STYL INDUSTRIALNY – CHARAKTERYSTYKA I INSPIRACJE

SUROWA ELEGANCJA

Styl industrialny to jeden z najbardziej rozpoznawalnych oraz jednocześnie niezwykle modnych trendów w dziedzinie aranżacji wnętrz. Charakteryzuje się surowością, minimalizmem oraz nietuzinkowym charakterem. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu stylowi, opisując jego charakterystyczne cechy oraz najciekawsze inspiracje.

CHARAKTERYSTYKA STYLU INDUSTRIALNEGO

Jedną z najważniejszych cech charakterystycznych stylu industrialnego jest surowość, dlatego główną rolę odgrywają tutaj beton, cegła, metal i szkło. Te materiały mają nadawać wnętrzu surowy wygląd. Warto rzucić okiem na modele ścian pikowanych lub z widocznymi cegłami, które kojarzą się z przemysłem. Minimalizm to kolejna charakterystyczna cecha stylu industrialnego. Ten trend stawia na prostotę, dlatego wnętrza są często oszczędne w meblach i dodatkach. Styl industrialny wyróżniają przede wszystkim:

  • Eksponowane konstrukcje – w dużych, otwartych przestrzeniach często eksponuje się konstrukcje budynku, takie jak belki, słupy i rury. Te elementy dodają charakteru wnętrzom i podkreślają industrialny styl.
  • Wysokie sufity – wnętrza industrialne często cechują się wysokimi sufitami, co nadaje przestrzeni uczucie przestronności i swobody.
  • Surowe materiały – duże, otwarte przestrzenie wykorzystują surowe materiały, takie jak metal, beton, cegła i drewno, które pozostawia się w naturalnym stanie lub lekko przetwarza.
  • Minimalizm – styl industrialny w dużych przestrzeniach promuje minimalizm i funkcjonalność. Meble i dodatki są często proste, co pozwala zachować harmonię w przestrzeni.
  • Oświetlenie – oświetlenie odgrywa kluczową rolę w podkreśleniu charakteru dużych przestrzeni w stylu industrialnym. Wiszące lampy przemysłowe, żyrandole i żarówki o widocznych niciach są popularnymi wyborami.
skórzana sofa

KOLORY

Chociaż styl industrialny kojarzy się z surowością, to nie oznacza, że musimy ograniczać się do jednolitych, szarych kolorów. Choć nie od dziś wiadomo, że paleta barw ogranicza się najczęściej do koloru słońca, zieleni trawy czy barwy chmur, w przypadku stylu industrialnego można odnaleźć mnóstwo inspiracji. W stylu industrialnym spotkamy również takie barwy jak:

  • szarość,
  • czerń,
  • brązy,
  • wyblakłe odcienie niebieskiego.

OŚWIETLENIE

Oświetlenie w stylu industrialnym pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną. Dużym zainteresowaniem w zestawieniu z tym stylem cieszą się lampy wiszące. Zwykle w kolorze metalicznym, o surowym wyglądzie, doskonale komponują się z loftowymi pomieszczeniami. Do wnętrz w stylu industrialnym warto również dobierać żarówki dekoracyjne o ciepłej barwie światła, które nadadzą nastrojowego charakteru pomieszczeniom.

betonowa ściana

MEBLE I DODATKI

Styl industrialny wyróżnia się zamiłowaniem do oryginalnych dodatków. Często można znaleźć tu przedmioty, które pozornie nie pasują do siebie, a mimo to idealnie harmonizują się w swojej ekstrawaganckiej estetyce. Metalowe meble można urozmaicić miękkimi, wygodnymi poduchami czy pledami. Warto również postawić na klimatyczne plakaty, obrazy z motywami przemysłowymi czy stylowe zegary ścienne. Rośliny w stylu industrialnym są również ciekawym dodatkiem do aranżacji wnętrz. Można umieścić je w donicach z betonu lub ceramiki oraz postawić na kwiaty o nieco archaicznych kształtach – sukulenty, draceny czy bluszcze. Meble w stylu industrialnym często są inspirowane meblami fabrycznymi lub magazynowymi. Stalowe stoły, skrzyniowe komody i regały z metalowymi ramami to popularne wybory w tym stylu. Te meble są zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne.

drewniana podłoga w kuchni

PROFESJONALNE ARANŻACJE WNĘTRZ

Korzystając z pomocy doświadczonego projektanta wnętrz, urządzanie mieszkania w stylu industrialnym staje się znacznie łatwiejsze. Projektowanie wnętrz to kluczowy element tworzenia przytulnego i funkcjonalnego domu. Dzięki współpracy z doświadczonym projektantem z NARYSUJEMY, można uzyskać profesjonalne wsparcie oraz indywidualne rozwiązania w aranżacji wnętrz. Projektowanie w stylu industrialnym pozwala cieszyć się minimalistyczną elegancją, naturalnymi materiałami oraz harmonijnym mieszaniem kolorów. Nasze projekty realizujemy na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie są charakterystyczne cechy stylu industrialnego?

Charakterystyczne dla stylu industrialnego są surowe materiały, odkryte instalacje, metalowe akcenty i przemysłowe meble. 

Jakie materiały są często używane w stylu industrialnym?

W stylu industrialnym często wykorzystuje się metal, beton, drewno i szkło.