Image Alt

STYL WABI SABI – NIEOCZYWISTE PIĘKNO

łazienka wabi sabi, drewniana obudowa wanny, lamele

Główne założenia stylu

Koncepcja odnajdywania piękna w nieoczywistych formach i meblach nabiera głębszego znaczenia w tym wnętrzarskim stylu. Wabi sabi jest zupełnie niepowtarzalną estetyką aranżacyjną, nieposiadającą odzwierciedleń w innych trendach. Pozwala na zanurzenie się w klimacie Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli Japonii.

Stylistyka ta jest nie tylko sposobem aranżacji mieszkania, ale też sposobem na życie, czyli rodzajem ideologii, za którą można podążyć. Znaczeniowo zwrot wabi sabi tłumaczy się w następujący sposób, wabi to autentyczność (często w bardzo prostej i niewyrafinowanej formie) oraz sabi – piękno, jako ucieleśnienie estetyki dostrzegalnej w różnych przedmiotach, nawet tych, na których czas zostawił już swoje piętno. Słowo wabi po japońsku definiowane jest jako ascetyzm i wyrzeczenie się luksusu na rzecz bardzo skromnego i minimalistycznego życia. W pierwotnym ujęciu tematu wabi sabi oznaczało pewną hierarchię wartości, którą w życiu można się kierować, potem ewoluowało na inne obszary, by stać się także trendem aranżacyjnym.

Wszystkie elementy aranżacyjne wnętrza urządzonego w stylu wabi sabi powinny być wykonane z jak najmniej przetworzonych materiałów, z dość skromnie dobranymi dekoracjami. Koncepcja ta współgra z ideą nawiązania do przyrody nie tylko odnośnie surowców naturalnych, ale i zestawu odcieni gamy barw.

białe ściany, brązowa sofa

Jakie meble pasują do stylu wabi sabi?

Nieodzowne są meble z naturalnych surowców jako klucz trendu. Warto, aby wszystkie elementy wyposażenia były drewniane i z naturalnie widocznymi znakami użytkowania. Powinny być surowe, bez dodatkowego pomalowania farbą lub bogactwa zdobień i ornamentów w postaci rzeźbień. Według tego stylu nie musimy komponować ze sobą tylko i wyłącznie tych samych gatunków drewna, można zastosować również różnorodność kolorystyczną. Nieszablonowość trendu polega też na rezygnacji z mebli oferowanych w salonach wnętrzarskich, które są produkowane na masową skalę i zastąpienie ich rzeczami typu vintage. Tworzy to osobliwą, lecz intrygującą całość. Z założenia nie jest to wyposażenie, które ma w jakikolwiek sposób świadczyć o stanie posiadania właścicieli ani epatować egzaltowanym bogactwem czy snobizmem.

Ascetyczne płytki wykonane z cementu oraz dekoracje z kamienia naturalnego świetnie sprawdzą się w kuchni. Styl wabi sabi cechuje upodobanie do asymetrii oraz wszelkiego typu nieregularnych kształtów, ale nie takich w futurystycznym ujęciu. Alternatywą, która może okazać się watrą uwagi opcją, są wiklinowe meble lub lampy.  

Ceniąc minimalizm, kierujemy się zasadą „mniej znaczy więcej”, czyli unikamy nadmiaru rzeczy, aby wyeksponować wszystkie te, które już posiadamy. Aranżując wnętrze, nie trzymamy się symetrii w topograficznym rozmieszczeniu mebli, kierujemy się wygodą i komfortem, jaki mają zapewniać poszczególne elementy.

betonowa ściana, lamele, drewniana podłoga

Kolorystyka

Bazujemy na kilku wariantach kolorystycznych, począwszy od bieli i różnych tonów szarości poprzez intensywną, głęboko nasyconą butelkową zieleń i odcienie niebieskiego aż po wszelakie odcienie brązowego. Energetyzujących barw nie ma w koncepcji kolorystycznej dla wnętrz w stylu wabi sabi. Unika się wszelkich odcieni czerwieni oraz fioletowego.

Dekoracje i dodatki

Kluczowe jest nadanie mieszkaniu nieco „postarzonego” wyglądu. Kierujemy się zasadą, że w pomieszczeniu ma znajdować się minimalna liczba ozdób i dodatków w postaci pojedynczych akcentów. Jako atut traktuje się już nieco „wyeksploatowany efekt”. Jedynym dodatkiem, który może zapełniać mieszkanie jest roślinność doniczkowa. Dobrym rozwiązaniem są makramy oraz ceramika wykonana własnoręcznie lub innego typu wzornictwo. Ciekawą formą dekoracji są ceramiczne naczynia tworzone z kawałków potłuczonego szkła, a odłamki są pokrywane inną barwą (to technika kintsukuroi).

Cechy stylu wabi sabi

Reasumując, styl wabi sabi przejawia się w następujących aspektach:

  • surowy, nieco wyeksploatowany styl ścian oraz mebli,
  • biel, szarość oraz ciemna zieleń jako podstawowa paleta barw,
  • naturalne surowce (drewno, kamień),
  • naturalne tekstylia (len, bawełna oraz wełna),
  • oszczędne stosowanie dodatków,
  • płytki z betonu,
  • rośliny doniczkowe jako dominujący element dekoracji mieszkania,
  • nurt zero waste jako jedna z koncepcji stylu.
drewniana podłoga, betonowa ściana

WSPÓŁPRACA Z NAMI TO INWESTYCJA W KOMFORT

To tylko kilka zalet, które są efektem wyboru stylu wabi sabi dla Twojego mieszkania! Zespół NARYSUJEMY zainspiruje Cię ciekawymi trendami zgodnymi z obecną modą. Dzięki nam stworzysz nietuzinkowe, wyrażające jak najlepiej Ciebie wnętrza! Skontaktuj się z nami, aby spełnić aranżacyjne marzenia!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jaki jest styl wabi sabi?

Minimalizm, prostota formy i asymetrie to kluczowe cechy stylu wabi sabi. Ściany są celowo postarzane, aby nadać wnętrzu wyeksploatowany wygląd. Ważne są naturalne materiały oraz tekstylia. To niszowy styl dla koneserów ascetycznej surowości, który jest daleki od gustowania w modnych meblach, dodatkach oraz kolorystyce tkanin.

Jakie meble do aranżacji w stylu wabi sabi

Meble z nutą surowości, niemalowane i o naturalnym kolorycie zestawiamy ze sobą na zasadzie połączenia różnych gatunków i kolorów dla uzyskania niepowtarzalności i przytulności mieszkania. Dobrą alternatywą są wiklinowe, plecione meble, np. fotele lub krzesła. Warto też, aby nie były rozmieszczone symetrycznie, nie dążymy bowiem do perfekcji w rozmieszczeniu topograficznym w pomieszczeniu, pozwalamy sobie na twórczą swobodę w tej kwestii.

Jakie kolory dominują w wabi sabi?

Dość skromna paleta barw, mianowicie: biel, szarość oraz szmaragdowa zieleń. Unika się energetyzujących kolorów, zwłaszcza czerwonego i fioletowego, tak aby mieszkanie napawało pewną dozą surowości. Ściany są zwykle barwy białej lub szarej (gdy ozdabiamy je płytkami z betonu lub kamienia).

Jakie dobrać dodatki do aranżacji w stylu wabi sabi?

Dekoracje są stosowane z maksymalnym umiarem, im jest ich mniej, tym korzystniej, bo takie właśnie są założenia tego stylu. Skupiamy się na rękodziele (makramy), ceramice codziennego użytku oraz roślinach, które można stosować jako element ozdabiający mieszkanie bez większych limitów.