STYL INDUSTRIALNY JAKO KWINTESENCJA NOWOCZESNOŚCI

ciemne meble kuchenne

Główne założenia stylu

Geneza stylu industrialnego sięga lat 50. XX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych zaczął się intensywnie rozwijać i sukcesywnie zdominował opustoszałe na skutek recesji fabryki, magazyny i domy towarowe. Cechuje się on monochromatycznością, surowością i pewną dozą niezależności, stanowią go głównie otwarte przestrzenie – dlatego cieszy się coraz większą popularnością. Kiedyś preferowane były głównie przez artystów, którzy chętnie zamieszkiwali w tego typu przestrzeniach i aranżowali je w zależności od potrzeb jako mieszkanie lub pracownie artystyczne. Dzięki temu zrodziło się wiele nowych tendencji architektonicznych związanych z tym nurtem, który jest do dziś uznawany za topowy i wart uwagi. Pod koniec lat 90. zaczęła popularyzować się moda na styl industrialny w Polsce, niezależnie od metrażu wnętrza, którym dysponujemy, dzięki czemu stanowił inspirację nawet dla dość małych mieszkań.

Cechy charakterystyczne to minimalizm i asceza skoncentrowane na możliwie dużych i wysokich przestrzeniach. Styl industrialny jest często mylony z loftowym, bo wiele osób uważa je za tożsame, głównie przez pewne cechy wspólne. Kluczowe dla założeń koncepcji stylu industrialnego, duże przestrzenie nie są jednak tak naprawdę nieodzowną koniecznością, można stosować go w mniejszych mieszkaniach, ale trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji, oświetleniu i detalach będących bazą dekoracji. Standardem są także w pełni wyeksponowane instalacje rur i okablowania.

ciemne ściany w aneksie kuchennym, szafka na wino

Jakie kolory wybrać?

Paleta barw w tym nurcie aranżacji jest dość skąpa i bazuje tylko na neutralnych kolorach – różnych odcieniach czerni, szarości, beżu oraz bieli. Manifestacją tego jest najczęściej połączenie tych barw z surowymi, betonowymi ścianami i starą cegłą. Warto zadbać również o odpowiednie detale, jakimi są: szkło, różnorodne metale – zarówno te matowe, jak i z połyskiem, charakterystycznie postarzane drewno stylizowane na retro oraz typu vintage. Dotyczy to nie tylko mebli, lecz także podłóg. Idealnie sprawdzą się tam drewniane deski typu retro oraz polerowany beton, aby wizualna kompozycja tworzyła spójną całość. Styl industrialny łączy dwie ciekawe sprzeczności, mianowicie surowość i swojską przytulność, co tworzy dość niepowtarzalny klimat. Istotnym aspektem jest redukcja wszelkiej nadmiarowości, więc jeśli mamy jakieś zbędne przedmioty, które zajmują potrzebną przestrzeń, to po prostu pozbądźmy się ich.

Bazą naszych wnętrz powinny stać się metalowe regały, zachowane w ciemnej tonacji. Komody i taborety z drewna są kluczowe do uzyskania bazowych cech inspirowanych tym stylem. Aby nadać nieco przytulniejszy klimat wnętrzu, trzeba też skupić się na fakturach materiałów i wachlarzu barw, zatem warto poszukać odpowiednich sof wypoczynkowych i kanap o welurowym obiciu – sugerowany odcień to głęboko nasycona zieleń, burgund lub granatowy. Ciekawym aspektem jest fakt, że w stylu industrialnym nie stosujemy zasłon i firan. Typową ich alternatywą są żaluzje oraz rolety jednolitej barwy, które pozwolą na komfortową prywatność w domowym zaciszu.

Najważniejsze cechy stylu

Pokrótce ramowe cechy stylu industrialnego można zdefiniować poprzez następujące cechy:

  • meble o metalowych stelażach,
  • minimalistyczne oświetlenie,
  • minimalizm i asceza w dodatkach,
  • okna nieprzesłonięte ozdobami,
  • meble retro i vintage.
betonowy sufit. skórzana sofa, betonowe panele ścienne

Jakie dodatki wybrać?

