Sztukateria – efektowna biżuteria na ścianie 

styropian, gips

Kilka słów wstępu 

Sztukateria na ścianie kojarzy się z klasą i elegancją. Ten niezwykle uniwersalny trend aktualnie przeżywa rozkwit swojej popularności. Nieczęsto decydujemy się na ozdobienie w ten sposób naszych wnętrz, chociaż sztukateria doskonale wpisałaby się zarówno w styl glamour, klasyczny, jak i nowoczesny. 

Rodzaje sztukaterii 

Dekoracje przytwierdzane do ścian oraz sufitów odznaczają się zwykłą zdobniczością i zachwycają swoją ornamentalną formą. Potrafią one być także harmonijne i symetryczne. Ten charakterystyczny sposób na urozmaicenie wnętrz znany był już w czasach starożytnych, natomiast dopiero w okresie renesansu i baroku zyskał on uznanie wśród właścicieli domostw. Sztukateria nie jest przeznaczona jedynie do pomieszczeń – z powodzeniem można przyozdabiać nią ogrodzenia czy elewacje. Dawniej do stworzenia sztukaterii używano gipsu lub stiuku, czyli aglomeratu pyłu marmurowego, piasku oraz wapna. Obecnie najpopularniejszymi technikami są: 

  • sztukateria gipsowa – najbliższa tradycyjnemu wzorowi, ponieważ wykonuje się ją z identycznego materiału. Plusem jest jej niewątpliwie duża wytrzymałość, natomiast charakteryzuje się ona też sporym ciężarem, wobec czego montaż wymaga od nas większej wprawy, 
  • sztukateria poliuretanowa – wykonuje się ją ze specjalnej, niezwykle trwałej pianki. Można w łatwy sposób nadać jej odpowiedni kształt. Ze względu na właściwości techniczne i imponującą odporność, możliwe jest także stosowanie jej we wszystkich pomieszczeniach, 
  • sztukateria styropianowa – charakteryzuje się lekkością materiału, a więc i zdecydowanie najszybszym oraz bezproblemowym montażem. Jej wadą jest co prawda niska wytrzymałość, za to możemy w każdej chwili nadać jej dowolny, pożądany przez nas kształt. 

Do aranżacji nowoczesnych wnętrz wykorzystuje się także sztukaterię ceramiczną oraz drewnianą. Tego typu rozwiązanie to swoiste połączenie współczesności z klasyką. 

dekoracyjne kasetony

Rodzaje elementów dekoracyjnych 

Kwintesencją klasycznej sztukaterii, zaraz obok prostych, ozdobnych listew, są efektowne i bogato zdobione elementy. Jednym z najpopularniejszych wzorów jest rozeta, nazywana różycą, ze względu na swój kształt. Dekorację tę wykonuje się z gipsu bądź styropianu, alternatywnie możliwe jest namalowanie jej bezpośrednio na stiuku, tynku. Rozetę montuje się wokół żyrandoli.

Kolejnym ciekawym elementem dekoracyjnym, który bez wątpienia będzie wspaniałym dopełnieniem aranżacji, jest kaseton. Posiada on zazwyczaj formę wieloboku bądź miseczkowatego kwadratu, produkuje się go z tworzyw sztucznych i podobnie jak w przypadku rozety, raczej montuje się go na suficie. Fasetą natomiast nazywa się zdobione, prostokątne listwy, umiejscowione tuż pod stropem.

Wymieniając elementy klasycznej sztukaterii, nie można pominąć dekoru. Jest to nic innego jak specjalnie przycinane listewki. Przycięcie ich pod wymiar umożliwia złożenie pewnej konstrukcji, a następnie zamontowanie jej na ścianie i zabarwienie. W nowoczesnych wnętrzach często występują listwy dekoracyjne, jakie dzielą się dodatkowo na listwy przysufitowe oraz podłogowe. 

Sztukateria a kolorystyka wnętrz 

Listwy przytwierdzone do ściany, by prezentowały się spektakularnie, muszą zostać pomalowane. Przy wyborze kolorystyki ścian jest oczywiście pełna dowolność, o ile będą one tworzyć z resztą elementów aranżacji spójną całość. Najprostszym rozwiązaniem będzie zabarwienie sztukaterii w docelowym odcieniu ścian, natomiast jeżeli chcemy ją wyróżnić – dobrym pomysłem byłoby wybranie farby w odcieniu beżu lub bieli. Dekoracje ścienne świetnie komponują się z nieco żywszymi i bardziej wyrazistymi barwami, nie trzeba więc, projektując wnętrze skupiać się jedynie na stonowanych kolorach. Doskonałym wyborem będą farby w odcieniu butelkowej zieleni, lawendowego fioletu czy też musztardowej żółci. Oprócz odpowiednio dobranych kolorów istotnym aspektem jest również powierzchnia ścian.

Dawniej rolę dekoracji pełniły same mury pomieszczeń, a ozdabiało się je rodzajem tynku, zwanym stiukiem. Za pomocą tego tworzywa powstawały nawet trójwymiarowe ornamenty, jednak ze względu na grubą warstwę materiału, schły one bardzo długo. Następnie ściany nawilżano i polerowano materiałową szmatką, aż nabierały blasku. W obecnych czasach, by uzyskać na ścianach efekt lustra czy perły, korzysta się raczej z gotowych mas lub farb stiukowych. Wart zainteresowania jest także trend, w jakim to sztukateria subtelnie łączy się z boazerią czy tapetą. Charakteryzuje on styl amerykański, gdzie na ścianach króluje lamperia zestawiona z okleiną z motywami roślinnymi. 

rzeźbienia, ornamenty

Niebanalne struktury 

Współczesna sztukateria rządzi się własnymi prawami i wprowadza w świat ciekawych struktur. Ozdabia się nimi całe ściany bądź ich część. Stawia się tu głównie na delikatne wzory, czyli linie i miękkie fale. Obecnie nie trzeba wykonywać zdobień z gipsu, można zakupić gotowe już płyty gipsowe czy też płytki ceramiczne. Tak stworzona aranżacja z pewnością zachwyci nie tylko domowników, ale i przebywających w pomieszczeniu gości.  

Stwórz unikalne wnętrze razem z nami

Sztukateria nie bez powodu nazywana jest biżuterią dla ścian – doskonale je upiększa i czyni niezwykle oryginalnymi. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym interesującym trendzie? Nasz zespół profesjonalistów i pasjonatów aranżacji wnętrz NARYSUJEMY pragnie podzielić się z Tobą swoją wiedzą, aby stworzyć razem mieszkanie Twoich marzeń! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jakie są rodzaje sztukaterii na ścianę?

Wybór sztukaterii ściennej w dzisiejszych czasach jest bardzo bogaty. Wymienia się tu dekoracyjne kasetony, rozety, fasety czy listewki przysufitowe oraz podłogowe. 

Z jakich materiałów wykonuje się sztukaterię?

Najczęściej do tworzenia sztukaterii wykorzystuje się gips, piankę poliuretanową bądź styropian. Można spotkać także ornamenty drewniane oraz ceramiczne.

Czy drewniana sztukateria wpisze się w estetykę nowoczesnego wnętrza?

Tak, dekoracje ścienne wykonane z drewna, choć postrzegane jako klasyczne, będą idealnie pasować do wnętrza urządzonego w duchu stylu nowoczesnego.  

Jakie kolory ścian najlepiej wybrać do sztukaterii?

Sztukaterię można z łatwością dopasować do właściwie każdego koloru ścian pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem będzie wybranie zarówno stonowanych, jak i żywych odcieni.