Specyficzna aranżacja ergonomicznej łazienki 

prysznic z kabiną, prysznic bezbrodzikowy

Kilka słów wstępu 

Mieszkając w bloku bądź domu o niewielkim metrażu, mamy zwykle ograniczoną przestrzeń na pomieszczenie, w jakim docelowo chcemy urządzić naszą łazienkę. Z pozoru, zaaranżowanie takiego miejsca wydaje się być niezwykle skomplikowane, jednak istnieje kilka praktycznych rozwiązań. Na początek, pomyśl przede wszystkim o własnym komforcie – kompaktowe wnętrze nie musi być wcale niewygodne. Wybranie odpowiednich rozmiarów mebli czy armatury pozwoli zyskać nieco swobody podczas kąpieli lub innych czynności. Warto zwrócić uwagę na ilość dodatków oraz umieszczane w niewielkiej łazience detale. Kluczową kwestią są tutaj płytki, a dokładniej ich faktura, a także właściwie dobrana barwa światła – wszystko to wpływa na ogólny odbiór aranżowanego wnętrza. 

Wybór armatury 

Sposób rozmieszczenia armatury w łazience, w dużej mierze zależy od tego, jaką przestrzeń rzeczywiście mamy do dyspozycji. W pomieszczeniu o niewielkim rozmiarze, zazwyczaj montujemy prysznic w rogu, możliwe jest także umieszczenie go w posiadanej wnęce bądź pomiędzy ścianami, jeżeli wnętrze jest akurat wąskie. W takich przypadkach, najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na prysznic bez-brodzikowy. Wystarczy, że mamy wolną przestrzeń o wymiarach 70 cm x 70 cm, kratkę odpływową ze spadkiem w podłodze i natrysk na ścianie.

W celu uniknięcia zalania wodą podłogi, na czas kąpieli powinno się zakrywać tę strefę zasłoną. W małych łazienkach sprawdzają się także kabiny prysznicowe, zwłaszcza półokrągłe oraz pięciokątne. Nie są one jednak zbyt wygodne, dlatego przez zakupem należy zwrócić szczególną uwagę na ich rozmiar oraz to, czy po wejściu do środka, nasze ruchy nie są w pewien sposób ograniczone. Jeżeli marzysz o częstym zażywaniu kąpieli w wannie, ale obawiasz się, że pomysł ten nie sprawdzi się w przypadku zbyt małej łazienki, połącz tego typu armaturę z natryskiem umieszczonym w suficie bądź ścianie.  

Urządzając niewielkie pomieszczenie kąpielowe zastanawiamy się również nad rodzajem sedesu – ten element też nie powinien zajmować za dużo miejsca. Ciekawą koncepcją jest zamontowanie wiszącej miski ustępowej, zamocowanej na stelażu. W tym przypadku jednak, należy dostosować wspomniany stelaż do rodzaju ściany, w końcu konstrukcja musi być wytrzymała. Jeśli w łazience nie ma miejsca na zamontowanie bidetu, jego funkcję może pełnić kompakt z wbudowaną już armaturą bidetową bądź rączka prysznicowa zamontowana przy umywalce.

Aranżując łazienkę, nie można pominąć umywalki – służy ona nie tylko do mycia rąk po skorzystaniu z toalety, ale również do wielu innych czynności związanych z higieną. Z tego względu nie może być ona zbyt mała. Mówi się, że optymalna szerokość umywalki powinna wynosić 50 cm, a jej głębokość – 40 cm. W tego typu wnętrzu, świetnie sprawdzą się umywalki narożne, które są niezwykle kompaktowe. 

wisząca miska ustępowa, kompakt stojący

Optyczne powiększenie wnętrza 

Mała łazienka może zyskać znacznie więcej przestrzeni, chociażby optycznie, dzięki zastosowaniu odpowiednich praktyk. Po pierwsze, wrażenie przestronności potrafi stworzyć właściwie dobrana farba, najlepiej w jasnym odcieniu. Szczególnie polecana jest tutaj biel, ale także szarość czy błękit. Warto postawić także na nieco spokojniejsze wzory na płytkach czy też zdecydować się po prostu na gładkie kafelki. Ceramika o typowo chropowatej powierzchni, da nam efekt odwrotny od zamierzonego – jeszcze bardziej podkreśli ciasnotę pomieszczenia. Interesującym pomysłem na optyczne powiększenie wnętrza jest także umieszczenie tam obszernych luster czy elementów wystroju odbijających światło, np. żarówek LED. 

jasne ściany, kompaktowe meble

Rozplanowanie instalacji 

Rozmieszczenie wszelkich urządzeń sanitarnych w łazience powinno być zaplanowane tuż przed wykonaniem instalacji. Istnieje na to kilka reguł: 

  • urządzenia sanitarne nie mogą być zbyt oddalone od pionu, aby uniknąć prowadzenia w stropie przewodów kanalizacyjnych, 
  • miska ustępowa powinna mieć osobne podejście,  
  • wentylacja, w zależności od kubatury, może być mechaniczna oraz grawitacyjna. 

Efektowny wystrój  
 

Ważną rolę w urządzaniu niewielkich rozmiarów łazienki odgrywa nie tylko ergonomiczna armatura, liczą się tu również efektowne, ale zarazem kompaktowe elementy wyposażenia wnętrz. Mowa tu o sprzętach domowych, ale w wersji mini. Od swoich klasycznych odpowiedników różnią się jedynie rozmiarem, dzięki czemu umieszczając je w swojej łazience, możemy zachować trochę więcej wolnej przestrzeni. Nie powinniśmy zapominać o praktycznych schowkach i szufladach, gdzie bez problemu przechowamy środki czystości, urządzenia pielęgnacyjne i inne drobiazgi. 

praktyczne schowki i szuflady

Stwórz z nami idealną przestrzeń dla Twojej rodziny

Projektowanie małych przestrzeni nie jest trudnym wyzwaniem, jeżeli wiesz, w jaki sposób wyeksponować jej walory. Nasz zespół profesjonalistów chętnie udzieli Ci wskazówek i odmieni Twoje wnętrze zgodnie z najnowszymi trendami wnętrzarskimi! NARYSUJEMY realizuje projekty nie tylko znajdujące się w Warszawie i okolicach, ale dzięki możliwości współpracy zdalnej możemy dzielić się naszą pasją na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Czy możliwe jest zainstalowanie wanny w małej łazience?

 Chociaż montaż wanny na tak małym metrażu wydaje się być problematyczny, istnieje na to świetny sposób. Wystarczy umieścić w łazience ten element wyposażenia oraz dodatkowo zamontować natrysk na suficie lub ścianie.  

Jak optycznie powiększyć niewielką łazienkę?

Dobrym rozwiązaniem takiej sytuacji jest zastosowanie w łazience wielu błyszczących lub przezroczystych powierzchni, np. dużych luster. W małym pomieszczeniu, które chcemy optycznie powiększyć z pewnością sprawdzą się elementy wyposażenia odbijające światło, np. żarówki LED.

Jakich wymiarów umywalkę wybrać do małej łazienki?

Umywalka, umieszczona nawet w ciasnym pomieszczeniu, nie powinna być za mała. Minimalna szerokość tej części aranżacji łazienki powinna wynosić 50cm, natomiast jej głębokość to 40 cm.  

Jaka kolorystyka ścian sprawdzi się w małej łazience?

Aranżując niewielką łazienkę warto skupić się na jasnych kolorach, które optycznie ją powiększą. Mile widziane są także wszelkie odcienie szarości czy błękitu.