Image Alt

Styl scandi w pokoju dziecięcym

klient z projektantem wnętrz w mieszkaniu

Kilka słów na początek

Stylistyka skandynawska jest jedną z najpopularniejszych w naszym kraju, plasując się również pośród najbardziej uniwersalnych rozwiązań wnętrzarskich. Pasuje niemalże do każdego pomieszczenia w mieszkaniu. Niesamowite wrażenie sprawi wykorzystanie tej niezwykle wszechstronnej konwencji między innymi w pokoju dziecięcym!

pokój dziecięcy w stylu skandynawskim

Czym charakteryzuje się taki pokój?

Pamiętać należy, iż dzieci szybko dorastają, a gusta ich są niezwykle zmienne, potrafią odmienić się raptem z tygodnia na tydzień. Dlatego też warto zadbać o uniwersalny wystrój pokoi dla nich przeznaczonych, aby jak najbardziej ułatwić sobie wprowadzanie modyfikacji do tego typu przestrzeni w nie tak dalekiej przyszłości. Wszechstronność stylu skandynawskiego zapewni, że nie będzie to stanowiło żadnego problemu.

Kolejnymi wyznacznikami nurtu są minimalizm oraz estetyczna prostota. Zaprojektowanie otwartej przestrzeni oraz eliminacja zbędnych dodatków spowodują powstanie wnętrza bardzo komfortowego, a przede wszystkim bezpiecznego. Obie właściwości są niezwykle istotne, a wręcz niezbędne przy projektowaniu pokoi dla naszych podopiecznych.

Trend scandi jest bardzo praktyczną stylistyką wnętrzarską, wyróżniającą się wysokim standardem użytkowości. Posiada również jednak niewątpliwe walory estetyczne. Pomieszczenia takie są przestronne oraz jasne, wpływają pozytywnie na koncentrację dziecka, dzięki czemu będzie się ono cieszyło dobrym samopoczuciem zarówno podczas zabawy, jak i nauki.

mebel w konwencji scandi

Meble

Meble wykonane z drewna to jedne z podstawowych elementów wnętrz w nurcie skandynawskim. Inne materiały, jakie mogą być wykorzystywane w dobieranych modelach to między innymi:

 • bawełna,
 • metal,
 • szkło,
 • len.

Jeśli chodzi o kolorystykę wyposażenia, to w głównej mierze należy trzymać się palety charakterystycznej dla stylu:

 • beże,
 • biel,
 • naturalne barwy drewna (np. dąb czy sosna),
 • odcienie szarości.

W zależności od wieku naszego dziecka, meble przyjmować będą różne formy oraz właściwości.

Meble:Wskazówki:
Łóżko
 • Warto wybierać modele z wysokimi wezgłowiami oraz pojemnikami na pościel, aby zapewnić wielofunkcyjność i wysoki komfort użytkowania.
 • W przypadku większych pomieszczeń wstawić można dodatkową sofę, która przyda się dziecku w razie odwiedzin znajomych.
 • Dla najmłodszych świetnie nada się łóżko służące również jako kojec do bezpiecznej zabawy. Nie zaszkodzi wybór modelu na kółkach, aby móc ustawić mebel tam, gdzie będzie można mieć malucha na oku.
 • Rodzeństwa doskonale skorzystają na modelach piętrowych, najlepiej wyposażonych w pojemne szuflady na zabawki i pościel. Bardzo dobrze zagospodarują wnętrze, zwiększając wolną przestrzeń.
 • Jeśli zdecydujemy się na model z wysoko umiejscowionym stelażem na materac to z powodzeniem ustawić możemy pod nim małe biureczko dla naszej pociechy. W ten sposób urządzić możemy również kącik zabaw.
Biurko
 • Powinno gwarantować komfort tak przy nauce, jak i potencjalnej rozrywce przed komputerem.
 • Należy wybierać modele jak najbardziej solidne, zważywszy na to, iż dzieci potrafią eksploatować meble dosyć intensywnie.
 • Warto, aby modele wyposażone były w szufladki na drobiazgi czy nawet szafki, aby umożliwić naszym pociechom wygodne przechowywanie najróżniejszych skarbów i pamiątek.
 • Najlepiej sprawdzą się połączenia bieli i naturalnych barw drewna. Do biurka dołączyć można również mobilny kontener.
 • Fotel tudzież krzesło sparowane z biurkiem powinny być jak najbardziej ergonomiczne.
Wyposażenie do przechowywania
 • Należy wybierać modele solidne oraz pojemne.
 • Komody oraz szafy o prostej estetyce, w której dziecko będzie mogło trzymać przybory szkolne i zabawki.
 • Warto wyposażyć wnętrze w regał na książki, jeśli pozwala nam na to metraż.
 • Zaskakująco praktycznymi rozwiązaniami są pufy z pojemnikami na ubrania czy drobne rzeczy, służąc również jako siedziska lub nawet podręczne stoliki.
 • Kolejnym tego typu wielofunkcyjnym, przestrzennie ekonomicznym rozwiązaniem są lampy podłogowe zespolone z modułami skrzynkowymi, pełniącymi rolę zamykanych szafek.
rodzice bawiący się z dzieckiem

