Image Alt

STYL EKLEKTYCZNY – ODWAGA I HARMONIA TWÓRCZEGO BAŁAGANU

salon w stylu eklektycznym

BAŁAGAN ESTETYCZNY

Gdy nasze oczy spoczną na eklektycznym wnętrzu, pierwsze wrażenie może być zaskakujące. Może nam się wydawać, że estetyczny bałagan wdziera się do naszych przestrzeni życiowych. Jednak ten chaos jest nie tyle chaosem, ile raczej harmonijną mieszanką różnych stylów, zgrabnie splecionych w spójną całość. Styl eklektyczny, w swej istocie, opiera się na odważnym łączeniu elementów pochodzących z odmiennych kierunków artystycznych. Wszystkie trendy i nurty artystyczne są tu wzięte pod uwagę. A co je spaja? Wolność tworzenia kontrastów i niezależność w łączeniu pozornie niepasujących elementów. Ale jak stworzyć to niekonwencjonalne, a jednak spójne wnętrze w stylu eklektycznym? 

W WIRZE EKLEKTYZMU

Styl eklektyczny nieustannie wydaje się unikać jednoznacznej definicji. Jest wiele sposobów na opisanie tego fenomenu. W podstawowym ujęciu to kreatywne połączenie elementów pochodzących z różnych stylów, tworzących niekonwencjonalne i niepowtarzalne kompozycje. To możliwość umieszczenia zabytkowych mebli w ultranowoczesnym wnętrzu, a także wprowadzenie nowoczesnych akcentów do aranżacji w stylu retro. Eklektyzm zachęca nas do eksploracji na pchlim targu, a także na straganach nowoczesnych sklepów budowlanych, czy na targach prezentujących nowości w dziedzinie wzornictwa. 

jadalnia

KREATYWNOŚĆ W PRAKTYCE

Styl eklektyczny nie tylko zezwala na wybuch kreatywności, ale wręcz ją wywołuje. Nie znosi nudy, co sprawia, że współczesny design można swobodnie zestawiać z pamiątkami z XIX wieku. Dlaczego więc nie zestawić starego drewnianego stołu z bling-bling krzesłami w stylu glamour? Wzorzyste płytki na ścianie świetnie współgrają z dekoracyjnymi meblami kuchennymi. Pomieszczenia w stylu eklektycznym to miejsca, w których elementy pozornie niepasujące do siebie, tworzą mieszankę, która nadaje każdemu wnętrzu wyjątkowego charakteru. 

RÓŻNORODNOŚĆ W JEDNOŚCI

Eklektyzm w aranżacji wnętrz polega na zestawianiu wielu różnorodnych elementów w spójną całość. W eklektycznych przestrzeniach nie ma potrzeby obawiać się łączenia odmiennych wzorów i kolorów. Niemniej jednak, choć daje dużą swobodę, to zawsze warto przestrzegać pewnych wytycznych. Jeśli planujemy zastosować wzory na meblach czy tekstyliach, warto zachować białe ściany lub wybrać jednolite, jasne kolory. Jeśli z kolei chcemy użyć wyrazistych tapet na ścianach, powinniśmy zastosować stonowane wykończenia i kolory. Pomieszczenia eklektyczne powinny być przytulne, warto więc zadbać o dywany, poduszki, narzuty oraz tekstylia na oknach w postaci firan i zasłon. 

nowoczesny eklektyczny salon

NIESKRĘPOWANA RADOŚĆ

Chociaż styl eklektyczny może czasem prowadzić nas do wrażenia kiczu, z odpowiednim podejściem możemy osiągnąć fascynujące, radosne i pełne duszy wnętrza. To trend, który konkurować może ze spokojnym stylem skandynawskim, czerpiącym z natury i jasnych barw. Styl eklektyczny oferuje jednak coś zupełnie innego – to szansa na artystyczną ekspresję. Kreując wnętrze w tym stylu, możemy odkryć niewymuszoną radość w tworzeniu, swobodę myślenia i kreatywności. 

BEZGRANICZNA SWOBODA

Styl eklektyczny oferuje nieograniczone możliwości w doborze mebli. Przy jednym stole możemy postawić krzesła o różnych kształtach, kolorach i tapicerkach. Możemy łączyć modele pochodzące z różnych kolekcji, nadając wnętrzu unikalny charakter. To samo dotyczy mebli wypoczynkowych czy przechowywania. W kuchni można zaszaleć, tworząc kompozycję z różnych typów szafek i witryn. Stare meble można zestawić z nowoczesnymi, a drewno z metalem czy tworzywem sztucznym. Meble eklektyczne same w sobie stają się dekoracją, a nie tylko funkcjonalnymi elementami wnętrza. 

KLUCZOWA ROLA OŚWIETLENIA

Oświetlenie ma kluczowe znaczenie dla eklektycznych przestrzeni. To ono tworzy nastrój i dodaje charakteru wnętrzom. Dlatego dobór opraw oświetleniowych jest istotny, podobnie jak ich rozmieszczenie. Wnętrza w stylu eklektycznym powinny być doskonale oświetlone, aby uwydatnić różnorodność wzorów i detali. Kinkiety, lampy stojące, wiszące i stołowe mogą współistnieć w jednym pomieszczeniu. Wybierając oświetlenie, nie bójmy się dekoracyjnych kloszy, kryształków czy sztucznych kwiatów. 

PŁÓTNO DLA WYOBRAŹNI

Wybór koloru ścian odgrywa kluczową rolę w tworzeniu stylu eklektycznego. Ściany pełnią rolę tła dla mebli i dodatków, są jak płótno dla artysty. W małych przestrzeniach warto postawić na jasne kolory, aby nie przytłoczyć wnętrza. Wzory na ścianach mogą dodatkowo urozmaicić aranżację – ramki z obrazami, ciekawe lampy podłogowe czy poduszki na sofie. Nie bójmy się także własnoręcznego malowania wzorów na ścianie przy użyciu szablonów i kolorowych farb. 

zielona kuchnia

KREUJ RÓŻNORODNOŚĆ W HARMONII

Wprowadź swoje wnętrza w magiczny świat stylu eklektycznego, gdzie różnorodność staje się harmonią. Dzięki doświadczeniu i kreatywności projektantów NARYSUJEMY, projektowanie mieszkania staje się przyjemnością. Aranżacja wnętrz w stylu eklektycznym to sztuka łączenia kontrastów, a nasi architekci wnętrz doskonale rozumieją tę sztukę. Pozwól swoim pomieszczeniom zabłysnąć unikalnym charakterem – skorzystaj z naszych usług, by stworzyć wnętrza, które opowiadają Twoją historię. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co charakteryzuje styl eklektyczny w aranżacji wnętrz?

Styl eklektyczny w aranżacji wnętrz charakteryzuje się łączeniem różnych stylów. Połączenia te tworzą spójną całość poprzez kontrastujące elementy pochodzące z odmiennych kierunków artystycznych.

Dlaczego styl eklektyczny jest tak atrakcyjny dla osób urządzających wnętrza?

Styl eklektyczny oferuje ogromną kreatywność i swobodę w łączeniu mebli, kolorów i wzorów. Pozwala na stworzenie unikalnych i pełnych charakteru wnętrz.

W jaki sposób oświetlenie wpływa na eklektyczne przestrzenie?

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w eklektycznych wnętrzach, tworząc nastrój i dodając charakteru, poprzez różnorodność źródeł światła. We wnętrzu eklektycznym możemy zobaczyć kinkiety, lampy stojące czy wiszące.