STYL MINIMALISTYCZNY – MNIEJ ZNACZY LEPIEJ

salon z szarym narożnikiem

Mieszkanie w stylu minimalistycznym

Minimalizm w aranżacji wnętrz oznacza prostotę, harmonię, ergonomię i unikanie zbędnych dekoracji. Jak sprawić, by pokój nie wyglądał na pusty? Oto kilka wskazówek dotyczących minimalistycznego wnętrza.

salon w beżowych kolorach

Charakterystyka minimalistycznych wnętrz 

Minimalizm we wnętrzach to styl, który opiera się na zasadzie „mniej znaczy więcej”. Charakteryzuje się on ograniczeniem liczby elementów dekoracyjnych, wykorzystaniem jasnych kolorów i naturalnych materiałów oraz zachowaniem przestrzeni i proporcji. Celem jest stworzenie przestronnego, przytulnego i estetycznego wnętrza, które sprzyja relaksowi i skupieniu. W minimalizmie ważne jest, aby każdy element mieszkania miał swoje zadanie i był funkcjonalny. Dodatkowo trend ten jest często kojarzony z prostotą i elegancją, jednocześnie przez to, jest to wystrój, który łatwo jest dostosować do różnych stylów architektonicznych.

Minimalistyczne meble 

Meble w stylu minimalistycznym są zwykle wykonane z materiałów, takich jak drewno, metal, szkło lub skóra, i mają jasne, stonowane kolory. Cechą charakterystyczną jest ich prosta, geometryczna forma, która często jest inspirowana modernizmem. Zazwyczaj mają jednolite barwy i faktury, bez zbędnych ozdób czy detali. W minimalizmie ważne jest, aby każdy element miał swoje zadanie i był funkcjonalny. Takie wnętrza często zawierają meble z linii skandynawskiej, które charakteryzują się prostotą, elegancją i jednocześnie praktycznością. Ich główną zaletą okazuje się łatwość utrzymania w czystości przy jednoczesnym spełnianiu swojego przeznaczenia. Często są to meble typu „multi–purpose” które mogą służyć jako różnego rodzaju elementy, natomiast połączone ze sobą tworzą nowy mebel. 

biała, czysta, przestronna kuchnia

Dodatki mają znaczenie 

Dodatki w stylu minimalistycznym są skromne i funkcjonalne, a ich głównym celem jest uzupełnienie wystroju wnętrza. Często są wykonane z drewna, kamienia, ceramiki lub szkła. Kolorystyka jest stonowana, bazująca na jasnych kolorach, takich jak biel, szary, beż, błękit czy zieleń. W tego typu wnętrzach dominują prosta forma, linie i geometryczne kształty. Dodatki do tego stylu mogą mieć formę abstrakcyjnych rzeźb, prostych świeczników, minimalistycznych zegarów, czy też skromnych obrazów. W tym trendzie akcesoria pełnią również funkcję użytkową, np. wazon z gałązkami roślin czy kosz na przechowywanie dodatkowych elementów. Cechą charakterystyczną minimalistycznych dodatków jest ich prostota i brak ozdobników, jednocześnie jednak widać w nich dużą dbałość o detale i jakość wykonania. 

Urządź minimalistyczną łazienkę 

Minimalistyczna łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna i estetyczna. W takiej łazience powinny znaleźć się niezbędne elementy wyposażenia, takie jak: 

  • Umywalka – powinna być prosta i elegancka, bez zbędnych ozdób. Może być wykonana z naturalnych materiałów, takich jak ceramika, kamień czy szkło. 
  • Toaleta – skromna, o jasnych kolorach. 
  • Prysznic lub wanna – prostokątne lub okrągłe. Wanna powinna być wykonana z ceramiki lub kamienia. 
  • Szafki i półki – skromne, wykonane z naturalnych materiałów, drewna albo metalu. 
  • Oświetlenie – skoncentrowane na kilku kluczowych punktach, umywalce bądź wannie.  

Dodatkowo minimalistyczna łazienka powinna być utrzymana w jasnej kolorystyce, wykorzystując przede wszystkim biel, szarości czy beże. W takiej łazience ważne jest również zachowanie czystości i porządku, tak aby wnętrze było przestronne i jasne. 

Dla kogo jest styl minimalistyczny? 

Jest to styl przeznaczony dla osób, które cenią sobie przestrzeń i swobodę. Minimalizm pozwala na stworzenie przytulnego i estetycznego wnętrza, które sprzyja relaksowi i skupieniu. Osoby, które lubią minimalizm we wnętrzach, często cenią sobie estetykę i harmonię, a także wygodę i przemyślane wykorzystanie miejsca. Jest on również dobrym rozwiązaniem, jeśli lubisz jasne wnętrza, bez zbędnych ozdób i elementów dekoracyjnych. Styl minimalistyczny może być także dobrym wyborem dla tych, którzy lubią zmieniać aranżację swojego mieszkania, ponieważ minimalizm pozwala na łatwe dostosowanie i zmianę wystroju wnętrza. 

funkcjonalna łazienka z prostokątną wanną

Odkryj potencjał swojego domu razem z nami

Jak zauważyłeś, styl minimalistyczny to przede wszystkim przestronność i praktyczność. Takie aranżacje posiadać będą wiele kluczowych i znaczących zalet. Jeśli tylko potrzebujesz pomocy w skomponowaniu idealnego wnętrza, projektanci z NARYSUJEMY zaprojektują i stworzą dla Ciebie projekt dopasowany do potrzeb i upodobań. Zapraszamy do współpracy. Pozwól nam stworzyć Twoje wymarzone wnętrze!   

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie są cechy charakterystyczne stylu minimalistycznego?

Są to przede wszystkim stonowane, jasne barwy. Panuje tutaj dużą przestrzeń i swoboda. Meble minimalistyczne przede wszystkim mają pełnić swoją funkcję i być elementem dekoracyjnym mieszkania. Celem tego stylu jest stworzenie mieszkania, które sprzyja skupieniu i relaksowi.

Jakie meble występują w stylu minimalistycznym?

Meble w stylu minimalistycznym są zwykle wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, metal, szkło lub skóra, i mają jasne, stonowane kolory. Zdecyduj się więc na proste i jasne wzory, bez zbędnych elementów, które nie zaburza harmonijnej przestrzeni. Doskonałym wyborem będą meble skandynawskie.

Jakimi dodatkami uzupełnić minimalistyczne wnętrze?

Doskonale sprawdzą się rośliny w jasnych doniczkach, stonowane ramki czy półki. Dobrze, gdy element dekoracyjny spełnia również inną funkcję, np. przechowywania czy magazynowania produktów, które rzadziej używamy.