Image Alt

Styl ekologiczny — to proste i efektowne

białe ściany w sypialni

Równowaga i harmonia we wnętrzu

Coraz częściej publicznie porusza się temat związany ze zrównoważonym rozwojem i troską o środowisko naturalne. Nikomu nie jest już obce pojęcie ekologii, jednak mało kto wie, że można się nią kierować również podczas aranżacji wnętrz. Styl ekologiczny to sposób na dołożenie swojej cegiełki w poprawę jakości środowiska i stworzenie mieszkania pełnego równowagi i harmonii. Dowiedz się, jak to zrobić.

betonowa ściana, wnętrza eco

Dla kogo styl ekologiczny?

Styl ekologiczny bardzo mocno wiąże się z ideą dbania o środowisko, którą każdy dobrze zna. Jego istotnymi elementami są dążenie do zachowania równowagi oraz czerpanie z bogactwa natury, przy jednoczesnym dbaniu o planetę. Podobne efekty można osiągnąć, kierując się stylem rustykalnym lub skandynawskim, w których balans pomiędzy naturą i człowiekiem stanowi bardzo ważny element. Zwrot w kierunku przyrody można zauważyć na wielu płaszczyznach życia. Nic więc dziwnego, że od lat zadomowił się on również w świecie wnętrzarstwa. Styl ekologiczny jest ponadczasowy i z pewnością będzie zjednywał sobie w przyszłości jeszcze więcej zwolenników. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które uwielbiają rękodzieło, tworzenie nowych i kreatywnych przedmiotów z nieoczywistych elementów. Mimo to, dom urządzony w stylu ekologicznym to często miejsce pełne nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które ułatwiają funkcjonowanie i oszczędzanie. Pasuje on zarówno do przestronnych domów oraz małych mieszkań dzięki jasnej palecie barw, która optycznie powiększy przestrzeń. Co najbardziej istotne, eko dom to także udana inwestycja na lata, ponieważ materiały naturalne, to nie tylko wspaniale wyglądające wnętrza, ale również inwestycja na wiele lat.

Must – have ekologicznego stylu

W stylu ekologicznym istotny jest dobór odpowiedniego materiału pochodzenia naturalnego, np. drewna czy bambusu. Tworzywa sztuczne, mimo że często mogą wydawać się perfekcyjnym rozwiązaniem, są o wiele bardziej destrukcyjne dla środowiska naturalnego. W mieszkaniu stworzonym w myśl stylu ekologicznego, nie powinno być miejsca dla plastiku. Ważnymi składowymi eko mieszkania jest natomiast motyw roślinny, który może na stałe zagościć w każdym pomieszczeniu. Zielone rośliny potrafią odmienić wnętrze i nadać mu przytulności oraz lekkości. Na dodatek pomagają wprowadzić równowagę do wnętrza, a przebywającym w nim ludziom, dają poczucie ciągłego obcowania z przyrodą. Kolejnymi, ale nie mniej ważnymi elementami, składającymi się na styl ekologiczny są:

 • Energooszczędność
 • Segregacja śmieci
 • Racjonalne zużycie wody

Każde z tych punktów można osiągnąć dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, jakie oferuje nam współczesna technologia. Energooszczędność jest możliwa do uzyskania dzięki oświetleniu, które opierać się będzie o lampy LED. W racjonalnym zużyciu wody pomogą nam perlatory, czyli urządzenia, które montuje się przy bateriach łazienkowych i kuchennych. Mają za zadanie spieniać wodę, co sprawia, że znacznie mniej potrzebujemy jej podczas codziennych czynności. Rozwiązaniami, które dobrze wpisują się w styl ekologiczny, jest wykorzystanie światła dziennego w jak największym stopniu oraz dekoracje, których motyw przewodni będzie wiązał się z przyrodą i naturą.

