STYL KOLONIALNY – WNĘTRZA Z AKCENTEM EGZOTYCZNYM

jasny salon z elementami drewna

NUTA EGZOTYKI I PODRÓŻNICZEGO SZLAKU

Styl kolonialny to połączenie klasycznego wnętrza z nutą egzotyki. Skupia się na zastosowaniu motywu roślinnego i podróżniczego w pomieszczeniach. Co jeszcze wyróżnia ten trend spośród innych?

biały wypoczynek, drewniane dodatki

Historia stylu kolonialnego 

Styl kolonialny rozwijał się głównie w koloniach brytyjskich w XIX wieku. W tym czasie poddani królowej Wiktorii stanowili prawie jedną czwartą ludności świata. Słońce nigdy nie zachodziło nad Imperium Brytyjskim, które obejmowało Australię, Kanadę, Indie i ogromne obszary Afryki. Aby kontrolować tak rozległe tereny, Brytyjczycy musieli zamieszkać w każdym, odległym zakątku świata. Potrzeba wyposażenia domów w Indiach i Afryce zmuszała ich do korzystania z dostępnych materiałów i umiejętności lokalnych rzemieślników. Następnie narodził się styl kolonialny, łączący elementy stylu wiktoriańskiego z kulturą afrykańską, indyjską i innymi. 

Cechy charakterystyczne stylu kolonialnego

Styl kolonialny w aranżacji wnętrz oznacza odwoływanie się do architektury i dekoracji z epoki, która przejawiała się w różnych częściach świata pod panowaniem mocarstw europejskich. Charakteryzuje się on prostotą, naturalnymi materiałami i ciemniejszymi kolorami. Meble i akcesoria zwykle odzwierciedlają tradycyjne style z terenów, wspomnianych wyżej. Ważne jest, aby nie doprowadzić do przesadnego przedstawiania motywów kolonialnych i tym samym, uniknąć wykorzystywania i uprzedmiotawiania kultur. Wieki później idea stylu kolonialnego pozostała niezmieniona. To proporcjonalne połączenie luksusu, komfortu i egzotyki. Wskazane jest, aby wybrać wysokiej jakości, naturalne materiały i elementy dekoracyjne, które będą Ci służyć przez wiele następnych lat. 

Skup się na meblach 

Meble w stylu kolonialnym charakteryzują się przejrzystością i solidnością. Są one często wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, skóra i rattan. Kolor drewna jest często ciemny lub miodowy. Meble te mają ozdobne, rzeźbione elementy i metalowe okucia. 

Klasyczne meble kolonialne, to między innymi: 

  • kanapy i fotele z drewnianymi nogami i skórzanymi siedziskami, 
  • stoły z marmurowymi lub drewnianymi blatami, 
  • łóżka z ramami i baldachimami, 
  • szafki i komody z ozdobnymi frontami i metalowymi okuciami, 
  • rattanowe krzesła i fotele, 
  • wazony, lampiony i inne dekoracje z metalu, ceramiki lub szkła, które odzwierciedlają motywy z kolonialnych terenów. 
roślinność w drewnianej kuchni

Znaczące dodatki

Akcesoria odgrywają tu ważną rolę. Są to figurki, maski, ceramika, wazony i stare mapy, które idealnie pasują do kolonialnego wnętrza i tchną w nie powiew świeżości. Dobrze sprawdzą się zasłony i firanki, które stworzone będą z bawełny czy jedwabiu. Uwagę skupią także dywany i chodniki z wzorami z innych kultur. Doskonałym podkreśleniem tego stylu okażą się zegary i budziki, obrazy czy grafiki, na których znajdować się będą motywy kolonialne. Nie można zapomnieć o pamiątkach ze swoich ulubionych podróży, które poza elementem dekoracyjnymi, będą także doskonałym wspomnieniem i podkreśleniem Twoich zainteresowań. 

Kolonialna kuchnia 

Kuchnia w stylu kolonialnym odwołuje się do tradycyjnej architektury i dekoracji z epoki kolonialnej. Charakteryzuje się ona prostotą, naturalnymi materiałami i ciemniejszymi kolorami. Meble kuchenne w stylu kolonialnym są wykonane z drewna lub kamienia, a blaty z marmuru lub granitu. Kolor drewna jest zwykle ciemny lub miodowy, a meble często mają ozdobne, rzeźbione elementy i metalowe okucia. W kuchni w stylu kolonialnym wykorzystuje się kafle ceramiczne lub cegły, które nadają pomieszczeniu ciepły i przytulny klimat. Dekoracje kuchni w stylu kolonialnym niejednokrotnie odzwierciedlają motywy indyjskie, chińskie lub afrykańskie. Wazony, lampiony i inne akcesoria z metalu, ceramiki lub szkła mogą być używane do ozdabiania pomieszczenia.  

Czy styl kolonialny jest dla Ciebie? 

Styl kolonialny jest dla osób, które cenią sobie prostotę, naturalność i ciepły, przytulny klimat w swoim domu. Jest szczególnie odpowiedni dla fanów tradycyjnych i historycznych motywów oraz tych, którzy chcą wykorzystać w aranżacji materiały wysokiej jakości takie jak drewno i kamień. Jednocześnie ważne jest, aby pamiętać, że kopiowanie tego nurtu jest krytykowane przez wiele osób, ponieważ odzwierciedla kultury, które zostały podbite przez europejskie mocarstwa. Dlatego ważne jest, aby unikać przesadnego przedstawiania motywów kolonialnych i zachować umiar. 

osobiste pamiątki na drewniej komodzie

Styl Kolonialny w Mieszkaniu

Styl kolonialny we wnętrzach cechuje łączenie klasycznych rozwiązań z nutą egzotyczności. Doskonale łączy on w sobie materiały takie jak drewno, marmur czy skóra. Jeśli urządzanie wnętrz sprawia Ci trudność, nie zwlekaj i napisz do nas. Projektanci z NARYSUJEMY stworzą kompletny projekt mieszkania, który spełni Twoje oczekiwania. Pracujemy stacjonarnie na terenie Warszawy, natomiast współpracę zdalną podejmujemy na terenie całego kraju. Stworzymy dla Ciebie projekt w kolonialnym stylu, który pokochasz za jego naturalne i dopracowane detale.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co to styl kolonialny i czym się charakteryzuje?

Kolonialny styl aranżacji wnętrz łączy klasyczną elegancję z egzotycznymi motywami. Cechuje go wyjątkowość, różnorodność i wielokulturowość. To refleksja nad dalekimi krajami, fascynującymi podróżami i bogactwem kulturowym. Ten styl zdaje się harmonizować dwa zupełnie różne światy. Nietrudno znaleźć w nim wystawne refektarze, ozdobione ręcznie rzeźbionymi figurami zwierząt. Są to także proste i solidne materiały, jak drewno czy marmur.

Jakie dodatki do stylu kolonialnego?

Polecamy głównie osobiste pamiątki, przywiezione z wymarzonych podróży, które podkreślą styl wnętrz oraz Twój charakter. Dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju wazony, naczynia, obrazy, mapy, budziki i zegary. Nie zapomnij także o dywanach i chodnikach.