Image Alt

STYL MINIMALISTYCZNY – PROSTOTA WYSTROJU WNĘTRZ

minimalistyczny salon

PORZĄDEK I WYRAFINOWANIE

Styl minimalistyczny, w ostatnim czasie coraz bardziej zyskujący na popularności, charakteryzuje się wszechobecną prostotą i porządkiem. Momentami może wywołać wrażenie wręcz sterylnego, ze względu na skąpość zdobień oraz brak dużej ilości elementów wystroju. Każdy z mebli ma praktyczne zastosowanie oraz cechuje się wysoką jakością. Minimalizm świetnie sprawdzi się przy nowoczesnych wnętrzach, które są pełne geometrycznych kształtów.

ELEGANCJA PROSTOTY

Podczas dekorowania minimalistycznego wnętrza, najważniejszą zasadą, jaką powinieneś się kierować, jest unikanie zbędnych zdobień oraz elementów, które nie będą praktyczne. Aforyzm „mniej znaczy więcej”, sformułowany przez modernistycznego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe, świetnie definiuje to, na czym powinieneś się skupić podczas ozdabiania minimalistycznej przestrzeni. Nadmiar dekoracji zabierających miejsce zdecydowanie nie jest wskazany. Podczas wybierania mebli, powinieneś skupić się na jakości, a nie na ilości. Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli na lepsze zagospodarowanie miejsca, będzie zamówienie mebli na wymiar. Duża liczba szaf oraz szafek zapewni możliwość schowania wszystkich rzeczy i zachowania porządku.

jasna kuchnia

STONOWANE BARWY

Prostota w minimalistycznych wnętrzach przekłada się również na kolorystykę. Świetnym wyborem kolorów do ścian będzie biały, jasnoszary lub beżowy. By przełamać jednolitość oraz monotonię, możesz pokryć jedną ze ścian tapetą. Dobrym rozwiązaniem zamiast położenia tapety może być użycie cegły lub drewnianych desek. Podczas wyboru mebli i dodatków, skup się na tych o stonowanych barwach w różnych odcieniach bieli, czerni, beżu, szarości lub brązu. Jeśli chcesz ożywić nadmiernie jednolity wystrój, możesz wybrać jeden żywy kolor. Barwny mebel, kilka dodatków lub obraz świetnie wpasują się w minimalistyczną aranżację.

OSZCZĘDNOŚĆ W DETALACH

Dobierając dodatki do minimalistycznego wystroju, warto, żeby dokładnie je przemyśleć oraz kierować się prostotą ich kształtów. Nie powinny być zbyt wymyślne, ponieważ to meble przykuwają największą uwagę w tego typu aranżacji. Wzorzyste tekstylia, na przykład poduszki, będą ciekawym przełamaniem surowego wnętrza. Dodadzą ciepła i przytulności pomieszczeniu. Ciekawą dekoracją jest również duża biblioteczka z książkami. Plakaty, zdjęcia lub minimalistyczne obrazy są świetnym wyborem na udekorowanie jednolitych ścian. 

PRZYTULNOŚĆ W SUROWOŚCI

 
Przed rozpoczęciem urządzania minimalistycznej przestrzeni, warto poznać również wady, jakie wiążą się z takim stylem. Główną cechą takiego wystroju jest surowość. Dla wielu osób to duża wada, ze względu na to, że domowe zacisze kojarzy się często z ciepłem. Jeśli jednak odpowiednio dobierzemy kolory i dodatki, z łatwością unikniemy tego problemu. Kolejnym minusem jest podatność na zabrudzenia. Ze względu na jasny kolor ścian i mebli, konieczne będzie odpowiednie dbanie o nie. Białe ściany mogą wymagać częstego odmalowywania, by zachować pożądany, czysty wygląd.

MINIMALISTYCZNY SALON

Kierując się minimalizmem podczas dekoracji salonu, tak jak w przypadku innych pomieszczeń, warto, skupić się na meblach. Drewniane umeblowanie przełamie monotonię oraz doda trochę ciepła. Kupując kanapę, stolik kawowy czy regał na książki, warto skupić się na wyborze tych o kanciastych, geometrycznych i prostych kształtach oraz naturalnych barwach.

