędzy pokojami. Opływowe kształty żyrandola czy akcesoria w postaci obłych wazonów oraz ramek to również mile widziane elementy.

4. Kolorystyka

Barwy stosowane w aranżacji wnętrz 2023 stanowią prawdziwą mieszkankę odcieni. Z jednej strony całkowitym hitem jest dynamiczne nasycenie. Spośród różnych opcji warto postawić na kolor roku wybrany przez Instytut Pantone – Viva Magenta. Ciekawą opcją jest również wykorzystanie odcieni morskich, nasyconych żółtych bądź fioletowych.

Z drugiej strony, stonowane barwy dalej będą mile widziane w naszych pomieszczeniach. Szczególnie dobrze wpasują się odcienie w kolorze ziemi, tzn. brąz, beż, biel, szarość, a także stonowana zieleń (np. w postaci roślin).

Dlatego ciekawym rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch kontrastów w jeden wspólny koncept. Zestawienie stonowanej kolorystyki w postaci mebli i podłogi wraz z żywymi barwami ścian oraz dodatków, z pewnością nada naszemu pomieszczeniu oryginalnego wyglądu.

kolor viva magenta

5. Ekologiczne materiały

Trendem w obecnym roku nadal pozostanie więź z naturą oraz stosowanie ekologicznych materiałów. Mile widziane w naszych czterech kątach będą wszelkie meble bądź dodatki wykonane z:

 • drewna,
 • wełny,
 • konopi,
 • lnu,
 • juty,
 • rattanu,
 • jedwabiu,
 • ramii,
 • abaki,
 • bawełny.

Chociaż poprzedni rok również oparty był na tej idei, teraz równie popularne stanie się kupowanie używanych mebli czy też renowacja własnego umeblowania. Dodatkowo wszelkie farby wykorzystywane do malowania ścian, a także środki czystości do czyszczenia pomieszczeń nie powinny zawierać sztucznych substancji. Istotne będzie odpowiednie dobieranie żarówek oraz baterii, które powinny zaoszczędzać ilość zużycia energii i wody.

6. Komfortowe domowe biuro

W okresie pandemii zostaliśmy zmuszeni do przearanżowania swojego życia. Znaczącym aspektem okazało się zorganizowanie spokojnego miejsca do pracy. Obecnie restrykcje zostały zniesione, jednakże praca zdalna bądź hybrydowa dalej jest powszechna – dlatego potrzebne będzie urządzenie komfortowego i finezyjnego wystroju domowego biura.

Głównym wyposażeniem powinno być biurko z regulowaną wysokością, a także wygodny fotel na kółkach. Sympatycznym akcentem będzie regał z książkami bądź niezbędnymi akcesoriami biurowymi m.in. segregatorami, a także subtelnie ozdobionej półki. Ponadto, dodanie kilku roślin skutecznie podkreśli charakter wystroju.

wanna ze świeczkami

7. Spokój ducha

Niezwykle istotnym elementem w dekorowaniu pomieszczeń stanie się idea wellness. Będzie miała na celu wprowadzenie naszej psychiki w dobry nastrój. Dlatego też wszelkie akcesoria w łazience i sypialni w postaci zapachowych dyfuzorów czy świeczek znacząco wprawią nas w pozytywne myślenie. Elementem, który z pewnością ucieszy naszą duszę, będzie urządzenie pomieszczenia, tak aby było naszym zakątkiem do odpoczynku, wysiłku fizycznego czy też miejscem, w którym będziemy rozwijać swoje pasje. Zorganizowanie takiej osobnej przestrzeni służącej odprężeniu, niewątpliwie polepszy nasz nastrój w szarej codzienności.

Od marzeń do rzeczywistości w kilku krokach

NARYSUJEMY jest profesjonalną kadrą projektantów wnętrz, którzy zamienią Twoje oczekiwania względem wyglądu mieszkania w rzeczywistość! Działamy stacjonarnie na terenie Warszawy oraz okolic, jednak możliwość współpracy online jest dostępna na terenie całej Polski.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie motywy są popularne w 2023?

Idee, które są kluczowe w roku 2023 to komfortowe biuro domowe, wellness, ekologiczne materiały oraz opływowe kształty. Nowością jest połączenie stylu modernistycznego wraz z estetyką stosowaną w przeszłości, np. vintage, art deco, mid–century. W duchu dbania o środowisko oraz zachowania dawnej estetyki cenione jest kupowanie mebli lub renowacja własnego umeblowania.

Jakie materiały są naturalne?

Tworzywami naturalnymi są: rattan, bawełna, jedwab, len, wełna, konopie, juta oraz drewno. Korzystanie z nich ułatwia proces recyklingu oraz znacznie pomaga w ochronie środowiska naturalnego. Ponadto, naturalne tworzywa mają dodatkowe właściwości, m.in. większą wytrzymałość, szybszą termoregulację oraz są bezpieczne dla alergików.

Jaka kolorystyka jest popularna w 2023 roku?

W 2023 roku niezwykle popularna jest kolorystyka dynamiczna – morski, nasycony żółty, a także kolor Viva Magent króluje w pomieszczeniach w postaci akcesoriów, a także na ścianach. Jednak barwy stonowane wciąż pozostają na czasie, dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie tych dwóch skrajności.