STYL RUSTYKALNY W WYSTROJU WNĘTRZ

beżowa sofa

CO TO JEST STYL RUSTYKALNY?

Styl rustykalny, z korzeniami w wiejskim życiu i naturze, to podejście do wystroju wnętrz, które wciąż cieszy się popularnością. Nazwa „rustykalny” pochodzi od angielskiego słowa „rustic,”. Ten styl wnętrzarski charakteryzuje się przede wszystkim wykorzystaniem naturalnych materiałów, prostymi aranżacjami oraz przytulną atmosferą. Inspiracją są tu tradycje wiejskie i wiejskie chatki, a także dworki z przełomu XIX i XX wieku. Styl rustykalny podkreśla naturalność, co sprawia, że wnętrza stają się oazą spokoju i harmonii. Jest to idealna opcja dla tych, którzy tęsknią za kontaktem z naturą i chcą stworzyć wnętrze, które wyglądem przypomina o wiejskich korzeniach.

drewniany sufit i meble

POWRÓT DO NATURY I TRADYCJI

Pokój w stylu rustykalnym przywołuje uczucie ciepła i przytulności. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą odciąć się od miejskiego zgiełku i ponownie nawiązać kontakt z naturą. Jednym z kluczowych elementów stylu rustykalnego są naturalne materiały. Drewno odgrywa tu główną rolę, szczególnie to o surowym wyglądzie, z widocznymi słojami i sękami. Drewniana podłoga doskonale pasuje do tego stylu, tworząc przytulne i ciepłe wnętrze.

Wnętrza rustykalne kochają także kolory ziemi, takie jak odcienie brązów, zielenie i czerwienie. Jednak biel i beż to również popularne wybory, które dodają przestrzeni lekkości. Unikajmy zdecydowanych, jaskrawych kolorów, ponieważ celem jest zachowanie harmonii z naturą. Niemniej jednak możemy dodać odrobinę życia i koloru za pomocą dekoracji, takich jak ludowe wzory, tkaniny, obrazy czy kwiaty.

DREWNIANE MEBLE I ICH UROK

Meble stanowią kluczowy element wystroju wnętrz w stylu rustykalnym. Głównym wyborem są tu meble drewniane, proste, surowe i masywne. Idealnie wpasowują się one w wiejski charakter tego stylu. Tradycyjne witryny, komody, a także masywne łóżka i szafy są mile widziane. Co ciekawe, stare, solidne meble z przeszłości stanowią idealne uzupełnienie wnętrza w stylu rustykalnym, dlatego, jeśli posiadamy rodzinne dziedzictwo w postaci drewnianych mebli, to idealny moment, by przywrócić je do życia.

Nie trzeba od razu inwestować w drogie meble. Pracując z drewnianymi meblami, które już posiadamy, możemy samodzielnie nadać im rustykalny charakter. Wystarczy trochę wysiłku i kreatywności, a efekty mogą być zachwycające. Producenci mebli często postarzają swoje produkty, używając technik takich jak przecieranie, niedomalowanie czy sztuczne zacieki i spękania. Wykorzystajmy te techniki, aby nadać swoim meblom rustykalnego uroku.

drewniana, biała podłoga

DODATKI, DEKORACJE I SZTUKA LUDOWA

Dekoracje i dodatki odgrywają kluczową rolę w stylu rustykalnym. Sztuka ludowa, rękodzieło, zabytki i pamiątki to elementy, które nadają wnętrzu duszę i charakter. Wykorzystanie tkanin w stylu ludowym, koronkowych serwetek, ceramiki oraz metalowych elementów, takich jak żelazo czy miedź, to doskonałe uzupełnienie drewnianych mebli. Nawet surowa cegła czy kamień, choć bardziej kojarzą się ze stylem industrialnym, mogą być idealnym elementem wystroju rustykalnego, szczególnie jeśli są pomalowane na biało.

Lustra w drewnianych ramach, wiklinowe kosze, ręcznie wykonane koronkowe serwety i firany, a także lniane obrusy to tylko niektóre z dodatków, które sprawią, że wnętrze nabierze charakteru. Kominek w obudowie z cegły lub kamienia oraz piec kaflowy to elementy, które doskonale pasują do tego stylu. Rośliny doniczkowe i cięte kwiaty dodają wnętrzu życia i naturalnego uroku. Kwiaty polne w wazonach i zioła w glinianych garnkach to proste, ale efektowne dodatki. Ręcznie malowane, ceramiczne filiżanki lub imbryk do herbaty w ludowe wzory, nadadzą wnętrzu oryginalności i charakteru.

GŁÓWNE CECHY STYLU RUSTYKALNEGO

Styl rustykalny to wyjątkowy i urokliwy sposób aranżacji wnętrz, który kładzie nacisk na naturalność i tradycję. Jego główne cechy obejmują:

  • naturalne materiały, takie jak drewno i kamień,
  • prostą aranżację,
  • kolory ziemi,
  • elementy ludowe,
  • dekoracje związane z naturą.

Proste formy mebli i minimalne zdobnictwo podkreślają autentyczność tego stylu. Ciepłe barwy, takie jak zielenie, brązy i odcienie ziemi, nadają wnętrzom rustykalnego uroku. Dodatkowo, elementy rękodzieła, takie jak ceramika, tkane tekstylia i ręcznie wykonane ozdoby, dodają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru i osobowości.

koce na kanapie

STWORZYMY DLA CIEBIE WNĘTRZA MARZEŃ

Urządzenie mieszkania w stylu rustykalnym to powrót do natury i prostoty. Projektowanie wnętrz z tej stylistyce pozwala stworzyć przytulną i ciepłą atmosferę. Nasz doświadczony projektant wnętrz to ekspert w aranżacji rustykalnych przestrzeni. Dzięki naszemu wsparciu będziesz mógł cieszyć się wnętrzem w harmonii z naturą, wykorzystując naturalne materiały i ciepłe kolory. W NARYSUJEMY zaprojektujemy dla Ciebie rustykalną przestrzeń, tworząc unikalną aranżację. Skorzystaj z naszych usług, aby urządzić wymarzone mieszkanie w stylu rustykalnym! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym charakteryzuje się styl rustykalny we wnętrzach?

Styl rustykalny we wnętrzach cechuje się wykorzystaniem naturalnych materiałów, prostymi aranżacjami i przytulną atmosferą, nawiązując do wiejskich inspiracji. 

Jakie materiały są kluczowe we wnętrzach rustykalnych?

Kluczowe materiały to drewno, ceramika, metal, surowa cegła oraz naturalne tkaniny, takie jak len czy bawełna.

Jakie kolory dominują w aranżacjach rustykalnych?

W aranżacjach rustykalnych dominują ciepłe i neutralne kolory, takie jak biel, beż, zielenie i różne odcienie brązów.