łóżko w sypialni

UKOJENIE W SYPIALNI

Dzięki swojemu stonowaniu minimalistyczna sypialnia powinna ułatwić wyciszenie oraz dbanie o porządek. Na utrzymanie czystości pozytywnie również wpłynie mała liczba mebli i dekoracji. Niezależnie od stylu, w jakim dekorujemy sypialnię, najważniejszą jej częścią jest zawsze łóżko. Powinno być obszerne i mieć prostą ramę bez rzeźbień i zdobień. Czarna, szara lub beżowa pościel będzie dobrze komponować się z wystrojem pomieszczenia, za to taka o pastelowych kolorach przełamie monotonię. Można wybrać pościel i poduszki o różnych odcieniach tej samej barwy, by urozmaicić całokształt.

CZYSTA I FUNKCJONALNA KUCHNIA

Kuchnia w stylu minimalistycznym cechuje się w głównej mierze prostotą frontów szafek. Powinny być jednokolorowe, najlepiej bez żadnych zdobień. Często stosowanym rozwiązaniem jest brak uchwytów, dzięki czemu usunięte są zbędne elementy dekoracyjne. W takim wypadku zamontowany zostaje system szafek tip-on, który składa się z odbojnika i adaptera. Mechanizm montowany jest na brzegu szafki, przy jej froncie. By ją otworzyć, wystarczy na nią lekko nacisnąć.

ELEGANCKA ŁAZIENKA

Kuchnia w stylu minimalistycznym cechuje się w głównej mierze prostotą frontów szafek. Powinny być jednokolorowe, najlepiej bez żadnych zdobień. Często stosowanym rozwiązaniem jest brak uchwytów, dzięki czemu usunięte są zbędne elementy dekoracyjne. W takim wypadku zamontowany zostaje system szafek tip-on, który składa się z odbojnika i adaptera. Mechanizm montowany jest na brzegu szafki, przy jej froncie. By ją otworzyć, wystarczy na nią lekko nacisnąć.

HARMONIA MINIMALIZMU

Wydobądź piękno prostoty w swoim wnętrzu dzięki stylowi minimalistycznemu. Projektowanie mieszkania w tym stylu to sztuka oszczędności i harmonii. Współpraca z doświadczonym projektantem wnętrz z NARYSUJEMY to klucz do udanej aranżacji. Nasz architekt wnętrz pomoże wydobyć esencję minimalistycznego piękna, tworząc przestrzeń pełną spokoju i estetyki. Zapraszamy do odkrywania potencjału projektowania i tworzenia unikatowej aranżacji wnętrz. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie są główne cechy stylu minimalistycznego w aranżacji wnętrz?

Styl minimalistyczny wyróżnia się prostotą, skromnością oraz unikaniem nadmiaru zdobień i elementów dekoracyjnych. Wszystkie meble są praktyczne i wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Dlaczego zasada „mniej znaczy więcej” jest istotna w minimalistycznym wystroju?

Zasada ta podkreśla wagę wyeliminowania zbędnych elementów, co pomaga utrzymać przestrzeń w harmonii i porządku. Minimalizm stawia na funkcjonalność i prostotę, co przekłada się na spokój w pomieszczeniu.

Jakie kolory są typowe dla minimalistycznego wnętrza?

Wnętrza minimalistyczne charakteryzują się często białymi, jasnoszarymi lub beżowymi ścianami. Ważne jest zachowanie stonowanych barw, takich jak biel, czerń, szarość czy brąz, aby utrzymać spójność i spokój w aranżacji.

W jaki sposób można przełamać monotonię w minimalistycznym wystroju?

Aby urozmaicić wystrój, można użyć tapet, cegieł lub drewnianych desek na jednej ze ścian. Wybór mebli i dodatków o stonowanych barwach pozwoli na stworzenie harmonijnej przestrzeni. Co więcej, jeden żywy kolorowy akcent, taki jak barwny mebel czy obraz, może ożywić wystrój.