Image Alt

STYL BOHO W ARANŻACJI WNĘTRZ

meble w stylu boho

MODA NA BOHO

Prawdopodobnie nikomu nie trzeba go przedstawiać. Już od dłuższego czasu jest jednym z najczęściej wybieranych motywów przewodnich aranżacji naszych wnętrz. Kusi naturalną paletą barw oraz dowolnością w doborze dodatków. Ten pozornie delikatny styl nada intrygujący charakter każdej przestrzeni. Niewiele osób jednak zna jego historię, będącą nieodzownym fundamentem dla współczesnych, znanych nam założeń stylu boho. Poniżej postaramy się przybliżyć zarówno początki stylu, jak i możliwości zastosowania go we wnętrzach.

LA BOHèME

przestronny salon, jasne kolory, rośliny

Zwrot francuskojęzyczny (po polsku – bohema), w swoim znaczeniu zrzeszał paryską cyganerię XIX- wieku. Byli to artyści (malarze, poeci czy aktorzy), których połączyło podejście do pracy, a także stylu życia. Postanowili tworzyć na podstawie własnych zasad, często odchodząc od norm społecznych. Prym wiodła swoboda. Tak powstały nurt artystyczny, wraz z upływem czasu poszerzał swój zasięg m.in. o modę, docierając również do aranżacji wnętrz. Zwolenników stylu boho można określić mianem wolnych dusz. Nie powinno więc dziwić, iż głównym założeniem tego stylu jest lekkość i naturalność z dodatkiem marzycielskiej fantazji. Jak więc wygląda to w praktyce? Na co warto zwrócić uwagę wybierając dodatki, tak by wszystkie pomieszczenia spójnie odzwierciedlały esencję tego stylu?

WSPÓŁCZESNA ODSŁONA

Chociaż klasyczny styl boho oznacza przede wszystkim żywe kolory połączone w kreatywny i fantazyjny sposób, aktualnie najwięcej zwolenników znajduje jego unowocześniona wersja. Główną rolę odgrywa tu naturalna paleta barw: beże, biel i brązy przełamywane ciepłymi odcieniami żółci oraz przygaszonej zieleni. To samo dotyczy doboru mebli. Warto skupić się na tych pochodzących z naturalnych materiałów, jak: drewno, miedź, len i tym podobne tkaniny. Świetnym pomysłem, wzmacniającym charakter dekorowanej przestrzeni, jest wybór odnowionych elementów vintage typu: drewniane komody, odmalowane szafy.

odpowiednie dodatki do mieszkania

Z ZAMIŁOWANIA DO TEGO, CO PIERWOTNE

Głównym punktem odniesienia podczas aranżacji wnętrz z boho jako motywem przewodnim, jest naturalność. Wybieranie dekoracji stworzonych w sposób ręczny przez człowieka z ekologicznych materiałów. Niezastąpionym elementem będą więc plecione makramy i kosze, czy też gliniane rzeźby, garnki. Innym, kultowym dodatkiem są świece. Utrzymane w odpowiedniej kolorystyce, mogą zostać umieszczone np. w przezroczystych świecznikach. Całość warto dodatkowo uzupełnić zielenią. Nie jest zaskoczeniem, że także w tym zakresie nie powinniśmy się ograniczać. Mogą to być niewielkie rośliny (bądź te większe) porozstawiane w dowolnych koncepcjach po całym domu. Połączenie delikatnych barw i materiałów z ożywiającą roślinnością, zapewni energetyzujące, a przy tym przytulne wibracje.

Ciekawe dodatki, zgodne ze stylem boho:

  • klosz wykonany z mosiądzu,
  • zioła w doniczkach,
  • hamak lub wiklinowe fotele,
  • pościel w kwiatowe wzory i kolorowe poduszki.
wnętrze zaprojektowane w naturalnym stylu

LUŹNE POŁĄCZENIA TWORZĄCE SPÓJNĄ CAŁOŚĆ

Elementy wystroju, choć niekoniecznie ustawione z zachowaniem ścisłego porządku, wzajemnie się dopełniają. To samo tyczy się kształtów i faktur. Aksamitna sofa pełna miękkich poduszek koresponduje z wiklinowym fotelem i ciepłym kolorem dywanu. A to wszystko przyozdobione mocnym akcentem w postaci mosiężnego oświetlenia. Boho charakteryzuje się swego rodzaju uniwersalnością. Najważniejsze to trzymać się jego fundamentalnej zasady: niech żyje swoboda i naturalność!

ZAPLANUJ WYMARZONĄ PRZESTRZEŃ BOHO

Czy zaintrygował Cię styl boho? Zgłoś się do nas. W NARYSUJEMY czeka na Ciebie zespół wykwalifikowanych specjalistów gotowych do zaprojektowania kompletnej aranżacji. Cenimy sobie wszelkie uwagi klienta, tak by stworzony projekt spełnił Twoje oczekiwania. Nasze biuro mieści się w centrum Warszawy, jednak bez obaw – działamy on-line na terenie całego kraju!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co wyróżnia styl boho?

Wyróżnia go swoboda, zarówno w układzie, jak i doborze dodatków. To różnorodność tkanin, materiałów i wzorów, które łączy wspólna cecha – naturalność.

Jakie kolory charakteryzują styl boho?

Styl boho charakteryzują kolory pochodzenia naturalnego – barwy ziemi i natury. Chcąc uzyskać przytulną przestrzeń, warto zdecydować się na ciepłe odcienie (beże, brązy) i przełamać je bielą.

Czy złote dodatki pasują do stylu boho?

Złote elementy są nieodłącznym elementem klasycznej wersji boho. Również współczesna – bardziej stonowana wersja stylu zyska na złotym akcencie w postaci ramy lustra.

Jakie meble dobrać do stylu boho?

Najważniejszym aspektem powinno być to, z jakiego materiału zostały wykonane. Idealnym rozwiązaniem będą zarówno drewniane stoły, jak i wiklinowe fotele.