Rozdziały:
Od czego zacząć prace?
Zanim w ogóle podejmiemy się działania, będzie nam potrzebny dobry plan. Remont często kojarzy nam się z wysokimi kosztami, dlatego odpowiedni projekt pozwoli nam w oszczędny sposób odnowić mieszkanie. Ważna jest również wiedza o produktach i materiałach, na których można zaoszczędzić, a na których nie warto tego robić. Warto też zdecydować, czy nasze mieszkanie oddamy w ręce fachowców, czy część prac wykonamy samodzielnie.
Plan prac remontowych
Na początku należy określić, czy zależy nam jedynie na odświeżeniu wnętrza, czy na całkowitym remoncie. Ważne będzie ustalenie porządku prac i ich zakresu, co pozwoli na skrócenie czasu trwania remontu. W projekcie należy również oszacować budżet oraz dodatkowe koszty.
To, jak dokładnie przygotujemy plan, wpłynie na ostateczny efekt remontu oraz oszczędność funduszy. Planując prace, warto też się zastanowić nad rozpisaniem listy zakupów oraz odnowieniem posiadanych już mebli lub dodatków.
Obniżenie kosztów remontu
Decydując się na remont oczekujemy, że uda nam się go zrealizować możliwie w oszczędny sposób. Jeśli decydujemy się na pomoc fachowców, należy porównać oferty różnych firm, a gdy chcemy polegać wyłącznie na sobie i swoich umiejętnościach, to powinniśmy mieć pewność, że sobie poradzimy. Istnieje jednak taka część prac, którą z pewnością uda nam się wykonać samodzielnie, a należą do niej:
- malowanie ścian i sufitów,
- układanie paneli podłogowych,
- odnawianie mebli.
Na czym nie warto oszczędzać?
Remontując mieszkanie, nie zawsze warto oszczędzać. Błąd możemy popełnić już na samym początku, zatrudniając niesprawdzonych fachowców, którzy na domiar złego oferują podejrzanie niskie ceny. Wiązać się to może z wykonywaniem poprawek, a co za tym idzie wydłużeniem czasu i zwiększeniem kosztów remontu.
Problemem może okazać się również nadmierna oszczędność na materiałach. W przypadku, gdy kupujemy tanie materiały, powinniśmy liczyć się z ich gorszą jakością. Z pewnością nie warto kupować najtańszych fug, płytek czy farb, ponieważ ich słaba jakość może utrudnić prace. Jeśli jednak już chcemy zaoszczędzić, to najlepiej szukać promocji i wyprzedaży.
Najdroższe pomieszczenia
Remontując mieszkanie, zwłaszcza kuchnię lub łazienkę, musimy liczyć się z największymi kosztami, które jesteśmy w stanie ograniczyć. W przypadku łazienki koszty obniżymy poprzez samodzielny demontaż starej ceramiki i wybór standardowych płytek. Jeśli chodzi o kuchnię, czasem lepiej zrezygnować z mebli na wymiar na rzecz mebli gotowych, które mogą być nawet kilkukrotnie tańsze. Wydatki możemy też ograniczyć, decydując się na kupno sprzętów wolnostojących, a nie pod zabudowę.
Odmień swoje mieszkanie
Jak widać, remontu można dokonać w oszczędnych sposób, nie ponosząc wysokich kosztów. Osiągniemy to, tworząc plan prac remontowych, wiedząc na czym oszczędzać i jakie pomieszczenia pochłoną największy budżet. Korzystając z fachowej pomocy architektów z NARYSUJEMY, będziesz mógł w pełni zrealizować swój projekt.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Jak sporządzić plan prac remontowych?
W planie należy określić zakres i porządek prac, co ułatwi późniejsze działanie. Dodatkowo, warto oszacować budżet i koszty oraz sporządzić listę zakupów. Powinniśmy też się zastanowić, które prace wykonamy samodzielnie, a które z pomocą fachowców. Odpowiednio przygotowany plan pozwoli nam zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.
W jaki sposób obniżyć koszty remontu?
Koszty remontu obniżymy wykonując część prac samodzielnie, a z pewnością malując ściany, układając panele czy odnawiając meble. Zaoszczędzimy również porównując ceny firm remontowych i decydując się na najbardziej przystępną, adekwatną do jakości usług.
Na czym nie warto oszczędzać?
Z pewnością nie warto oszczędzać na fachowcach i zatrudniać jedynie tych sprawdzonych. Nie należy też oszczędzać na materiałach wykończeniowych, a już na pewno nie wybierać najtańszych fug, płytek czy farb. Wyjątkiem będzie kupowanie ich na promocji lub w wyprzedażach.
Co pochłania największą część budżetu?
Największą część budżetu pochłania remont kuchni i łazienki. Istnieją jednak sposoby na ograniczenie kosztów, takie jak samodzielny demontaż płytek czy paneli, odnowienie starych mebli i kupowanie sprzętów wolnostojących.