STYL RETRO W MIESZKANIU

ciemne ściany, szafka retro, fotel retro

Wnętrze w stylu retro

Korzenie stylu retro sięgają lat 50.–60. Samo słowo retro (łac.) oznacza wstecz lub w przeszłości. Wystrój charakteryzuje się wielością barw, nieładem oraz próbą powrotu do tradycji – zupełne przeciwieństwo popularnego stylu minimalistycznego. Bardzo popularny niegdyś w środowiskach pop–artowych oraz awangardowych. To styl idealny dla osób, które chcą połączyć tradycję z nowoczesnością. Charakterystyczne dla niego są wzorzyste tapety, często w motywie natury, kwiatów lub abstrakcji.

czerwone szafki kuchenne

Jakie dodatki?

Popularne w nurcie retro są duże żyrandole, lampy z abażurami, drewniane komody na nóżkach oraz dywany. Wystrój można dopełnić ramkami do zdjęć na ścianach lub dużym zegarem. Ten styl lubi minimalistyczne wnętrza, ale ciężkie dodatki – dlatego jest nazywany połączeniem tradycji z nowoczesnością. Kolory, które dominują w tym wnętrzu, to:

  • żółty,
  • butelkowa zieleń,
  • czerwony,
  • ceglasty pomarańczowy,
  • wszelkie odcienie pastelowych barw.

W kwestii podłogi postawmy na drewno lub czarno–białą mozaikę oraz wzorzyste dywany. Aranżację dopełnijmy ciężkimi zasłonami z tkaniny. Sprawdzą się tutaj zarówno kolory ciemne, jak i jasne, pastelowe.

ściana w butelkowej zieleni, żółty fotel

Jak odróżnić retro od vintage?

Retro często jest mylony ze stylem vintage, który odwołuje się do lat wcześniejszych, czyli przedwojennych. Ten trend także odnosi się do nostalgii starszych czasów. Cechuje się prostotą, elegancją oraz harmonią. Aranżacja jest wykonana w jasnych, stonowanych kolorach – w przeciwieństwie do stylu retro. Bardzo pożądane są meble z tzw. drugiego obiegu, czyli odnowione antyki. W kwestii dodatków, sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju rośliny, figurki, porcelana, kryształy, płyty winylowe oraz plakaty filmowe z poprzedniej epoki.

zielona ściana, retro szafka

Daj swojemu domowi indywidualny styl

Styl retro jest radosny, pełen kolorów, nawiązujący do przeszłości lat 50. Pozwala on na ekspresję oraz wyrażenie siebie – jest ponadczasowy. Jeśli szukasz pomocy przy aranżacji wnętrz, polecamy firmę NARYSUJEMY, która dopilnuje każdego szczegółu.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie dodatki do mieszkania w stylu retro?

Bardzo charakterystyczne elementy dla stylu retro to duże żyrandole, lampy z abażurami, drewniane komody na nóżkach oraz dywany. Wystrój można dopełnić ramkami do zdjęć na ścianach lub dużym zegarem.

Czym charakteryzuje się styl retro?

To styl idealny dla osób, które chcą połączyć tradycję z nowoczesnością. Charakterystyczne dla niego są wzorzyste tapety, często w motywie natury, kwiatów lub abstrakcji.

Jakie kolory w mieszkaniu w stylu retro?

Kolory, które dominują w tym wnętrzu, to: żółty, butelkowa zieleń, czerwony, ceglasty pomarańczowy oraz wszelkie odcienie pastelowych barw.

Czym różni się styl retro od vintage?

Retro często jest mylony ze stylem vintage, który odnosi się do lat wcześniejszych, czyli przedwojennych. Ten trend także odwołuje się do nostalgii starszych czasów. Cechuje się prostotą, elegancją oraz harmonią.