wiklinowe dodatki, drewniane meble

Styl ekologiczny, a kolory

Dbając o wystrój wnętrza w stylu ekologicznym warto postawić na klasyczną biel, którą można wykorzystać zarówno na ścianach naszych pomieszczeń, jak i na podłogach lub nawet framugach okien. Wiąże się to z jak najlepszym wykorzystaniem światła dziennego, ponieważ jasne barwy najbardziej rozświetlają wnętrza i odbijają światło. Z pewnością będzie to korzystne zarówno dla natury, jak i dla nas, ponieważ duża ilość światła słonecznego pomoże nam obniżyć rachunki za prąd. Jasna paleta barw zdecydowanie króluje w dekoracji wnętrza w stylu ekologicznym, jednak śmiało możemy używać naturalnych materiałów, które w połączeniu z bielą stworzą wspaniałą kombinację. Drewno, cegła, glina, kamień to faktury i kolory, które ożywią nasze mieszkanie. Nie bójmy się użyć zielonego, ponieważ jest on nierozerwalnie złączony z przyrodą i naturą. Podobnie sytuacja wygląda przy szarościach, jasnych błękitach lub piaskowych odcieniach. Znacznie bardziej ostrożnym należy być podczas wykorzystywania dynamicznych barw, takich jak żółcie i czerwienie, które mogą zaburzyć ekologiczny wystrój domu.

Styl ekologiczny, czyli to co najlepsze z natury

Chcąc kierować się przy aranżacji wnętrza zasadami zrównoważonego rozwoju, powinniśmy postawić na naturalne materiały, wśród których prym wiedzie drewno. Wybierając dostawcę tego surowca warto mieć na uwadze, by jego pozyskiwanie nie wiązało się ze szkodą dla środowiska. O wytrzymałość drewnianej podłogi zadba olejowanie, woskowanie albo farba ekologiczna, która z powodzeniem zastąpi lakierowanie. Warto zastanowić się również nad drewnem z recyklingu, jeśli los naszej planety szczególnie leży nam na sercu. Kreatywnym rozwiązaniem jest użycie drewna nie tylko do podłóg, ale również na ścianach. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w sypialni. Dobierając meble oraz dodatki do naszych pomieszczeń, warto mieć na uwadze materiały, z których zostały wykonane. Najbardziej odpowiednimi będą:

 • Wiklina
 • Bambus
 • Rattan
 • Drewno
 • Ceramika
 • Szkło
 • Kamień
 • Cegła
 • Marmur
drewniana szafka w łazience, drewniane meble

Styl ekologiczny – zrób to sam!

Samodzielnie wykonane meble i dodatki to nie tylko sposób na wyrażenie siebie, ale również droga do tego, by nasze mieszkanie stało się wyjątkowe i niepowtarzalne. Przedmioty wykonane metodą hand-made to również znacznie bardziej ekologiczne rozwiązanie. Idealnym sposobem na odświeżenie wystroju wnętrza jest odnawianie mebli oraz elementów dekoracyjnych, które są już stare lub bardzo zniszczone. Pomalowanie staromodnej szafy może sprawić, że będzie wyglądała jak nowa z korzyścią dla środowiska i portfela. Przydatne przy ekologicznym ozdabianiu wnętrza mogą okazać się również techniki kolażu, decoupage oraz patchwork. Zaskakującym rozwiązaniem jest wykorzystanie pozornie niepotrzebnych materiałów, np. palet, które po przerobieniu mogą świetnie sprawdzić się jako elementy mebli. Jeśli tworzenie nie jest naszą mocną stroną, warto zaopatrzyć się w dekoracje w małych, rodzinnych firmach i postawić na rzemiosło oraz regionalizm.

Stwórz harmonijne przestrzenie razem z nami

Jeśli kochasz kreatywną aranżację wnętrz to w NARYSUJEMY znajdziesz specjalistów, którzy podzielają Twoją pasję. Nieważne czy zdecydujesz się na styl ekologiczny, czy twoje serce podbiją inne rozwiązania, pomożemy ci stworzyć przestrzeń, która będzie tylko twoja. Nieważne czy mieszkasz w Warszawie czy okolicach – pomożemy Ci odnaleźć twój indywidualny styl.