Site stats

STYL PEŁEN PRZEPYCHU

aranżacja glamour

GLAMOUR W MAŁYM SKRÓCIE

Fascynacja bogactwem i luksus – tak w skrócie można opisać styl glamour, którego początki sięgają lat 30. XX wieku. Nurt ten powstał w odpowiedzi na panujący wówczas minimalizm i przywrócił świetność baroku, zachowując jego charakterystyczny przepych, a zarazem wprowadził wiele świeżości i nowoczesności do wnętrz. Za sprawą luksusowych mebli, miękkich tkanin i wszechobecnych kolorów glamour szybko odnalazł swoich wielbicieli, nawet wśród gwiazd Hollywood, dzięki którym uzyskał ogromną popularność i mimo upływu lat, wciąż cieszy się uznaniem. Szczególne miejsce zajął w sercach kobiet przez zawartą w sobie dużą dozę zmysłowości i lekkości oraz kryjącą się niedopowiedzianą obietnicę, podkreśloną zdecydowanymi kolorami i błyszczącymi powierzchniami.  

fioletowa kanapa

KONTRASTY I KOLORY

Glamour, mimo inspiracji barokiem, nie korzysta z całej palety kolorów, tylko ograniczył się do kilku szlachetnych barw, które pełnią różne funkcje w aranżacjach. 

Role kolorów we wnętrzach glamour:

Elegancja: Rozświetlenie: Wzbogacenie: 
biel, 
czerń, 
granat, 
beż, 
szarość. 
złoto,
srebro. 
purpura, 
bordo, 
fiolet, 
róż,
intensywny turkus, 
butelkowa zieleń. 

Kolory w omawianej stylistyce muszą kojarzyć się z luksusem i być wyraziste. Pastelowe barwy nie mają więc tutaj racji bytu. Pomimo że najpopularniejsze są wnętrza w odcieniach fioletu oraz różu, to ciemne aranżacje glamour sprawdzają się doskonale. Jako jeden z niewielu styli, nurt rodem z baroku uwielbia mroczne kolory, szczególnie jeżeli zostają połączone ze złotymi oraz srebrnymi dodatkami, które dodadzą pomieszczeniu blasku i swoistego charakteru. Glamour to również idealne miejsce dla odważnych pomysłów, którym może być, chociażby zaprojektowanie całego mieszkania opartego wyłącznie na czerni i bieli. 

OKAZAŁE MEBLE

Najistotniejsze we wnętrzach w stylu glamour są meble – odpowiednio dobrane wyposażenie mieszkania dodaje mu wyrafinowania i subtelności. Najlepiej sprawdzą się kanapy, sofy i fotele o obłych, delikatnych kształtach, ale wielkich gabarytach. W stylu inspirowanym barokiem swoje miejsce odnajdą zarówno antyki z tamtej epoki lub imitacje, jak i nowoczesne sprzęty. Charakterystycznym wyposażeniem aranżacji glamour jest kobieca, zdobiona toaletka w sypialni, konsola, która zastąpi miejsce tradycyjnej komody, szklany barek z oryginalnymi uchwytami lub złota ława na kawę. 

ozdobne żyrandole

NIEFUNKCJONALNE DODATKI

Aranżacje wzorowane na baroku lubią niefunkcjonalne dodatki – ich jednym zadaniem jest dodanie mieszkaniu charakteru i blasku. Największą popularnością wśród ozdób cieszy się obszerny, szklany i finezyjnie zdobiony żyrandol, który umieszcza się nad dużym stołem w jadalni, aby każdy mógł zachwycić się jego pięknem. Obowiązkowo musimy pamiętać o lustrach – we wnętrzach w stylu glamour ich miejsce jest w każdym pomieszczeniu. Zwierciadła z artystycznie zdobionymi ramami, często w kolorze złota, powinny znaleźć się nie tylko tradycyjnie w łazience, ale również w kuchni czy jadalni.  

