Image Alt

STYL PROWANSALSKI – TĘSKNOTA ZA WSIĄ, NATURĄ I PIĘKNEM

sypialnia inspirowana stylem prowansalskim

CIEPŁO STYLU PROWANSALSKIEGO 

Pozwól sobie na chwilę zapomnieć o troskach codzienności i przenieś się w krainę jasności i ciepła. Wnętrza prowansalskie, zachwycające swoją subtelnością, nawiązują do malowniczych krajobrazów doliny lawendowej we Francji. Ich przytulność wprowadza do mieszkania magiczny klimat, który sprawia, że każda chwila staje się wyjątkowa. Pamiętajmy, jednak, że umiar jest kluczem do tego, aby nie utopić tego uroczego stylu w morzu nadmiaru, unikając kiczu i przesady. 

kuchnia inspirowana stylem prowansalskim

ŚLADAMI ARTYSTÓW I TURYSTÓW 

Historia stylu prowansalskiego jest jak opowieść pełna miłości do piękna i natury. To artyści zakochali się najpierw w Prowansji, a potem toczący się strumień turystów zaczął płynąć na południe Francji. Zachwyceni malowniczym krajobrazem i tradycyjnym stylem życia, który symbiotycznie łączy się z rytmem pór roku, postanowili przenieść jej esencję do swoich wnętrz. Tak narodził się styl prowansalski, który nie jest wierną kopią tamtejszych wystrojów, ale delikatnie idealizowaną wizją. Ta skromna elegancja zawładnęła wyobraźnią projektantów na całym świecie, a jej efekty dostrzegalne są w sklepach, gdzie meble, naczynia, tkaniny i ozdoby dekoracyjne w stylu prowansalskim są dostępne z łatwością. 

BARWY ROZŚWIETLAJĄCE PRZESTRZEŃ 

Ściany i przestrzenie wnętrz prowansalskich oplatają barwy rozświetlające umysł i serce. Kremowa biel, ciepłe beże oraz delikatne odcienie rudości tworzą bazę, na której tańczą akcenty inspirowane prowansalską naturą – spokojne pastelowe fiolety, bladożółte tony oraz stonowane, jasne zielenie.

DREWNIANE MEBLE 

Znakiem rozpoznawczym stylu prowansalskiego są drewniane meble, które opowiadają historię wieków i tradycji. Rzemieślnicy tworzą je starannie, korzystając z ponadczasowych technik, co jednak ma swoją cenę. Meble te wykonane z naturalnego drewna w jego naturalnym kolorze, często lekko wybielane, rzadziej pokryte farbą o żywszym odcieniu. Ich proste formy zdobione są delikatnymi rzeźbieniami, frezowanymi detalami, nadającymi im wyjątkowy charakter.

jadalnia inspirowana stylem prowansalskim

NATURALNE AKCENTY I DEKORACJE 

Wnętrza prowansalskie kochają praktyczne ozdoby wytwarzane z naturalnych materiałów. To przede wszystkim praktyczne elementy stają się dekoracją: gliniane i ceramiczne naczynia, szkło zdobione wytrawionymi wzorami, kosze pełne owoców, haftowane tkaniny, koronkowe obrusy i metalowe latarenki.

MOTYWY ROŚLINNE 

Kwiaty i rośliny to dusza stylu prowansalskiego. Motywy roślinne, takie jak lawenda, gałązki oliwne i winorośl, przenoszą wnętrza w świat natury. Szlaczki i drobne ornamenty przedstawiające te rośliny dodają uroku i harmonii. 

STYL PROWANSALSKI WE WNĘTRZACH 

Styl prowansalski jest jak balsam dla duszy o każdej porze roku. W chłodniejszych miesiącach przywraca ciepło i komfort, a wiosną i latem wnosi świeżość i radość. Naturalne materiały, kamień, postarzane drewno oraz ceramika to podstawa, którą wzbogacają przeszklone witryny czy podbarwiony tynk na ścianach. Podłogi wykonane z drewna lub betonu i kamienia dopełniają ten urok. Dodatki takie jak wzorzyste poduszki, plecione dywaniki, doniczki z suszonymi ziołami czy ozdobne karafki tworzą atmosferę bliskości natury. 

wolnostojąca biała wanna

PROWANSALSKA OAZA 

Styl prowansalski jest odzwierciedleniem spokoju i harmonii. To miejsce dla tych, którzy pragną zanurzyć się w naturalnej urodzie i powolnym tempie życia. Styl prowansalski znakomicie wpisuje się w przestronne domy jednorodzinne, ale i mniejsze mieszkania mogą cieszyć się jego urokami. Dla tych, którzy pragną być blisko natury, styl prowansalski stanie się źródłem nieustającej inspiracji. Wnętrza prowansalskie przynoszą spokój, tworząc harmonię między człowiekiem a otaczającym go światem. 

PROWANSJA W TWOIM DOMU 

Wprowadź styl prowansalski do swojego wnętrza. Projektując mieszkanie w tym stylu, otworzysz drzwi do światła, ciepła i spokoju. Doświadczony projektant wnętrz z NARYSUJEMY pomoże Ci w aranżacji. Zyskasz dostęp do wyjątkowych mebli, kolorów i detali, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Daj się ponieść romantyzmowi południowej Francji i stwórz wnętrze pełne harmonii. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.  
 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie są główne zalety wykorzystania stylu prowansalskiego w aranżacji wnętrz?

Głównymi zaletami wykorzystania stylu prowansalskiego w aranżacji wnętrz są stworzenie przytulnej i spokojnej atmosfery, bliskość natury dzięki naturalnym materiałom i roślinnym motywom oraz unikalny urok mebli i ozdób, które wprowadzają subtelność i elegancję do każdego pomieszczenia.

Jakie są główne cechy charakteryzujące wnętrza w stylu prowansalskim?

Wnętrza prowansalskie wyróżniają się jasnymi kolorami, takimi jak kremowa biel, ciepłe beże oraz subtelne odcienie rudości. Drewniane meble o tradycyjnych formach są charakterystycznym elementem, a także obecność naturalnych materiałów i praktycznych ozdób, takich jak ceramika, gliniane naczynia czy tkaniny.

Skąd pochodzi inspiracja do stylu prowansalskiego?

Inspiracja do stylu prowansalskiego pochodzi z Prowansji we Francji, gdzie artyści i turyści zakochali się w pięknych krajobrazach i tradycyjnym stylu życia. To stamtąd wzięła się idea przeniesienia esencji tej krainy do wnętrz poprzez meble, dekoracje i kolory.

Jakie elementy wystroju i ozdób są charakterystyczne dla wnętrz prowansalskich?

Wnętrza prowansalskie cechują się praktycznymi ozdobami wykonanymi z naturalnych materiałów, takimi jak gliniane naczynia, ceramika i szkło z wytrawionymi wzorami. Co więcej, motywy nawiązujące do świata roślinności, takie jak lawenda, gałązki oliwne i winorośl, są często widoczne w detalach i dekoracjach.