JAPANDI – MINIMALISTYCZNA SZTUKA DWÓCH KULTUR

meble z wykorzystaniem plecionek rattanowych

ARANŻACJA MIESZKANIA W STYLU JAPANDI

We współczesnych czasach zwraca się coraz częściej uwagę na praktyczną stronę aranżowania wnętrz domów i mieszkań. Coraz rzadziej stosuje się dużą ilość ozdób, mebli oraz niespotykaną mieszankę kolorów na ścianach, choć zależy to od upodobania właściciela. Przeciwieństwem wyżej wymienionych cech jest styl japandi – unikalne połączenie nurtu skandynawskiego i japońskiego. Czy czujesz się dobrze w komfortowych, symetrycznych oraz funkcjonalnych pomieszczeniach? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, to zapraszamy na omówienie, czym dokładniej charakteryzuje się wyżej wymieniony styl.

salon w stylu japońsko–skandynawskim

Kolorystyka – barwy ziemi

Beż, biel, szarość – te trzy kolory stanowią podstawę stylu japandi. Beż dodaje ciepła pomieszczeniu; biel je ochładza, a także ukazuje pewien akcent. Z kolei szarość jako uniwersalny kolor, nadaje swoistego charakteru pomieszczeniom. Razem stanowią również harmonię, która pozytywnie wpływa na komfort psychiczny. Do powyższych, podstawowych barw, można dodać odcienie czerni oraz brązu, np. w postaci mebli oraz dodatków. Żeby pomieszczenie nabrało trochę życia, dobrym rozwiązaniem okaże się dodanie kilku roślin, które idealnie dopełnią całokształt.

Dodatki – naturalne materiały powracają

Styl japandi, mimo iż w większości urządzony jest w minimalistycznym stylu, to jednak lubuje się w kilku delikatnych dodatkach.

  • Najczęściej spotykanym i zarazem najłatwiejszym w dekorowaniu akcentem, jest drewno. Meble, podłogi lub drobne elementy wykonane z tego materiału sprawiają, że wnętrze nawiązuje kontakt z naturą, a jest to swoisty element owego stylu. W końcu oba kraje – Japonia oraz państwa Skandynawii – mają silne połączenie z naturą.
  • Kolejnym elementem jest ceramika. Te naczynia stanowią ducha tradycjonalizmu, w końcu wytwarzano je od czasów prehistorycznych, a ręcznie wykonane, sprawiają, że kontakt z naturą jest bardziej „przyziemny”.
  • Równie ważnym materiałem, zaczerpniętym z Kraju Kwitnącej Wiśni, jest papier ryżowy. Można go zauważyć w parawanach, lampach wiszących oraz w pudełkach ozdobionych owym materiałem przy pomocy techniki decoupage.
  • Popularnym elementem są również plecionki, np. z rattanu, które mogą służyć jako podstawki na stół, dywan, ale również jako fragment mebli.

Ozdabianie wnętrz dodatkami pochodzenia naturalnego, zależy wyłącznie od naszej wyobraźni. Powyższe przykłady to tylko początek możliwych do zastosowania rozwiązań w tym stylu.

łazienka w stylu japandi, wanna wolnostojąca, drewniana podłoga w łazience

Styl japandi, a projektowanie poszczególnych wnętrz

Duch natury oraz minimalistyczne podejście w stylu japandi, sprawiają, iż każde pomieszczenie będzie komfortowe, funkcjonalne oraz przyjemne w aranżacji. Poniżej podajemy kilka rad, w jaki sposób można zaprojektować poszczególne wnętrza.

Sypialnia powinna być przytulna oraz użyteczna. W związku z tym, wszelkie jaskrawe bądź nadmiernie ozdobione poszewki oraz poduszki, nie będą pasować sypialni w stylu japandi. Zamiast tego, lepiej zaopatrzyć się w naturalne poszewki, wykonane, na przykład z bawełny, jedwabiu lub lnu, w neutralnych odcieniach. Drewniane łóżko idealnie wpasuje się we wspomniany styl.

W kuchni łatwo jest uzyskać bałagan, dlatego to pomieszczenie powinno być jak najlepiej zorganizowane. W tym celu najlepiej sprawdzają się szafki, które są zabudowane – w ten sposób kuchnia nabierze przejrzystości oraz porządku. Dobrym wyborem będzie również zlewozmywak podblatowy zamiast tradycyjnego. Połączenie drewna oraz kamienia, skutecznie zrównoważy odcienie i nada neutralny wygląd kuchni.

Głównym założeniem łazienki w stylu japandi, jest funkcjonalność. W związku z tym, należy zostawić tylko takie meble, w których można schować większość nieużywanych kosmetyków, środków czystości oraz innych niezbędnych przedmiotów. Aby dodać nieco charakteru temu pomieszczeniu i optycznie je powiększyć, niezbędne jest lustro oraz symetryczne ustawienie mebli. Łazienka w tym stylu kocha jasne kolory – głównie biel oraz beże (które ocieplą nieco najjaśniejszy kolor w palecie barw)

W salonie królować będą głównie plecionki rattanowe w postaci mebli oraz dywanu, a także najważniejszy materiał, wykorzystywany w tym stylu – drewno. Dobrym rozwiązaniem na ozdobienie ścian, jest udekorowanie ich panelami drewnianymi lub powieszenie kilku obrazów. Wzorując się na estetyce Japonii, warto postawić na mniejsze meble oraz papierowe dodatki, w postaci kloszy lamp oraz żyrandoli.

kuchnia w beżach, beżowa sofa

PodsumowaniE

Powyższy styl lubuje się w minimalizmie oraz naturalnych materiałach. W związku z tym, wszystko to, co stworzyła natura, a zostało obrobione przez człowieka, idealnie nadawać się będzie do pomieszczeń japandi. Ważnym aspektem w tym stylu jest przestrzeń oraz funkcjonalność mebli. Podstawowymi kolorami jest beż, biel oraz szarość, a dodatkowymi – czerń i brąz. Żeby dodać nieco koloru oraz charakteru wnętrzu, warto dodać rośliny oraz wszelkie ozdoby, wykonane z naturalnych surowców. Sprawdzą się tu również materiały o różnych wzorach. Głównym elementem, wykorzystywanym w tym stylu, jest drewno, ale warto wzbogacić pomieszczenia o dodatkowe materiały takie jak: plecionki rattanowe, papier ryżowy, a także naczynia ceramiczne.

ARCHITEKTURA WNĘTRZ DLA TWOJEGO DOMU

Zdecydowałeś się na styl japandi, jednak nie wiesz od czego zacząć? Nie ma problemu! Profesjonaliści z grupy NARYSUJEMY pomogą Ci nie tylko w funkcjonalnej aranżacji mieszkania, ale także dobiorą materiały oraz wyposażenie, współgrające ze sobą. Stworzymy dla Ciebie fotorealistyczne wizualizacje Twojego wymarzonego wnętrza, urządzonego na miarę Twoich potrzeb.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym charakteryzuje się styl japandi?

Styl japandi charakteryzuje się połączeniem stylu japońskiego i skandynawskiego. Skupia się głównie na materiałach wykonanych z naturalnych tworzyw takich jak: drewno, ceramika, papier ryżowy itp.

Jakie kolory występują w stylu japandi?

Głównymi kolorami, które stanowią podstawę dla stylu japandi, są odcienie ziemiste, a także szarość oraz biel. Aby nadać pomieszczeniom trochę wyrazistości, można dodać kolor czarny oraz zielony (np. w postaci roślin).