Niezmiernie ważnym detalem jest oświetlenie, które może być zarówno monochromatyczne, jaki z różnorodną gamą barw. Niezależnie od typu kolorystyki, lampy powinny mieć dość surowy styl. Warto też pamiętać, że stawiamy przede wszystkim na dużą liczbę wszelkiego oświetlenia w pomieszczeniu, tak aby dominowało w nim światło i można było zachować efekt większej przestrzeni i świeżości w mieszkaniu. Aby nawiązać do fabrycznej aranżacji, zadbajmy o dekoracje ścian fotografiami oraz geometrycznymi lustrami w nietuzinkowych, metalowych ramach. Istotnym szczegółem jest to, że nie dekorujemy mieszkania roślinami (zarówno sztucznymi jak i doniczkowymi), kocami oraz poduszkami pełniącymi tylko walory ozdobne.

Czasami można zastosować odstępstwo od tej reguły i wprowadzić przytulniejszy klimat dzięki roślinom i kwiatom w wazonie. Inspirując się stylem industrialnym, należy pamiętać o konceptualnym założeniu stosowanej palety barw. Kierujemy się ideą doboru neutralnej kolorystyki z nielicznymi mocnymi akcentami w nasyconych barwach. Wybieramy wtedy czerwień i butelkową zieleń, lecz ma to być tylko subtelny dodatek do monochromatycznej całości. Cechy tego trendu w łazience również świetnie się sprawdzą, zwłaszcza, że są bardzo pragmatyczne, co przejawia się m. in. wolnostojącą wanną czy nowoczesnością kabiny prysznicowej, w której nie znajdziemy już brodzika. W każdym z poszczególnych wnętrz naszego mieszkania kierujemy się zasadą, że połączenie stali oraz drewna tworzy integralny, nieodzowny i zgrany duet. Aby zapewnić sobie estetyczny sukces i podkreślić nietuzinkowość wyrafinowanego smaku we wnętrzu, aranżując salon wybierzmy koncepcję ceglanej lub wyłożonej betonem architektonicznym pojedynczej ściany i pozostawmy okna zwieńczone tylko minimalistycznymi roletami.

murowana ściana, jasna podłoga

Profesjonalna pomoc ARCHITEKTA WNĘTRZ

Każdy z nas dąży do poczucia komfortu i szuka najlepszych inspiracji, zgodnych z najnowszymi trendami. Nasz zespół profesjonalistów i pasjonatów aranżacji wnętrz NARYSUJEMY jest o tym w pełni przekonany. Stwórzmy wspólnie koncepcję pięknego wnętrza, które będzie nas napawać zachwytem każdego dnia.

Zapraszamy do kontaktu!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Styl industrialny – jaki jest?

Surowy, minimalistyczny i monochromatyczny – to najlepiej definiuje styl industrialny. Duetem wręcz integralnym w swojej formie jest beton i drewno, czasami dodatkowo połączone też z cegłą. Ascetyczna paleta neutralnych barw subtelnie akcentowana jest czerwienią i butelkową zielenią.

Jakie meble do mieszkania typu industrialnego?

Bazujemy na meblach o metalowych ramach i stelażach wykonanych z prawdziwego drewna. Nowoczesność mieszkania podkreślają wanny wolnostojące oraz prysznic bez brodzika, co zapewnia też dużą wygodę użytkowania. Ważny akcent dekoracji to meble w stylu vintage i retro.

Jakie oświetlenie – styl industrialny?

Surowe i monochromatyczne, lecz czasami też kolorowe, ale w barwach zgodnych z nurtem i trendami. Duża liczba lamp jest zgodna z główną koncepcją stylu.

Jaka ma być paleta barw w stylu industrialnym?

Stonowane kolory, bazujące na bieli, szarości i czerni. Dobierając dodatki, stawiamy na czerwień i butelkową zieleń.