Image Alt

Styl skandynawski i jego odmiany

szara ściana, biała sofa

Dlaczego jest u nas tak popularny?

Styl skandynawski jest dzisiaj niezwykle modny. Wiele osób wybiera projekt wnętrza zgodny z tym nurtem, kierując się jego prostotą i estetyką. Innych urzeka podpatrzony u znajomych efekt końcowy. Mieszkania urządzane w tym stylu cieszą tak dużą popularnością, ponieważ nasz klimat jest bliski temu, panującemu w krajach skandynawskich, ze względu na podobną ilość światła oraz słonecznych dni, a co za tym idzie sprawdza się w praktyce również u nas. Jego elegancja i prostota są na tyle atrakcyjne, że powstało wiele jego odmian.

lamele, białe szafki kuchenne

Cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego

Styl skandynawski wiąże się z naturalnością i filozofią życia. Jest także minimalistyczny i znajduje zastosowanie na każdym metrażu. Jego główne cechy to:

  • naturalne materiały – takie jak drewno i kamień. W przypadku zasłon czy narzut, bawełna i len. Zastosowanie znajdują też materiały biodegradowalne;
  • prosta forma mebli – odznaczająca się brakiem zdobień i minimalizmem. Zaprojektowane w sposób jednocześnie wygodny i praktyczny;
  • jasna kolorystyka – taka jak biel, beże i szarości, a także różne odsłony drewna. Barwy te, z osoba lub odpowiednio połączone, zapewniają poczucie spokoju i harmonii;
  • jak najlepsze wykorzystanie naturalnego światła – uzyskuje się stosując jasne, cienkie rolety lub firanki;
  • tylko przemyślane dodatki – gwarantujące brak efektu zagracenia. Te z kolei, które wybierzemy wpasują się w konkretny charakter wnętrza i je dopełnią.

W ten sposób wyłania się obraz stylu skandynawskiego jako uniwersalnego, sprawdzającego się niemal w każdym mieszkaniu i gwarantującego komfort pozwalający na wypoczynek, a także funkcjonalność kiedy przyjmujemy gości, pracujemy bądź oddajemy się rozrywce wraz z najbliższymi.

beżowa sofa, okrągły stolik kawowy

Rodzaje stylu skandynawskiego

Odsłona stylu skandynawskiego, która wiedzie prym, charakteryzuje się połączeniem drewna z bielą lub czernią, ewentualnie z odcieniami szarości. W ostatnim czasie stosuje się także niekrzykliwe akcenty złota, które jeszcze bardziej podnoszą poziom poczucia elegancji. Właśnie dzięki tego typu oryginalnym elementom modyfikującym klasyczny skandynawski nurt, rozwinęły się takie jego rodzaje jak:

  • Gustawiański, w którym zamiast minimalistycznych, prostych mebli, stawiamy na te z zeszłej epoki, pamiętając o tym, żeby nie były zbyt toporne i masywne. Odpowiednio dobrane meble o klasycznej formie, prezentują się dobrze na tle jasnych kolorów ścian i pasują do drewnianych parkietów. Ich niejednolita faktura w ciekawy sposób współgra z resztą pomieszczenia. Szczególnie, gdy pokusimy się o kilka uwspółcześnionych gustawiańskich dodatków, takich jak zegar, żyrandol czy też lustro.
  • Folk, w którym wprowadzamy do wnętrza własnoręcznie wykonane dodatki w rozsądnej ilości. Ich kolorystyka może być dowolna i w ciekawy sposób ożywia przestrzeń. Możemy włączyć do projektu wnętrza plecione serwetki, obrusy czy też dywaniki, wykonane z drewna świeczniki i lampiony, a gdzieniegdzie ozdobne figurki.
  • New nordic, będący delikatnym rozwinięciem głównego nurtu, w którym stosujemy różnobarwne dekoracje ścienne. W przypadku kolorystyki ścian, podłóg i mebli stawiamy tylko na jasne kolory, mogąc jednocześnie pozwolić sobie na czarne akcenty.
  • Dark nordic najbardziej odchodzi od pierwotnych założeń stylu skandynawskiego. Modyfikacja polega na wprowadzeniu do jasnego wnętrza mocnego akcentu w postaci ciemnego koloru, przykładowo w postaci jednej ze ścian w kolorze głębokiej zieleni czy też granatu. Wybrany kolor jest dobierany z niekrzykliwej, lecz głębokiej i ciemnej palety. Elementy wyposażenia, takie jak regał, pufa lub sofa również dobierane są często wedle odmiennej kolorystyki. Należy jednak pamiętać, że mają to być, co prawda większe, ale nadal wyłącznie akcenty, a wnętrze powinno być zdominowane przez biele, beże i szarości.
  • ScandiChic charakteryzuje się wprowadzeniem elementów złota, miedzi, mosiądzu, tak w odsłonie matowej, jak i błyszczącej. W takim projekcie wnętrza występuje sporo koloru żółtego oraz matowego różu i błękitu. Znajdziemy tu też więcej elementów czerni.
szare szafki kuchenne

Uniwersalność ze szczyptą własnej inwencji

Styl skandynawski wyznacza bardzo popularny trend w podejściu do urządzania wnętrz. Jego rozmaite rodzaje możemy dostosowywać zgodnie z własnymi potrzebami. Kierując się wytycznymi, możemy stworzyć swoje gniazdko na wzór północnych terenów Europy.

Zdarza się, że mamy określoną wizję, jednak czasami potrzebujemy porady. W NARYSUJEMY służymy pomocą i nie tylko. Posiadamy w ofercie usługę trójwymiarowej wizualizacji wnętrza, dzięki której możecie sprawdzić, jak wyglądałoby wasze mieszkanie wedle określonego projektu. Zapraszamy do kontaktu!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Dlaczego styl skandynawski jest w Polsce tak popularny?

Pod względem światła naturalnego i ilości słonecznych dni, Polska jest zbliżona klimatycznie do terenów skandynawskich, przez co styl królujący na terenach północnej Europy sprawdza się u nas znakomicie.

Jakie są główne cechy stylu skandynawskiego?

Styl skandynawski cechuje jasna kolorystyka z akcentami czerni, a czasami też złota, drewniana lub kamienna podłoga, praktyczne i nowoczesne meble. Ważny jest minimalizm i mała ilość dodatków.

Jakie są najpopularniejsze odmiany stylu skandynawskiego?

Główne trendy, wprowadzające istotne modyfikacje do stylu skandynawskiego, to: nurt gustawiański, folkowy, newnordic, darknordic oraz scandichic.