Dodatki

Wnętrza w stylu skandynawskim nie wymagają dużej ilości dodatków, a prawidłowość ta jest podwójnie widoczna w pokojach dziecięcych. To nasze pociechy głównie zadbają o ten etap wystroju, wypełniając pomieszczenie elementami zgodnymi z ich indywidualnymi upodobaniami, takimi jak ścienne plakaty czy poustawiane w różnych miejscach zabawki.

Z naszej strony najlepiej ograniczyć się do rozwiązań praktycznych, wpływających na wygodę użytkowania i zwiększających wrażenie przytulności pokoju. Narzuta na łóżko o nieco kontrastującym odcieniu oraz miękki, ciepły dywan w zupełności wystarczą.

Oświetlenie

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów wnętrz w stylu skandynawskim. Pomimo, iż odpowiednio dobrane lampy służyć mogą jako dekoracje i dodatki, to przede wszystkim są one jednak źródłem światła. Pokoje w tej stylistyce powinny być jasne oraz optycznie przestronne. Barwa światła powinna być neutralna bądź nieco ciepła, unikać za to należy światła zimnego (np. niektórych wariantów ledowych).

Nie można zapomnieć o dużych oknach, wydajnie rozprowadzających po pokoju naturalne światło słoneczne, które będzie miało na dziecko zbawienny wpływ podczas nauki oraz zabawy w pomieszczeniu. Warto zrezygnować z zasłon oraz firan, jednakże takie zabiegi zawsze należy konsultować z naszym podopiecznym. Zwłaszcza nastolatek może preferować prywatność płynącą z możliwości zasłonięcia okien.

Funkcjonalne rozwiązania w każdym pomieszczeniu

NARYSUJEMY serdecznie zaprasza Państwa do współpracy, oferując najwyższej jakości pomoc w zaprojektowaniu i wizualizacji wymarzonego mieszkania. Z chęcią pomożemy również w wyborze wyposażenia i zaoferujemy profesjonalne doradztwo w kwestiach doboru materiałów, ergonomii i nie tylko. Polecamy naszą usługę fotorealistycznej wizualizacji wnętrz, dzięki której będą Państwo mogli dokładnie obejrzeć i wybrać aranżację skrupulatnie dopasowaną do Państwa preferencji spośród wielu wariantów. Działamy na terenie Warszawy oraz okolic, a także zdalnie na terenie całej Polski.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Czym charakteryzuje się pokój dziecięcy w stylu skandynawskim?

Przede wszystkim komfortem i bezpieczeństwem użytkowania, tak bardzo ważnymi dla naszych pociech. Są to pomieszczenia jasne, optycznie przestronne oraz doskonale oświetlone, co pozytywnie wpłynie na samopoczucie dziecka zarówno podczas zabawy, jak i nauki. Aranżacje scandi są również niezwykle praktyczne i uniwersalne, pozwalając naszym dzieciom dostosować ich prywatną przestrzeń do swoich indywidualnych preferencji.

Jak dobierać dodatki do takiego wnętrza?

Dodatki stanowić będą najmniej intensywny element planowania pokoju w nurcie skandynawskim, zwłaszcza w przypadku pokoju dziecięcego. W głównej mierze przestrzeń zagospodarują nasi podopieczni, przyozdabiając wnętrze różnego rodzaju plakatami, zabawkami bądź pamiątkami z podróży. W naszej gestii będzie jedynie dobór praktycznych, funkcjonalnych dodatków w niewielkiej ilości. Dywan i narzuta na łóżko spokojnie wystarczą.