Rozdziały:
Mieszkanie w stylu boho
Cenisz sobie wolność, tworzenie własnych zasad i brak sztywnych schematów? Pragniesz zainspirować się kulturą ludową Amazonki, Indii czy Afryki? Zatem styl boho z pewnością pasuje do Twojego wnętrza. Wyrusz z nami w podróż po krainie nieograniczonych wzorów, kształtów, form i kolorów – pamiętaj, to Ty ustalasz reguły!
Kolorystyka
Nie bój się łączyć kolorów! Projektując mieszkanie w stylu boho postaw na różnorodność barw, które stworzą razem spójną całość. We wnętrzach aranżowanych w tej stylistyce dominują jasne, ciepłe barwy i odcienie ziemi. Dzięki temu w pomieszczeniu panuje przytulna, ciepła atmosfera. Na ścianach najlepiej sprawdzą się biele i beże, jednak możesz postawić także na modną, butelkową zieleń. Boho uwielbia naturalne kolory i materiały, nic więc dziwnego, że na podłodze zazwyczaj królują różne odcienie drewna. Chcesz nieco ożywić aranżację? Wybierz kolorowe akcenty i dodatki w odcieniach rudości, fioletu czy żółci. Wprowadź nieco zieleni, zapraszając do wnętrza żywe rośliny. Jeśli marzy Ci się wyraziste i energetyzujące mieszkanie, dobrym pomysłem jest wybranie dwóch kontrastujących kolorów. Co powiesz na róż i zieleń lub błękit i czerwień? Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia!
Materiały
Różnorodność tkanin i tekstyliów to cecha rozpoznawcza stylu boho. Pozorny nieład i zamieszanie sprawiają, że wnętrze staje się oryginalne i nietuzinkowe. Dobierz poduszki, narzuty i pledy wedle swojego upodobania, łącząc na przykład ortalion z lennem lub flanelę z jedwabiem. Chcesz postawić na naturalne materiały, projektując swoje mieszkanie? W tym przypadku dobrze sprawdzą się dodatki wykonane z bambusa, wikliny czy trawy morskiej. Łącz wzory i faktury, dopełniając mieszkanie akcesoriami na meble. Pragniesz udekorować swój stół? Nie musisz ograniczać się tylko do jednego obrusu, wybierz kilka różniących się od siebie detalami i materiałem.
Meble
Aranżując przestrzeń w stylu boho, dużą dowolność mamy także w wyborze mebli. W klasycznych wnętrzach tego stylu znajdziemy przede wszystkim drewniane meble, często stylizowane na klimat retro. Oczywiście nie musimy korzystać z tego rozwiązania, jednak najlepiej, jeśli szafy czy komody nie są zbyt nowoczesne, aby w pełni oddać ducha boho. Ciekawym pomysłem jest niekonwencjonalne wykorzystanie wiekowych przedmiotów i danie im „drugiego życia”. Jeśli posiadasz w swojej kolekcji skrzynię z ludowymi wzorami, możesz wykorzystać ją jako półkę pod telewizor. Nie wiesz co zrobić ze starą walizką? Dobrym rozwiązaniem będzie zamiana jej na stolik kawowy. Skórzane pufy czy wiklinowe sofy i fotele wspaniale dopełnią salon, współgrając z poduszkami czy patchworkowymi kołdrami. Możesz łączyć w jednym pomieszczeniu meble z różnych tworzyw, najważniejsze, aby ich kolory współgrały ze sobą i tworzyły piękną mozaikę odcieni i tekstur.
DodatkI
Jednym z najważniejszych elementów stylu boho są dodatki, przyczyniające się do oryginalnego charakteru wnętrza. Wiklinowe kosze i półki, makaty i poduszki ozdobione plecionkami z lnianego sznurka – to klasyka gatunku. Jeśli jesteś fanem kamionkowej ceramiki wybierz donice, misy i świeczniki z tego materiału. Świetnym pomysłem będzie także powiększenie kolekcji naczyń o te wykonane z kamionki, doskonale wpasują się w styl kuchni boho. Dużą rolę w świecie akcesoriów stanowią rękodzieła makramowe, które mogą spełniać funkcje nie tylko dekoracyjne, ale służyć jako umocowanie dla donic z roślinami. Co najważniejsze – postaw na indywidualizm i spraw, aby Twoje wnętrze odzwierciedlało, kim jesteś! Zawieś więc na ścianach rodzinne fotografie lub plakaty czy obrazy w jasnych ramach, udekoruj swą przestrzeń pamiątkami z podróży, a na półce ustaw kolekcję ulubionych książek. Niech drewnianą podłogę ozdobi puszysty, beżowy dywan, dodając pomieszczeniu przytulności i lekkości. Nie zapominajmy, że styl boho, to także kontakt z naturą! Warto ożywić wnętrze egzotycznymi roślinami – ich świeża, soczysta zieleń zadziała pozytywnie i pobudzająco na domowników. Jak oświetlić mieszkanie urządzone w stylu boho? Najlepiej sprawdzą się w tej roli żyrandole oraz lampy plecione z trawy morskiej lub wikliny, dzięki temu uzyskamy przyjemny efekt rozproszonego światła.
Boho w mieszkaniu i domu
Niezależnie od metrażu, styl boho sprawdzi się zarówno w niewielkim mieszkaniu, jak i ogromnej rezydencji. Należy pamiętać jednak o kilku kwestiach:
Mieszkanie
- Zadbajmy, aby wzorzystość dodatków nie zdominowała jasnych, neutralnych odcieni reszty elementów. Dzięki temu unikniemy efektu przytłoczenia i przebodźcowania w małych, ciasnych przestrzeniach;
- W przypadku małych mieszkań najlepszym rozwiązaniem będą drobne wzory lub wybranie jednego miejsca, które będzie wyróżniało się na tle reszty – np. ściana, podłoga czy kanapa.
Dom
- Warto wybrać dominujące punkty każdego pomieszczenia, tak aby stanowiły centrum naszej kompozycji. Podobnie jak w przypadku mieszkań, zbyt wiele kolorów i wzorów może wpłynąć negatywnie na nasze wnętrze, powodując chaos i sprawiając wrażenie nieładu.
PROJEKTUJEMY Z PASJĄ I DOŚWIADCZENIEM
Jeśli lubisz wnętrza inspirowane naturą, a zarazem pełne rozmaitych wzorów, kolorów i tekstur to styl boho jest stworzony dla Ciebie. Wyraź siebie, projektując wnętrze marzeń! Grupa NARYSUJEMY pomoże zaaranżować Twoją idealną przestrzeń.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Jakie dodatki pasują do stylu boho?
Styl boho to przede wszystkim dodatki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak: wiklina, trawa morska czy bambus. Ważnym elementem są także rękodzieła makramowe stanowiące doskonały dodatek ścienny lub umocowanie dla donic z roślinami.
Jakie kolory w stylu boho?
Kolorystyka stylu boho bazuje przede wszystkim na jasnych, ciepłych barwach oraz odcieniach ziemi. Najczęściej spotykanymi kolorami w aranżacjach są biele, beże czy butelkowa zieleń. Możemy jednak postawić na dodatki w bardziej intensywnych odcieniach, dzięki czemu ożywimy wnętrze.
Czy styl boho pasuje do małego mieszkania?
Jak najbardziej! Styl ten dobrze sprawdzi się w małych i ciasnych przestrzeniach, pod warunkiem, że zachowamy umiar w doborze kolorów i dodatków. Przesyt barw i wzorów sprawi, że nasza aranżacja będzie zbyt przytłaczająca i chaotyczna.