Site stats

STYL JAPANDI – CZYLI JAK URZĄDZIĆ NIEPOWTARZALNE WNĘTRZA

Wnętrze zaaranżowane w stylu Japandi

MIESZKANIE W STYLU JAPANDI

Kraj Kwitnącej Wiśni to nie tylko wykwintne jedzenie i wspaniałe krajobrazy, to również inspirujące style aranżacji wnętrz, które do dzisiaj cieszą się wielką popularnością. Z kolei, jeśli w dwóch słowach mielibyśmy opisać Skandynawię, to byłyby to słowa prostota i natura. Jeśli połączymy japońską prostotę ze skandynawskim ciepłem, możemy być pewni, że efekty będą zachwycające. Chcesz dowiedzieć się więcej o stylu Japandi? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Charakterystyka stylu Japandi

Japandi to połączenie ze sobą dwóch stylów wnętrzarskich, a mianowicie stylu japońskiego i skandynawskiego, które jak się okazuje, mają ze sobą wiele wspólnego. Łączy je przede wszystkim funkcjonalność, minimalizm, zamiłowanie do dzieł rzemieślniczych oraz dostrzeganie zalet w niedoskonałościach. W obu stylach ważną rolę odgrywa połączenie z naturą, a mianowicie wykorzystywanie we wnętrzach naturalnych materiałów takich, jak:

  • drewna,
  • bambusa,
  • lnu.

Bardzo często również dobór kolorów do wnętrz jest oparty o barwy ziemi takie jak brązy czy zielenie. Wnętrza w stylu Japandi są przytulne, wyciszające i sprzyjające relaksowi, a zarazem precyzyjne i subtelne. Myślą przewodnią stylu Japandi jest fakt, iż lepiej mieć czegoś mniej a dobrej jakości niż więcej w gorszej. Chodzi tutaj o ekologiczne podejście do świata, bowiem rzeczy stworzone z dobrej jakości materiałów starczają nam na lata, z kolei przedmioty słabe jakościowo ulegają szybkiemu zużyciu, przez co jesteśmy zmuszeni do ciągłego pozbywania się ich, z roku na rok wytwarzając większe ilości odpadów zagrażających planecie.

Łazienka w stylu Japandi

Delikatne kolory i subtelne dekoracje w stylu Japandi

Pomieszczenia w stylu Japandi opierają się na gamie jasnych barw, zazwyczaj ściany pokrywane są farbami w odcieniach bieli, beżu, szarości oraz subtelnych pasteli. Jasne kolory przełamywane są ciemniejszymi akcentami w kolorze czerni bądź granatu. Jedną z podstawowych zasad stylu Japandi jest wykorzystywanie naturalnych materiałów, na przykład drewna. W momencie, kiedy chcesz nadać swojemu wnętrzu jeszcze więcej ciepła i subtelności, koniecznie postaw na ciepły odcień drewna o nazwie Dąb Lindberg bądź Dąb Wilton Biały, posiadający bieloną powierzchnię. Elementy te mogą wzbogacić każde pomieszczenie, świetnie prezentować będzie się zarówno w sypialni, jak i w pokoju dziennym. Drewno w tych odcieniach będzie idealnym dopełnieniem w kuchni, bowiem można pokryć nim fronty szafek bądź blaty. Drewno to naturalny materiał, który swoją aurą potrafi zmienić każde pomieszczenie w wyjątkową strefę relaksu. Oprócz drewna dębowego świetnym dopełnieniem aranżacji będzie również to o ciemnych, orzechowych odcieniach, które nadadzą pomieszczeniu elegancji i spokoju.

Przytulność tkwi w detalach

Styl skandynawski na tle innych wyróżnia się niezwykłą funkcjonalnością, minimalizmem oraz przytulnością. Styl ten cieszy się dużą popularnością wśród ludzi zamieszkujących tereny dalekiej północy, wynika to z faktu, iż na tamtych obszarach często brakuje ciepła oraz naturalnego światła. Dlatego też we wnętrzach w stylu skandynawskim króluje biel, dzięki której przestrzeń ulega maksymalnemu rozjaśnieniu, warto również wzbogacić jasne wnętrze ciepłymi materiałami, jasnym drewnem oraz dodatkami nadającymi przytulności całemu pomieszczeniu. Z kolorem białym idealnie współgrają odcienie szarości, począwszy od srebrzystych i perłowych po te ciemniejsze i matowe. W stylu skandynawskim szary pojawia się nie tylko w postaci koloru ścian, bardzo często występuje w aranżacji miękkich tkanin, miękkich dywanów, pledów, obić sof oraz puszystych poduszek. Szary kolor wprowadza do pomieszczenia delikatność i spokój, który jest główną cechą charakteryzującą styl Japandi. Ilość konfiguracji faktur jest tak duża, że każde wnętrze może tętnić własnym życiem. Miękkie w dotyku i nadające przytulności materiały, zdobiące meble służące do wypoczynku, warto połączyć z naturalnym drewnem o matowej fakturze. Idealnym dopełnieniem będą również naturalne materiały występujące pod postacią plecionek oraz kamiennego terazzo czy też lastryko, które cieszy się obecnie dużą popularnością wśród projektantów.

