STYL WIEJSKI W MIESZKANIU

belki sufitowe, białe ściany, biała podłoga, czarne meble kuchenne

Aranżacja w wiejskim stylu

Styl wiejski kojarzy nam się z rodzinnymi stronami, spokojem oraz melancholią. Zapoczątkowany został w Stanach Zjednoczonych i charakteryzował się przede wszystkim drewnianym wykończeniem, czyli materiałami pozyskiwanymi z naturalnego surowca. W skład wiejskiej stylistyki wchodziły przeróżne tkaniny, elementy rzemiosła, rękodzieła oraz ceramika. Aranżacja ta towarzyszyła dawnym dworkom oraz chatom na wsiach. Styl wiejski stał się bardzo popularny wbrew pozorom – w miastach i na jego obrzeżach. Społeczeństwo, zmęczone codzienną bieganiną, coraz częściej szuka chwili wytchnienia właśnie w domu. Z myślą, aby odpocząć w zacisznym miejscu, urządzają wnętrza w tym stylu, przywołując błogie wspomnienia szczęśliwych chwil z dzieciństwa.

białe meble kuchenne, drewniana podłoga

Cechy wyróżniające styl wiejski

Wieś stała się miejscem odpoczynku i wyciszenia dla wielu osób. Przez ostatnie lata społeczeństwo mieszkające w wielkich miastach stało się wręcz spragnione otoczenia, w którym mogą odetchnąć. Takim sposobem zaczęto aranżować wnętrza w stylu wiejskim, próbując odnaleźć w nich równowagę oraz spokój ducha. Aby nadać pomieszczeniom ,,wiejskiego” efektu, należy pamiętać o istotnych kwestiach, które wymieniliśmy poniżej.

Meble prosto ze sklepu z antykami – najlepiej rozejrzeć się np. po piwnicy, czy nie mamy starych, zalegających elementów wyposażenia. Te naznaczone duchem czasu świetnie oddadzą styl wiejskiej melancholii. Przy okazji takie poszukiwanie staroci może stanowić świetną zabawę oraz sposób na spędzenie czasu w rodzinnym gronie.

• Bardzo jasne, stonowane kolory – styl wiejski kocha neutralne barwy, w tym odcienie kości słoniowej, beże, szarości, biel, delikatne błękity i pudrowy róż. Atutem jest fakt, iż taka kolorystyka powiększa optycznie przestrzeń. Możemy również pokusić się o tapetę z elementami ornamentów ludowych, kwiatowych, klasyczne pasy lub kratkę. Dobrze będą się również komponować wzory wiejskie, np. kury, kłosy, hafty.

• Stosowanie naturalnych materiałów – tutaj idealnie sprawdzą się stoły z litego drewna, wystający tynk, odsłonięte belki jako element dekoracji lub czerwona cegła na ścianie. Nie bójmy się zastosować surowych, nieco industrialnych akcentów.

Meble o różnej fakturze – wszelkie wgniecenia, zadrapania czy niedoskonałości nadadzą charakteru wiejskiemu wnętrzu. Bardzo znaczącym elementem wyposażenia jest kominek. Domowe ognisko kojarzy nam się z rodziną, ciepłem i przywołuje bardzo pozytywne skojarzenia. Praktyka gromadzenia się nad paleniskiem jest znana od pokoleń i nie bez powodu jest kojarzona z poczuciem bezpieczeństwa oraz formą spotkań.

belki sufitowe, białe meble łazienkowe, umywalka nablatowa

Dodatki w stylu wiejskim

W tej kwestii najlepiej zacząć od tkanin, czyli lniane zasłony, poduszki z naturalnego materiału, ręcznie tkany dywanik, a na stole obrusy i serwetki zrobione na szydełku. Nie stawiamy tutaj na wielkość dodatków, gdyż styl ten kojarzyć ma się ze skromnością. Ciekawym pomysłem może być także zamieszczenie na meblach pamiątek po przodkach, tj. zdjęć, figurek, ceramicznej zastawy lub ikon. W stylu wiejskim każdy przedmiot może stać się dekoracją, np. zastawa kuchenna, która stanowi ozdobę ścian. Założymy się, że pamiętacie talerze na ścianach u swoich dziadków – nie miejmy więc oporów przed eksperymentowaniem.

rattanowe dodatki, biała sofa, szare ściany, białe meble

Twój dom w stylu wiejskim

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy aranżacji swojego mieszkania lub szukasz inspiracji – zgłoś się do nas! Firma NARYSUJEMY to grupa profesjonalistów, która sprawi, że Twoje marzenie przerodzi się w działanie, a to z kolei da efekt pięknie zaprojektowanego wnętrza. Zdajemy sobie sprawę z faktu, iż dom to miejsce naszej pracy, odpoczynku oraz nauki. Dokładamy wszelkich starań, aby spełnić wymagania nawet najbardziej wymagających klientów.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie dodatki wybrać do mieszkania w stylu wiejskim?

W przypadku tkanin najlepiej sprawdzą się lniane zasłony, poduszki z naturalnego materiału, ręcznie tkany dywanik, a na stole obrusy i serwetki zrobione na szydełku. Nie stawiamy tutaj na wielkość dodatków, gdyż styl ten kojarzyć ma się ze skromnością. Ciekawym pomysłem może być także zamieszczenie na meblach pamiątek po przodkach, np. zdjęć, figurek, ceramicznej zastawy lub ikon.

Jakie kolory pasują do mieszkania w stylu wiejskim?

Kolory powinny być bardzo jasne, stonowane. Postawmy na biel, beż, szarość i brąz. Atutem jest fakt, iż taka kolorystyka powiększa optycznie przestrzeń.

Jakie meble będą najlepsze do mieszkania w wiejskiej aranżacji?

Meble prosto ze sklepu z antykami – najlepiej rozejrzeć się np. po piwnicy, czy nie mamy jakiś starych, zalegających elementów wyposażenia. Te naznaczone duchem czasu świetnie oddadzą styl wiejskiej melancholii.

Czym charakteryzuje się aranżacja mieszkania w stylu wiejskim?

Styl wiejski kojarzy nam się z rodzinnymi stronami, spokojem oraz melancholią. Towarzyszył dawnym dworkom oraz chatom na wsiach. Zapoczątkowany został w Stanach Zjednoczonych i charakteryzował się przede wszystkim drewnianym wykończeniem, czyli materiałami pozyskiwanymi z naturalnego surowca.