W tych pełnych przepychu wnętrzach nie można zapomnieć o stworzeniu ciepłej, domowej atmosfery, którą możemy uzyskać, decydując się na kominek. Efekt dopełnią miękkie poduszki i ciepły, lniany koc na kanapie oraz jasny dywan na podłodze. Warto pamiętać również o świeżych, ciętych kwiatach w szklanych wazonach z finezyjnymi ozdobami i żywych roślinach w ceramicznych doniczkach.   

GLAMOUR BEZ KICZU

We wnętrzach pełnych intensywnych kolorów oraz błyszczących ozdób łatwo uzyskać efekt przeciwny od zamierzonego. Aby nasze mieszkanie, zamiast planowanego gustownego szyku, nie zyskało miana przesadnego i kiczowatego, należy zachować umiar zarówno w barwach, jak i dodatkach. Jeżeli decydujmy się na ściany w żywych, głębokich kolorach, nie możemy przytłoczyć wnętrza masywnymi meblami czy wzorzystymi obrazami. Klasyczne wyposażenie w stonowanej pigmentacji oraz lustra i żyrandole pozwolą zrównoważyć intensywność ścian oraz nadadzą pomieszczeniu lekkości. Pamiętaj również, aby wybrać maksymalnie dwa lub trzy kolory przewodnie, na których oparta będzie budowa całej aranżacji. Wyraziste, bogato zdobione sprzęty warto skomponować ze spokojnymi tapetami czy farbami o jednolitej strukturze oraz ograniczyć ilość dodatków do minimum. 

meble o błyszczących frontach

BŁYSK I POŁYSK 

Styl glamour uwielbia lśnić, więc matowym powierzchniom mówimy zdecydowane NIE! Materiały wykończeniowe, na które się zdecydujemy, powinny pozwolić na swobodną grę świateł. Wysoki połysk frontów mebli, kafelek podłogowych czy kanap jest nieodzownym elementem wnętrz rodem z baroku. 

Nowoczesna odsłona baroku zachwyca w każdym pomieszczeniu, ponieważ nieodłącznie kojarzy się z modą i luksusem. Decydując się na wnętrza glamour, należy pamiętać, że styl ten nie należy do najłatwiejszych. Nierozważnie dobrane meble czy dodatki mogą przytłoczyć aranżację i zamiast efektownego wystroju uzyskamy kiczowato wyglądające mieszkanie. Decydując się więc na stylistykę glamour, warto zasięgnąć pomocy profesjonalnych projektantów z załogi NARYSUJEMY. Korzystając ze swojemu doświadczenia i pasji, stworzą olśniewające wnętrza ukazujące charakter domowników, a dzięki fotorealistycznym wizualizacjom możliwe jest zapoznanie się z powstałą koncepcją w całej okazałości.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co to jest styl glamour?

Styl glamour powstał w latach 30. XX wieku i przełamał wszechobecny minimalizm panujący w ówczesnych wnętrzach. Charakteryzuje go przepych, luksus i błyszczące dodatki. Dominują tutaj mocne, wyraziste barwy, takie jak purpura, róż, granat, a nawet czerń.

Czy nowoczesne meble odnajdą się w stylu glamour?

W nurcie inspirowanym barokiem wyposażenie wnętrz nie musi opierać się tylko na sprzętach z tamtej epoki. Możemy zdecydować się na nowoczesne meble w stonowanych barwach i podkreślić luksus złotymi dodatkami czy mocnymi, szlachetnymi kolorami ścian, jak chociażby purpurą. Styl glamour lubi różne połączenia i eksperymenty.

Jak stworzyć wnętrze w stylu glamour?

Tworzenie aranżacji w mieszkaniu nie należy do najłatwiejszych zadań, szczególnie gdy marzymy o pomieszczeniach inspirowanych barokiem. Wystrój pełen przepychu, luksusu, a zarazem lekkości bardzo łatwo przytłoczyć nierozsądnie dobranymi dodatkami, dlatego należy dokładnie przemyśleć każdy detal. Zachowanie balansu między wyrazistymi i stonowanymi elementami wnętrz jest kluczem do sukcesu.