Styl Japandi oprócz ekologicznego podejścia lubuje się w odkrywaniu zalet w niedoskonałościach. Jeśli posiadasz uszkodzone przedmioty, naznaczone zębem czasu to świetnie, bowiem możesz wykorzystać je ponownie, a przy tym zachwycać się nietuzinkowym wyglądem swojego wnętrza. Styl Japandi mów o tym, że piękno przedmiotu zależy od tego, w jaki sposób na niego spojrzysz. Dzięki nierównomiernym kształtom oraz wykorzystywaniu kolorów ziemi takich jak brązy, zielenie i biele, jeszcze bardziej możemy uwydatnić niedoskonałości, które szczególnie w ceramice nadają przedmiotom niewiarygodnego uroku. Aby wnętrze posiadało jeszcze więcej skandynawskiego klimatu, warto wzbogacić je wzorami sosny. Idealnie sprawdzi się bielona sosna, która posiada intrygującą tonację drewna oraz jasne, ciepłe wybarwienie. Tego typu dekoracje świetnie współgrają z innymi materiałami podchodzenia naturalnego na przykład z kamieniem. Idealnym wyborem w kwestii kamieni będzie biały marmur, który nada pomieszczeniu niezwykłej harmonii i spokoju, a także rozjaśni je i powiększy optycznie.

Dodatki w stylu Japandi

W roli głównej rzemiosło i dobry lifestyle

Kluczową rolę we wnętrzach Japandi odgrywa rzemiosło, które jest nieodłącznym elementem aranżacji w tym stylu, bowiem ręcznie wykonane przedmioty, ceramika czy też meble są na wagę złota. Jak już wiadomo, styl Japandi mocno związany jest z naturą, dlatego też we wnętrzach nie może zabraknąć żywych roślin. Przywiązanie Japończyków oraz Skandynawów do tych elementów wynika z wyznawanych przez nich filozofii życia. W przypadku Japończyków jest to tak zwana wabi–sabi, czyli sztuka polegająca na docenianiu i cieszeniu się z małych rzeczy, z tego, co przynosi nam los, dostrzeganiu cech pozytywnych w niedoskonałościach. Słowo wabi oznacza pokorę i nawiązuje do życia w zgodzie z naturą, z kolei słowo sabi nawiązuje do pogodzenia się z wszystkim co przemija, oraz akceptacją niedoskonałości. Pomocne w tym mogą okazać się codzienne japońskie rytuały, takie jak medytacja lub picie herbaty.

Ważne w życiu japońskiej społeczności jest również słowo lkigai tłumaczone jako istota oraz powód do życia. Z kolei Skandynawowie wyznają filozofię hygge, która uznawana jest za receptę na szczęście. Słowo hygge tłumaczone jest jako radość i bezpieczeństwo, filozofia zachęca do radości z codziennych przyjemności. Za przyjemności uznawane są otaczające nas przedmioty, naturalne materiały, blask świec czy też wytworne jedzenie. Filozofia hygge głosi, iż ważne jest nie tylko to, w jaki sposób aranżujemy nasze wnętrze i jakiego klimatu mu nadajemy, lecz również nasze zachowanie i postawa, która ma wpływ na panujący nastrój w aranżowanej przestrzeni. Styl Japandi idealnie sprawdzi się wśród osób pragnących spokoju i harmonii w swoich wnętrzach.

styl japandi, drewniane meble

DAJ NAM SZANSĘ, A TWÓJ DOM ZACHWYCI

Dzięki doradcom z NARYSUJEMY możesz spełnić swoje wizualne marzenie o wnętrzach w stylu Japandi, które wprowadzą do Twojej przestrzeni nietuzinkowy klimat Kraju Kwitnącej Wiśni i Skandynawii. Nasi projektanci dołożą wszelkich starań, aby sprostać Twoim oczekiwaniom i jak najlepiej odwzorować klimatyczne wnętrza Japandi. Odważ się na zmiany i każdego dnia przeżywaj wizualną podróż w czasie!