Styl rokoko w nowoczesnych wnętrzach

białe kanapy ze złotymi dodatkami

Kiedy powstał styl rokoko?

Styl rokoko występuje przede wszystkim w architekturze wnętrz, literaturze oraz malarstwie. Nurt ten zapoczątkował we Francji za czasów rządów Filipa Orleańskiego tj. 1715–1723 rok. Rokoko pojawiło się także w Bawarii, Austrii, Saksonii i w Polsce. Wyżej wymieniony styl uznawany jest za ostatnią fazę baroku, choć patrząc na jego cechy charakterystyczne, jest nurtem przeciwstawnym do barokowego przepychu.

Nazwa rokoko pochodzi od francuskiego słowa rocaille, oznaczającego ornament przypominający brzeg muszli albo grzywę morskiej fali. Wnętrza miały niezobowiązujący, lekki charakter, a jednocześnie motyw przewodni.

czarna łazienka z kryształowym żyrandolem

Cechy charakterystyczne dla rokoko

W przeciwieństwie do barokowej przesady, w nurcie rokoko występuje wyrafinowanie, kameralność i zmysłowość. Ściany malowano w odcieniach pastelowych bądź stosowano tapety z motywem kwiatowym. Mimo ozdobności, zwracano uwagę na zachowanie harmonii, ale bez przesadnej symetrii. We wnętrzach występowały dekoracje o nieregularnych kształtach, wyrabiane najczęściej w tynku, a sztukaterie były malowane lub złocone.

Poniżej przedstawiamy podstawowe cechy stylu rokoko:

 • odcienie bieli i pasteli,
 • kwiatowe wzory,
 • pomieszczenia tematyczne,
 • zasada płynnej linii,
 • dekoracje o nieregularnych kształtach,
 • połączenie estetyki z funkcjonalnością.

Rokoko to zupełnie nowe podejście w porównaniu z barokową techniką i tematyką. Styl rokoko rozpoczął erę pomieszczeń z konkretnym przeznaczeniem – romantyczne toaletki, buduary, gabinety i saloniki muzyczne.

Meble w nurcie rokoko

Ten styl wprowadził lekką formę w meblarstwie, w której elementy łączyły się w spójną całość. Sofy, krzesła lub fotele często były pikowane kwiecistym materiałem, aby nadać im jeszcze większą lekkość i rozjaśnić ciemne drewno. Hitem w czasach rokoko był fornir. Wykorzystywano do niego najczęściej szlachetne drewno, takie jak palisander, mahoń czy heban. Pojawiał się na ścianach, dekoracjach i meblach. Popularne w tej stylizacji były serwantki, czyli oszklone z trzech stron szafki przeznaczona na bibeloty i pamiątki. Romantyczne toaletki, sekretarzyki, a także stoliki z rzeźbionymi dekoracjami były charakterystyczne dla rokoko.

rzeźby, romantyczne toaletki

Dekoracje

Rokoko można szybko i modnie zaaranżować w swoich wnętrzach, a jednocześnie nie przesadzać ze zmianami. Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów możliwych do wykorzystania dekoracji:

 • klosze lamp,
 • ramki na zdjęcia,
 • sztukateria,
 • tekstylia, np. ciężkie i bogato zdobione zasłony, poduszki,
 • lekkie meble.

Dekoracje w stylizacji rokoko są lekkie i finezyjne, brak w nich przepychu, ale za to mnóstwo elegancji i stylu. Doskonale zaprezentują się w połączeniu z egzotycznymi motywami, delikatną porcelaną i romantycznymi wzorami.

Rokoko – klasycznie czy nowocześnie?

Rokoko kojarzone jest ze stylem, który królował w latach 1720 – 1790. Jego ślady można odkryć również we współcześnie zaaranżowanych wnętrzach. Klasyczne rokoko skupia się na następujących aspektach:

 • meble wykonane ze szlachetnego drewna, zdobione rzeźbieniami i dekoracyjnie uformowanymi nóżkami,
 • wzornictwo przedstawiające motywy roślinne oraz orientalne, np. chińskie i japońskie,
 • w kolorystyce króluje biel i pastele, a złoto występuje jedynie w roli dekoracyjnych akcentów.

Poniżej przedstawiamy kilka tricków, z których możesz skorzystać, aby wprowadzić rokoko w nowoczesnym wydaniu:

 • dekoracje utrzymane w kolorze starego złota, np. ramki na zdjęcia, nogi od sofy lub klosze lamp,
 • dekoracyjne panele na ścianę,
 • pastele w najróżniejszych odcieniach – od kominkowej żółci, po cukierkowy róż. Taką kolorystykę można połączyć z wzorami w stylu retro,
 • grube zasłony, a nawet firany z lżejszych materiałów można ciekawie zmarszczyć i podpiąć klipsem o dekoracyjnej formie.
duże łóżko bogato zdobione

Połączenie klasycznej elegancji i nowoczesności

Odkryj połączenie nowoczesności i rokoko z NARYSUJEMY! Nasz doświadczony projektant wnętrz stworzy dla Ciebie wnętrze, które łączy nowoczesne wygody z urokiem epoki rokoko. Twoje mieszkanie będzie pełne luksusu i elegancji, jednocześnie zachowując funkcjonalność. Dzięki naszemu projektowaniu wnętrz w stylu nowoczesnym rokoko, stworzysz unikalną przestrzeń, która odzwierciedli Twój gust i charakter. Ciesz się wyjątkowym wnętrzem dzięki NARYSUJEMY! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co to jest styl rokoko?

Nazwa pochodzi od francuskiego słowa rocaille, oznaczającego asymetryczny ornament przypominający brzeg muszli lub grzywę morskiej fali. Wnętrza miały widoczny motyw przewodni, lekki charakter i funkcjonalność.  

Jakie cechy wyróżniały styl rokoko?

Cechy tego nurtu to przede wszystkim dekoracje o nieregularnych kształtach, odcienie bieli i pasteli, kwiatowe wzory i połączenie estetyki z funkcjonalnością. 

Jakie dekoracje w stylu rokoko?

Podstawowe dekoracje to ciężkie i bogato zdobione zasłony, sztukateria, klosze lamp oraz ramki na zdjęcia. Jeśli chodzi o meble, to ten styl wyróżniają romantyczne toaletki, serwantki, sekretarzyki a także stoliki z rzeźbionymi nóżkami. 

Z czym można połączyć rokoko?

Co raz chętniej łączymy style historyczne z nowoczesnymi. Przykładowo można połączyć rokoko z nurtami tj.: vintage, scandi, glam a także ze stylem rustykalnym. Wnętrza na pewno będą niepowtarzalne, eleganckie i zachowamy ich prostotę oraz funkcjonalność.